Alıç nedir?

Alıç nedir? Alıç sirkesi ve alıç marmelatı nasıl yapılır? Tarihi oldukça eski zamanlara dayanan alıç meyvesinin, insan sağlığına olumlu etkileri ve ilaç yerine kullanımı, birçok insan tarafından hayretle karşılanıyor. Peki nedir bu alıç meyvesi? Nasıl tüketilir? Bu meyveden ne gibi lezzetler meydana getirebiliriz?

Alıç Nedir?

Alıç ya da halk arasında bilinen adıyla yemişen, gülgiller ailesinin bir üyesidir. Dikenli bir bitki olması nedeniyle, bazı insanlar tarafından akdiken olarak da adlandırılmıştır. Dikenli bir bitki olması, alıçı tüketimin yanında başka amaçlar için kullanılmasını sağlamıştır. Orta Çağdan bu yana dikenli alıç, sığırları meralarda tutmak ve arazilerin korunmasını sağlamak amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde, Almanya’da ve İngiltere’nin bazı bölgelerinde hala alıçın yoğun dikenleri çit olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında alıçla ilgili birçok batıl inançlar türemiştir.

Bazı batıl inançlara göre, alıç ağacı yeni bir yaşam ve yenilenmeyle ilişkilendirilmiştir. Pagan kutlamalarında ise alıç ağacı ve ağacın güle benzer beyaz çiçekleri yoğun olarak kullanılırdı ve onları kötü ruhlardan koruduğuna inanılırdı. Orta Çağ İngiltere’sinde ise tam tersiydi. Alıç ağacı ölümle ilişkilendirilmişti. Buna ek olarak; yüzyıllar boyunca Doğu’da ve Batı’da bitkisel tıp için vazgeçilmez bir unsur oldu. Yüzyıllardan bu yana alıç; yüksek tansiyon, damar sertliği, kalp ağrısı için mucize niteliğinde bir çözüm oldu.

Ortaçağ’dan Beri Biliniyor

Orta Çağ’da insanlar, daha çok idrar sökücü olarak alıçı tercih ediyorlardı. 19. Yüzyıldan günümüze kadar, arıç çeşitli kalp hastalarının vazgeçilmez bitkisi oldu. Alıç; konjestif kalp yetersizliğinden muzderip olan birçok hastanın kalp aktivitesini güçlendirir, nefes ve yorgunluk durumlarında vücudu rahatlatır. Bunun yanında, bitkisel tıp uygulayıcıları tarafından, alıç; tansiyonu ve yüksek kolesterolü düşürmek ve kan damarlarında ortaya çıkan, damar sertliğine neden olan yağ plaklarını azaltmak amacıyla tavsiye edilir. Bunun yanında, alıçın henüz herkes tarafından bilinmeyen ve sağlığa iyi gelen birçok özelliği bulunmaktadır.

Alıç’ın tanımlanmış binden fazla türü mevcuttur ve bu durum botanikçiler için oldukça karmaşık bir durum yaratmıştır. Bu türlerin çoğu Kuzey Yarımkürede yer alır. Özellikle Kuzey Amerika arıç türleri için oldukça zengin bir bölgedir. Ansioksidan bakımından oldukça zengin olan bu bitki, yaklaşık 7 metreye kadar büyümeye devam edebilir ve ayrıca, kendine has bir görünümü olan beyaz çiçeklere sahiptir. Meyveleri ise türünden türüne değişiklik göstermesine karşın genellikle kırmızı ile sarı renkleri arasında tonlara sahip olmaktadır. Bunun yanında, görünüşü muşmulaya benzerliği, bazı insanlar tarafından ekşi muşmula olarak adlandırılmasına sebep olmuştur. Ekşi muşmula denen bu bitkinin tadı ise tatlı ama hafif buruk bir lezzete sahiptir ve birçok insan, bu lezzetten faydalanarak; yeni lezzetler meydana getirmiştir. Bunlardan bazıları; alıç marmelatı ve arıç sirkesidir. Biz de arıç severler veya arıcın sağlıklı bir yaşam için katkılarından yararlanmak isteyenler için bunları açıkladık.Alıç nedir sorusunun cevabından sonra biraz da alıç sirkesi ve alıç marmelatından bahsedelim.

Alıç Sirkesi

Alıç Sirkesi

Ülkemizin birçok bölgesinde kendiliğinden yetişen alıç meyvesinden elde edilen bu lezzetin, insan sağlığına katkıları oldukça fazladır. Alıç sirkesi, tüm vücudu onaran bir mucize gibidir. Alıç meyvesinin fermantasyon sonucu mayalanmasıyla elde edilen alıç sirkesi; bağışıklıkları güçlendirir, birçok hastalığın meydana gelmesini önler ve kötü kolesterolün düşmesini sağlar. Bunun yanında, alıç sirkesinin insan vücuduna birçok faydası vardır. Bunlar;

Alıç Sirkesinin Faydaları

-Alıç sirkesinin kötü kolesterolü düşürmesinin yanında, iyi kolesterolü arttırdığı da bilinir.

-Alıç sirkesinin en belirgin özelliği; vücudumuzda oksijen ve kan dolaşımına yardım etmesidir. Damarları genişletir ve oksijen alımını güçlendirir.

-Yapılan araştırmalara göre, alıç sirkesinin faydaları arasında yüksek tansiyonu dengelemesi yer alır. Hipertansiyonu da düşürücü etkisi bulunur.

