Bilgisayar Programcılığı Nedir?

Bu yazımızda bilgisayar programcılığı nedir,bilgisayar programcıları ne kadar kazanır,programlama dilleri nelerdir ve programlama nasıl öğrenilir gibi soruları yanıtlamaya çalışıyoruz.Üniversite çağında mesleki seçimi, hayatımızı şekillendiren, geleceğimizi etkileyen verdiğimiz en önemli kararlar arasında yer alıyor. Seçtiğimiz meslek; gelecek yaşantımızı en ayrıntısına kadar etkileyebiliyor, bizi hiç ummadığımız ortamlara davet ediyor. Bu açıdan düşünüldüğü zaman, kolay sanılan bu seçim, hayatımızı son bölümüne kadar, çocuklarımızın yaşantısını ve onlardan sonraki zaman dilimini bile etkisi altına alıyor. Elbette bu bir seçim. Ancak doğru tercihin yapılması, tüm yaşantı boyunca yapılan işten zevk alınmasını sağlayabilir. Daha mutlu bir yaşam sürmenin kapıları, doğru meslek seçimi yapmaktan geçiyor.

Doğru meslek seçimi yapmak, sanıldığından daha zordur. Yapılacak tercihte dikkat etmeniz gereken, seçtiğiniz işin size uygun olup olmadığını öğrenmektir. Bunu öğrenmenin en kısa yolu, tercih etmek istediğiniz mesleği baştan sona incelemekten geçiyor. Burada sizler için tercih edilebilecek meslekler arasında yer alan bilgisayar programcılığından bahsedeceğiz. Programcı maaşı ne kadar gibi temel noktalar üzerinde duracağız.

Bilgisayar Programcılığı Nedir?

Bilgisayar programcılığı nedir?

Bilgisayar programcılığı isminden de anlaşılacağı üzere bilgisayarla ilgili öğrenim anlamına gelir. Biraz daha detaya inecek olursak; bilgisayar sistemini öğrenme, geliştirme, sistemin rahat bir biçimde kullanılmasını sağlamayı amaçlayan, iki yıllık ön lisans bölümünün ismidir. Bilgisayar programcılığının ana amacı; toplum yaşantısında yaşanılan bilgi alanındaki problemlerin, bilgisayar yoluyla çözülmesidir. Çözümün üretilmesi ise insan gücünü yetiştirmektir.

Bu alanda ilerlemek isteyenlerin, matematik, mantıksal dersler alanında beceri sahibi olması, gerekebilir. Ayrıca bilgisayar dillerinin mantığa uygunluğu anlaşılırsa, mesleğin icra aşaması daha kolay olacaktır. Genç yaştaki insanların en sık sorduğu konular arasında; programlama nasıl öğrenilir sorusu geliyor. Programlama öğrenmenin iki yolu vardır. Birincisi belirlenen iki yıllık ön lisans bölümünü kazanıp okumak, ikincisi bilgisayar programcılık kursu almaktır. Her iki yol programlama nasıl öğrenilir sorusuna cevap olabilir. Fakat hem üniversite okumak, hem bilgisayar programcılık kursu almak, programlama öğrenmenin en yoludur.

Programlama Dilleri Nelerdir?

Programlama dilleri nelerdir sorumuza, standartlar çerçevesinde yazılım ve komut geliştirme imkanı tanıyan, bilgisayar dilleri arasında yer alıyor. Programlama dili sayesinde, herhangi bir bilgisayarın, ne tür durumlarda çıktı verebileceği kolayca anlaşılabilir. Özellikle program oluşturmak isteniyorsa dili mutlaka bilinmeli, yapay makinenin hangi durumlarda neler yapması gerektiğini komuta edebilmeliyiz. Programlama dilleri de bu algoritmanın oluşmasını sağlayarak, bilgisayarla aramızda iletişim kurabilmemize olanak sağlayacaktır. İlk programlama dillerinden olan, FORTRAN VE COBOL sonrası bilgisayarların hızlı şekilde gelişimiyle bine yakın dil geliştirilmiştir. Programlama dilleri nelerdir sorusuna cevap bulduktan sonra şimdi dilin öğrenilme konusuna dikkat edeceğiz.

