Diyetisyen Nedir? Diyetisyen Ücretleri Ne Kadar?

Sağlıklı yaşam sürmek isteyen, kilo vermek ya da kilo almak isteyenler beslenme ve diyet uzmanlarına başvurmaktadır. Bugün diyetisyen nedir, ücretleri ne kadar ve online diyetisyenler faydalı mı gibi konular üzerinde duracağız. Diyetisyenler kişinin durumuna ve özelliklerine göre diyet programları oluşturmakta ve bu programların takibini yapmaktadır. Diyetisyenler hastanelerde çalışabileceği gibi özel muayenelerde de çalışabilmektedir.

Evet bugüne kadar bir sürü diyet yazımız oldu. Ancak obezite ile mücadele için en sağlıklı yolun uzman ve işinde iyi bir diyetisyenden yardım almak olduğunu söylemeliyim. Ama diyetisyen istemiyorum diyorsanız, haftalık diyet listesi, makarna diyeti yapanlar ve yorumları, diyet ürünleri gerçekten zayıflatıyor mu ve if diyeti beslenme listesi gibi yazılarımız zayıflama konusunda size yardımcı olabilir.

Diyetisyen Nedir?

Gıdaların seçiminde, sağlıklı beslenme anlamında beslenme programlarında değişiklikler yapan, kişilere ya da kurumlara destek veren meslek grubuna diyetisyen denilmektedir. Diyetistenler beslenme alışkanlıklarını daha sağlıklı hale getirmektedir. Kişinin özelliklerine bağlı olarak kilo almaları ya da vermeleri konusunda destek olmaktadır. Hastaların durumlarını takip etmekte ve bu alanda raporlar yazmaktadır. Beslenme alışkanlıklarının yanı sıra kişilerin sağlık durumları hakkında diğer meslek grupları ile birlikte de çalışabilmektedir. Diyetisyen, Beslenme ve Diyetetik mezunlarının yapabileceği bir meslek dalıdır. Bu eğitim programı 4 yıllık bir lisans programı olmaktadır. Diyetisyenlerin iyi bir dinleyici olmanın yanı sıra problem çözme yeteneklerinin de olması gerekmektedir. Bilimsel araştırma yapmaya yatkın olmaları gerekmektedir. Danışan kişileri anlamak için insan psikolojisinden de anlamaları ve ona göre davranmaları gerekmektedir. Özel Hastanelerde, devlet hastanelerinde ya da özel muayenehanelerde diyetisyen bulmak mümkündür.

Diyetisyen Ücretleri Ne Kadar?

Diyetisyen ücretleri başvurulan Beslenme ve Diyet Uzmanının çalıştığı kuruma göre farklılık göstermektedir. Devlet hastanelerinde de Beslenme ve Diyet Uzmanları bulunmaktadır. Bu diyetisyenlere hiçbir ücret ödenmez. Özel hastanelerde de Beslenme ve Diyet Uzmanları bulunmaktadır. Bu diyetisyenlerin ücretleri hastanenin büyüklüğü, konumu ve kurumsallığına göre farklılık göstermektedir. Daha küçük ölçekli bir özel hastanede uygun fiyatlar ile diyetisyen bulunabilirken, büyük hastanelerde bu ücretler daha pahalı olabilmektedir. Genel olarak ayda bir diyetisyene gidilmektedir. 2 hafta da bir gidilmesi gerekiyor ise 10 gün içerisindeki muayeneler kontrol muayenesi sayıldığı için ücret alınmamaktadır. Bunlar dışında özel muayenehanesi bulunan diyetisyenler de bulunmaktadır. Bu diyetisyenlerin fiyatları özel hastanelerde yer alan diyetisyene göre daha pahalı olmaktadır. Diyetisyene gitmeye vakti bulunmayanlar için ise internet ortamında kolayca bulabilecekleri online diyetisyenler vardır. Bu diyetisyenlerin fiyatları ise diyetisyenin popülerliğine bağlı olarak değişmektedir. Uygun fiyatlarda bulunabileceği gibi çok pahalı olan online diyetisyenler de mevcuttur.

Online Diyetistenler mi Yoksa Yüz yüze Görüşülen Diyetisyenleri mi Tercih Etmeliyim?

Online diyetisyenlerden de memnun kalan birçok vatandaş bulunmaktadır. Vakti bulunmayan ya da bulunduğu il ya da ilçede diyetisyen olmayan kişiler online diyetisyeni tercih edebilirler. Yüz yüze yapılan görüşmelerden farklı olarak online diyetisyenlerde kişi kendi kilosunu kendi tartacağı için disiplini sağlayamayabilir. Bu nedenle kendine güvenen kişilerin online diyetisyen seçmeleri daha doğru olacaktır. Diyetisyen online olsun ya da yüz yüze görüşülsün fark etmeksizin kişinin kendine güveni olduğu sürece kilo vermesi çok daha basittir. Verilen diyet listesine uyduğunuz sürece diyetisyenin karşılığını alabilirsiniz. Sitemizde bulunan online diyetisyen ücretleri yazımız online diyetisyenlerle ilgili daha açıklayıcı olabilir.

En kısa zamanda istediğiniz kiloya kavuşmanız dileğiyle…

Originally posted 2022-06-07 13:37:40.