Antioksidan nedir?

Antioksidan Nedir? Antioksidanlar Nelerdir?

Önce antioksidan nedir sorusunun cevabıyla başlayalım. Vücudun çeşitli sebepler ile ürettiği dengesiz moleküllerin ve serbest radikallerin sebebiyet verdiği hücrelerin zarara uğramalarına engel olan ya da yavaşlatan maddelere Antioksidan denilmektedir. Tüm maddelerin atomlardan meydana geldiği bilinmektedir. Atomlar da elektronlardan oluşmaktadır. Bu elektronların proton ve nötron içeren çekirdeğin etrafında döndüğü bilinmektedir. İki ya da ikiden fazla atomun birbirine bağlanmasına da molekül adı verilmektedir. İnsan vücudunun içerisinde çok sayıda atom bir araya gelir ve en büyük molekülleri oluşturur. Bunlar proteinler, yağlar, DNA gibi maddelerdir. Bir insanın yaşamını sürdürebilmesi için gereken kimyasal reaksiyonların hepsine metabolizma ismi verilmektedir. Kimyasal reaksiyonların içerisinde de çok sayıda büyük ya da küçük moleküller bulunmaktadır.

Antioksidanlar sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bu önemli madde vücuttaki zararlı tüm süreçlerin önüne geçmekte ve oluşan azarları en aza indirmek ile görevlidir. Bu nedenle günlük hayatta her bireyin antioksidan alması gerekmektedir. Bu antioksidanlar yapay olabileceği gibi doğal yollar ile de alınabilmektedir. İçerisinde antioksidan barındıran çok sayıda besin bulunmaktadır.

Antioksidan nedir?

Antioksidan İçeren Besinler Nelerdir?

Ispanak

Antioksidan bakımından çok yüksek seviyeli olan ıspanak, kalorisi düşük olduğu için de çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Pancar

Lif, demir, potasyum ve folat kaynağı olan pancar, aynı zamanda antioksidan bakımından da zengin bir besindir. Sağlığa pek çok yararı bulunmaktadır.

Fasulye

Antioksidan alımının en uygun fiyatlı yolu fasulye yemekten geçmektedir. Ayrıca antikanser etkisi olduğu da bilinmektedir. Antioksidanlardan ise kaempferol içermektedir.

Lahana

En besleyici yeşilliklerden bir tanesi olan lahana ayrıca antioksidan bakımından da zengindir. Kırmızı lahana iki kat daha fazla antioksidan barındırmaktadır. Bu nedenle antioksidan bakımından yenilmek isteniyor ise, kırmızı olan lahana tercih edilmelidir. Antioksidan haricinde de çok sayıda sağlık açısından faydası bulunmaktadır.

Antioksidan üçgeni
Üçgene baktığımızda mor besinlerin daha fazla antioksidan içerdiğini anlayabiliriz.

Antioksidan İçeren Diğer Besinler

Ahududu

Hem besleyici hem de lezzetli olan ahududu da ciddi bir antioksidan kaynağıdır. Vücutta anti enflamatuar etki yaratan bu meyve, oldukça yararlı bir meyvedir. Herkes tarafından tüketilmesi gerekmektedir.

Enginar

En yüksek antioksidana sahip sebze enginardır. Enginarın nasıl hazırlanmış olduğu antioksidan değerini etkilemektedir. Bu nedenle enginarın hazırlanışı hakkında iyi bilgi birikimine sahip olmak daha sonra enginar yemeğini hazırlamak gerekmektedir. Böyle olduğunda en doğru şekilde antioksidandan yararlanmak için enginar nasıl pişirilecek ise, o şekilde pişirilmesi doğrudur.

Çilek

Çilek antioksidanlar arasında antosiyanin olarak adlandırılan bir besindir. Bu besinler antioksidan bakımından daha zengin olmaktadır. Kalp hastalığına çok ciddi yardımı dokunan çilek kolesterol değerlerini de dengelemektedir. HDL olan kolesterolü arttıran bu besin, LDL olan kolesterolü ise düşürmektedir. Bu bakımdan oldukça yararlı bir meyvedir.

Yaban mersini

En iyi antioksidan kaynaklarının arasında ilk sıralarda yaban mersini de gelmektedir. Özellikle kalp hastalıkları riskini azaltması ile bilinmektedir. Ayrıca yaşlandıkça beyin fonksiyonlarının yavaşladığı bilinmektedir. Bu durum yaban mersini sayesinde gecikebilmektedir. Antioksidan açısından zengin besin kaynağı istiyorsanız yaban mersini tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Ceviz

Mineral, sağlıklı yağlar içeren ceviz antioksidan olarak da zengin bir maddedir. Kötü olan kolesterolü düşürmek ile de ünlü olan ceviz besini aynı zamanda kan antioksidan seviyesini yükselttiği için de çok faydalı bir besindir. Beyin gelişimine de faydası ile bilinen cevizin her gün birkaç adet yenmesi faydasını görmek için yeterlidir.

Bitter çikolata

Hem lezzetli olan bu çikolata en iyi antioksidan kaynaklarından da bir tanesidir. Kakao oranı ne kadar yüksek ise çikolatanın antioksidan oranı da o kadar yüksek olmaktadır. Bu bitter çikolatanın aynı zamanda kolesterola da iyi geldiğini söylenmektedir. Dolaylı olarak da bitter çikolatanın kalp sağlığı açısından da faydaları bulunmaktadır.

Originally posted 2022-05-24 16:10:03.