Programlama Dili Öğrenme

Bilgisayarlı sistemler üzerinden program geliştirmenin en önemli yolu, makineyle kuracağınız iletişimdir. Programlama dilleri, makinelerle iletişim kurmanız için gerekli standartların yerine getirilmesi anlamını taşıyor. Gündelik yaşamımızda konuştuğumuz dili öğrenmemiz nasıl ki süreç gerektiriyorsa, programlama dillerini öğrenmek de belli bir zaman istiyor. Bunun öğrenilmesi ise adım adım program dillerini öğrenmek, makinenin oluşturduğunuz satırlara hangi tepkileri vereceğinizi bilmeniz gerekecek. Tıpkı normal dillerde olduğu gibi bilgisayar programlama dillerini öğrenmek de en temelden başlamayı, yavaş yavaş ilerlemeyi gerektiriyor.

Programlama dillerini öğrenmenin yüzlerce yolu bulunuyor. Bunun için hangi programlama dillerini ihtiyaç duyduğunuzu bilmeniz gerekecek. Sadece bir tane programlama dili öğrenip, tüm alanlarda çalıştıracağınız program üretmeniz imkansızdır. Ayrıca bazı programlama dilleri sadece bir tane platform üzerinde çalışırken, bazıları birden fazla platformda kullanılabiliyor. Bilgisayar programlama dilleri öğrenmek istiyorsanız, ilk programlama dilinin hangisinin olacağı oldukça önem ifade ediyor. Hoşunuza gitmeyecek bir dil üzerinden öğrenmeye başladığınız halde, durum size işkence gibi gelebilir. Ayrıca dil seçimi yaparken, kullanım oranlarına, popülerliğine dikkat etmeniz sizin için fayda sağlayacaktır.

Bunun ana nedeni yoğun bir biçimde kullanılan ve popüler olan programlama dillerinin kaynaklarını bulmanın kolaylığıdır. İlk öğreneceğiniz dil, yöneldiğiniz alanın program dili olmak zorunda değil. Dikkat etmeniz gereken ilk programlama dilinin size bazı temel kuralları öğretmesidir. İşte sizler için programlamaya başlamak için seçebileceğiniz ideal bazı dillerin listesi.

– Python

– Java Script

– PHP

– Ruby

Python konusunda daha detaylı bilgi için python nedir yazımızı mutlaka okuyun.

Peki Bu Dillerden Hangisi Seçilmeli – Bilgisayar programcılığı nedir?

Belirtilen programlama dillerinin tamamı temel diller olarak gösterilebilir. Hangisini seçmek istiyorsanız onu seçin. Çünkü herhangi birini seçtikten sonraki aşamada diğerlerini öğrenmeye başlıyorsunuz.

Bilgisayar Programcısı Ne Kadar Kazanabilir?

Üniversite eğitimini bitiren bir bilgisayar programcısı, staj aldıktan sonraki bilgileriyle bilgisayar yazılım firmalarına başvurarak, iş başı yapabilir. Henüz yeni mezun olup çalışan programcılara, junior developer ve junior programmer denilmektedir. Henüz yeni olan bu kişiler, bazı büyük projelerde görev alarak tecrübe kazanmaya başlayabilirler. Bu kişiler kendilerini ispatlama şansı bulurlarsa, 3 bin TL maaşla görev almaya başlayabilirler. Dolayısıyla programcı maaşı ilk başlarda bu miktarlarla başlar. Yazılım sektöründe prim olanakları fazla olduğundan, kişi kendini ne kadar geliştirebilirse, o derece yüksek primlere de ulaşabilecektir. Bilgisayar programcıları yaptıkları projelerle ekstra ücretler kazanabilirler. Yapılan proje ne kadar büyükse, alınan ücret artmaya başlayacaktır.

