Dash Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Dash diyeti vücuda giren sodyum oranını dengede tutmaktadır. Bu diyet sayesinde sadece kilo verilmemekte aynı zamanda yüksek tansiyonu olanlar için de tedavi yöntemi olarak tavsiye edilmektedir. Çünkü dash diyeti sayesinde tansiyon dengelenmektedir. Açıkcası sağlıklı zayıflamak önemlidir.

Dash Diyeti Nedir?

Dash Diyeti İngilizce adı ile Dietary Approaches to Stop Hypertensiyon kelimelerinin kısaltmasından meydana gelmiştir. Türkçe anlamı ise; hipertansiyonu önlemek için diyet yaklaşımları demektir. Vücuda giren tuz oranını azaltan diyete dash diyeti adı verilmektedir. Kilo vermek ve de tansiyon dengelemek amaçlı kullanılmaktadır. Diyete göre günde en fazla 1500 mg tuz vücuda girmektedir. Diyetin asıl amacı tuz azaltmak olduğu için yemeklere koyulan tuz miktarına dikkat etmek gerekmektedir. Bu diyet ile haftada 2 kere bakıl tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Besinler seçilirken genelde potasyum ve magnezyum ağırlıklı besinler tercih edilmektedir. Bol bol meyve yemek gerekmektedir. Fakat mevsim meyvesi olduğuna dikkat edilmelidir. Hazır gıdalardan her diyette olduğu gibi bu diyette de uzak durulmalıdır. Bazı insanlar yemeğin tuzunu bile bakmadan yemeğe tuz eklerler. Bu tamamen bir alışkanlıktır. Bu alışkanlıktan kurtulmak gerekmektedir. Bu arada hipertansiyonu düşürmek yazımızı da seveceğinizi düşünüyorum.

Dash Diyeti Özellikleri

Bu diyet özellikle kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Aynı zamanda kan basıncını ve tansiyonu dengelemektedir. Bu diyet ile sadece tuz oranına değil yiyeceklerin porsiyon boyutuna da dikkat etmek gerekmektedir. Bu diyetin en büyük özelliği sodyum miktarını azaltmaktır. Diyet ikiye ayrılmaktadır. Biri standart dash diyeti, diğeri ise düşük sodyumlu dash diyetidir. Düşük sodyumlu olan diyet çeşidinde sodyum miktarı daha da azaltılmaktadır. Bunun dışında ise tam tahıl, meyve, sebze, az yağlı süt, balık, kümes hayvanları, kuru baklagillerden meydana gelen bir diyet menüzü hazırlanmaktadır. Dash diyetinde en az tüketilmesi gereken besinler ise doymuş yağ ve kolesterol yağ içeren yiyeceklerdir. Dash diyetini en fazla yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunanlar, kronik böbrek hastaları, Afrikalı Amerikalılar ve yaşça büyük insanlar uygulamaktadır.

Örnek Menü

Bu diyet bir diyetisyen eşliğinde gerçekleştirilirse daha faydalı sonuçlar alınacaktır. Bu nedenle bu diyete başlamadan önce mutlaka uzman bir diyetisyen ile görüşmek gerekmektedir. Her diyetisyen hastasının özelliklerine göre farklı diyet menüleri oluşturacaktır. Fakat dash diyeti için örnek bir menü verecek olursak, aşağıdaki menü dash diyetine uygun bir menü olmaktadır. Hurma diyeti nedir ve rus diyeti nasıl yapılır yazılarımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz çünkü her şeyin başında sağlıklı beslenme ve sağlıklı zayıflama gelir. Bunun yanında çocuklarda diyet yazımızı da sevebilirsiniz.

Kahvaltı

1 kase kadar yoğurt (kase küçül olmalı ve yoğurta light olmalıdır)
3 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi
3 adet ceviz
½ muz
1 çay kaşığı kadar tarçın

Öğle yemeği

Tavuk (ızgarada pişirilmiş) ya da balık (somon veya hamsi seçilebilir)
Haşlanmış patates ya da patates püresi (zeytinyağlı) ya da 1 dilim kadar ekmek
1 yemek kaşığı zeytinyağlı salata

Ara öğün

Meyve (portakal olabilir)
Akşam yemeği
Sebze yemeği
1 dilim kadar ekmek
Yoğurt (yağsız olmalıdır)

Gece

Ayçiçeği çekirdeği (1 avuç)
3 tane kuru kayısı

Originally posted 2022-06-15 03:36:16.