-Alıç sirkesi, birçok vitamin çeşidini bünyesinde barındırır. Bunlar; A, B1, B2 ve C vitaminleridir. Bunun yanı sıra, potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde günlük vitamin ihtiyacımızı karşılar ve vitamin eksikliğinin gerçekleşmesini önler.

-Alıç sirkesinin, bağışıklık sitemini güçlendirici özelliği de bulunur. Kişiyi herhangi bir hastalığa yakalanmasını olabildiğince önler.

-Alıç sirkesinin kan yapıcı özelliği sayesinde kansız olan kişilerin kullanması, şiddetle tavsiye edilir.

-Göğüs ağrısını hafifletici etkisi vardır.

– Alıç sirkesi, gerilim sonucu meydana gelen kan basıncını azaltır; böylece strese karşı direnmenize yardımcı olur.

-Birçok kişi tarafından, alıç sirkesinin damar sertliğine çok iyi geldiği bilinmektedir.

-Böbrek hastalıklarında da alıç sirkesi, tedaviye yardımcı olmaktadır. Böbrek kumunu döker ve idrar sökmesine yardımcı olur. Bunun yanında, kabızlık ve ishalin meydana gelmesini önler.

-Alıç sirkesinin, cilt hastalıklarının giderilmesine de oldukça yardımı dokunur. Örneğin, cilt hastalıkları sonucu meydana gelen cilt kaşıntıların azaltılmasında ve giderilmesinde oldukça faydalıdır.

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Birçok hastalığın çaresi olarak görülen, insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen alıç sirkesini satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Evde yapımı oldukça kolay olan alıç sirkesinin tarifi;

Alıç sirkesi yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler;

1,5 kg alıç
4 litre su
1 yemek kaşığı kaya tuzu
1 çay bardağı üzüm veya elma sirkesi
5-6 adet nohut

İlk olarak, alıçları su ile bolca yıkamalısınız. Yıkama işlemi bittikten sonra, tamamen temiz oldukları kontrol etmek amacıyla tek tek kontrol etmelisiniz. Alıçların içlerinde kurt olmamasına özen göstermelisiniz.

Buna ek olarak, içerisinde sirke yapmak amacıyla,5 litrelik bir kavanozu iyice dezenfekte etmelisiniz. Daha sonra, alıçları kavanozun içerisine yerleştirin ve üzerine 4 litre su ilave edin. Daha sonra, hazırladığınız bu suya; tuz, sirke ve nohutları ilave edip, üzerini temiz bir tülbentle kapatmalısınız.

Kavanozu, güneş almayan bir yerde muhafaza ettiğinizden emin olmalısınız ve zaman zaman kontrol ederek, yaklaşık 15-20 gün bekletmelisiniz. Alıçların hepsi kavanozun dibine düştüğünde, sirkeniz kullanıma hazır demektir.

Son olarak, bir tülbent veya tülbent benzeri bir süzgeçle süzerek, bir cam şişeye aktarmalısınız. Bu adımları tamamladığınız taktirde, sirkenizi uzun bir süre saklayabilirsiniz; emin olabilirsiniz ki sirkenize hiçbir zarar gelmeyecektir.

Alıç Marmelatı Nasıl Yapılır?

Alıç sirkesi ve alıç marmelatının insan sağlığı için oldukça faydalı olması, birçok kişinin evde alıç marmelattı yapımını öğrenme istediğine ve girişimine neden olmuştur. Sizler için, alıç marmelatı yapımının tarifini aşağıda belirttik.

Alıç Marmelatı Tarifi

Alıç Marmelatı Yapımı İçin Kullanılacak Malzemeler

1 kilo alıç meyvesi
1 kilo çay şekeri
1 tane limonun suyu

Alıç Marmelatı Yapılışı

İlk olarak, alıç meyvelerini dikkatli bir şekilde temizlemelisiniz.

Alıçları kök ve sap kısımlarını kesmelisiniz.

Kullanacağınız alıç miktarına uygun bir tencereye, alıçları yerleştirmelisiniz.

Daha sonra, iki su bardağı suyu, alıçların yer aldığı tencereye ilave etmelisiniz ve alıçların kaynamasını beklemelisiniz. Bu süreç yaklaşık 20 dk devam etmelidir.

Alıçları, haşlandıktan sonra süzmelisiniz ve haşlanırken kullanılan suyu bekletmelisiniz, çünkü süzdüğünüz bu su daha sonradan işinize yarayacak.

Haşlanan alıçları, çekirdeklerinden ayırmalı ve kalan kısımları püre haline getirmelisiniz.

Bir bardak püreye, bir bardak şeker olacak şekilde; alıç püresine şeker ilave etmelisiniz.

Şeker ve püre iyice birbirine karıştıktan sonra, o şekilde tekrar ocağa koymalısınız ve kısık ateşte marmelattın kıvamına gelmesini beklemelisiniz. Bu süreç yaklaşık 25-35 dakika sürecektir. Bu süreçte marmelattın dibinin tutmamasına dikkat etmeli ve tahta kaşıkla sık sık karıştırmalısınız.

Marmelatın kıvamı oluşmaya başladığında bir adet limonun suyu ilave edilir. (Yaklaşık olarak, pürenin kaynatılmaya başlamasından 20 dakika sonra ilave edilir.)
Limon suyunun eklenmesinden sonra 10 dk daha kaynama işlemine devam edilir. Son olarak; hazırlanan marmelat yaklaşık 2 dakika bekletilir ve sıcak bir şekilde kavanozlara doldurup, kapağı sıkıca kapatılır.

Originally posted 2022-06-13 19:35:16.