Primler dışında kişi büyük projelerde süreklilik yakalayabilirse, kazanacağı 3 bin TL para miktarı katlanarak yükselmeye başlayacaktır. Bunların yanında mezun olanların başka firmalarda çalışmaları zorunlu değildir. Staj yaptıktan sonra kişi kendi firmasını kurabilecektir. Elbette bunun yapılabilmesi, geliştirme ve projelere güvenmekle alakalı bir durumdur. Kısacası kazanılan para miktarı, tamamen programlama konusundaki yetenek, çalışma ve azimle ilgilidir. Bilgisayar dünyasında, kendi projelerini yaparak firmalarının patronu olan yüzlerce programcı bulunuyor.

Bilgisayar Programcılığının Geleceği Hakkında

Yaşadığımız döneme baktığımızda, dünyanın tamamen teknolojik alana doğru kaymış olduğunu fark edebiliriz. Artık hemen her şey bilgisayarlar üzerinden işlevsel hale geliyor. Hayatın her alanında kullanılan yapay zeka teknolojisi, kullanılan araçların bilgisayar tabanlı oluşu bizlere program yapmanın önemini anlatıyor. Dolayısıyla teknolojinin ilerleme süreci göz önüne alınırsa, yıllarca yazılım konuları güncelliğini sürdürecek, bu alanda programlama becerisi olanlara ihtiyaç duyulacaktır. Bilgisayar programcılığı, son yıllarda ortaya çıkmış olsa bile, dünyada olduğu kadar Türkiye’de de önem kazanmaya devam edecektir.

Bilgisayar programcılığı alanını seçmek isteyenler, matematik ve mantık alanlarında becerikli olduklarını düşünüyorlarsa, bilgisayarla uğraşmaktan zevk alıyorlarsa hiç düşünmeden bu bölümü tercih edip, ilerleyebilirler. Tüm işlerde olduğu gibi programcılığın da kendisine özgü bazı normları bulunuyor. Bu normların neler olduğu üzerine eğitimler aldıkça, yapılan işte gelişim gözle görülebilecektir. Bugünkü iş imkanlarına bakıldığı zaman, gösterilecek çalışma ve alınacak eğitimle mükemmel sayılabilecek işlere imza atılabilecektir.

Bilgisayar programlama ve bilgisayar programlama dilleri

Bilgisayar Programcılığı Okumak İsteyenlere Tavsiyeler

Programlama nasıl öğrenilir sorusuna, doğuştan bilinen veya sonradan kolayca öğrenilebilen eylemler toplamı değildir cevabını verebiliriz. Bilgisayar programcılığı kendi içinde beceriden daha fazla çalışma gerektiren bir alandır. Bu alanı hedef tahtasına alanların, mutlaka azimli olmaları, çalışmaktan sıkılmamaları gerekiyor. Eğer kendinizde çalışma arzusunu görüyor ve bu alanda ilerleyeceğinizi düşünüyorsanız, hemen şimdi tercihinizi yaparak bölümü okumaya başlayabilirsiniz. Bu bölümü okumaya karar verdiyseniz, bilgisayar programlamanın öğrenilebileceği kurslara giderek bölüm hakkında ön bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bilgisayar programcılığı konusunda önemli işlere imza atan programcıların, hayat hikayelerinde çalışma isteğini, bölümden zevk alma hevesini görebilirsiniz. Hangi alanda çalışmak istiyorsanız isteyin, zevk alırsanız, o alanda hayallerinizin ulaşabildiği her yere reel yaşantınızda da kolayca ulaşabilirsiniz. İşte bilgisayar programcılığı, çalışma ve azmin birleştiği noktanın ortasında yer alıyor. Sizi bu alanda biraz olsun bilgilendirmeye çalıştık, asıl karar sizin.

Originally posted 2022-06-09 23:44:17.