Sporcu İçeceği Nasıl Hazırlanır?

Sporcu İçeceği Nasıl Hazırlanır?

Vücudumuzun %70’i sudan oluşmaktadır. Haliyle enerjimizi çok çabuk kaybedebilmekteyiz. İşte bu sebeple sadece sporcuların değil, diğer bütün insanların enerji verecek bir şeylere ihtiyacı vardır. İşte tam da bu sebeple gelin bugün enerjimizi geri kazanalım.Enerji içecekleri nasıl yapılır merak ediyorsanız, beraber enerji içecekleri hazırlamaya ne dersiniz? (Spor sonrası)

Evde Yapabileceğiniz Doğal Enerji İçecekleri Tarifleri:

MEYVELİ ENERJİ İÇECEĞİ:

Malzemeler: 1 adet elma, 1 adet muz, 2 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı tarçın, 500 ml. Süt, 1 şişe maden suyu

Hazırlanışı: Dilimlenmiş olan elmayı, muzu ve sütü robottan geçirin. Güzelce karıştığına emin olun. İyice karıştıktan sonra bir kaseye dökün. Üzerine bal ve tarçını ekleyerek içeceğiniz hazırlanmış olmaktadır. Sıcak yaz günlerinde bu içeceğin içine en yakışan buzdur. Buzu da ekledik mi değmeyin keyfinize. Günün geri kalanında enerjiniz size kalsın.

MAÇA TOZU ENERJİ İÇECEĞİ:

‘Maça tozunu nereden bulacağım?’, ‘Ne olduğunu bile bilmiyorum’ diye düşünmenize gerek yok. Maça tozu, bildiğimiz yeşil çayın ufalanmış haline verilen isimdir. Kurutulan yeşil çayları toz haline gelerek maça tozunu oluşturur. İçinde fazlaca da kafein içermektedir. Şimdi bu güzel enerji içeceği nasıl yapılıyormuş, bir bakalım.

Malzemeler: 1 bardak su, 1 kaşık organik bal, 2 çorba kaşığı maça tozu, yarım çay bardağı limon suyu

Hazırlanışı: Öncelikle bardağın içine maça tozunu ekleyin. Üzerine balı ekleyerek bu karışım iyice birbirine girene kadar karıştırmaya devam edin. Bu karışımın üzerine limon suyunu ekleyin ve son olarak suyumuzu da en son ekleyelim. Dilerseniz bir üstteki tarif gibi buzla servis edebilirsiniz. Bu enerji içeceği sakinleşmenizi sağlarken, yorgunluğunuzu alırken, zihninizin dinlenmesini sağlayacak. Afiyet olsun.

KİRAZLI ENERJİ İÇECEĞİ:

Yaz bize göz kırparken, dört gözle çıkmasını beklediğimiz kirazın faydaları say say bitmez. Antioksidan açısından son derece zengin olan kiraz, organlarımızı her türlü hasara karşı koruma özelliği olduğundan dolayı bize enerji verebilecek en güze ürünlerdendir.

Malzemeler: 1 kap kiraz, 1 bardak su, yarım çay bardağı limon suyu, 4 ya da 5 adet nane yaprağı

Hazırlanışı: Saplarını kopardığımız ve çekirdeklerinden ayırdığımız kirazları bir robot yardımıyla ufalamalısınız. Daha sonra limon suyunu ve suyu üzerine eklemelisiniz. Son olarak da nane yapraklarını bu karışımınızın üzerine eklemelisiniz. Özellikle sindirim ile ilgili problemi olanların tercih etmesi gereken bir içecektir. Estetik görünümünün yanı sıra son derece sağlıklıdır.

PORTAKALLI VE HİNDİSTAN CEVİZİ SÜTLÜ ENERJİ İÇECEĞİ:

Diğer bir tarifimiz ise hücrelerimizin yenilenmesini sağlayarak, tazelenmemize olanak sağlayan enerji içeceğimizidir.

Malzemeler: 1 dilim portakal, yarım dilim muz, yarım bardak süt, 1 ya da 2 kap Hindistan cevizi sütü

Hazırlanışı: Portakal ve muz dilimlerini öncelikle robottan geçirmelisiniz. Bu karışımın üzerine önce yarım bardak sütü, daha sonrada tazeleyici etkisi bulunan Hindistan cevizi sütünü ekleyin. Bu karışım özellikle hamileler için mükemmel bir karışımdır. Çünkü bu karışım bitkinle savaşmak için birebirdir. Karışım, potasyum açısından zengin olan muzla desteklendiği için de oldukça sağlıklı bir yapısı bulunmaktadır.

Enerji içeceklerimiz işte hazır. Ev yapımı sporcu içeceği tarifleri son derece doğal ve renkli görünümler sunmakta bizlere. Dışarıda tüketilen gazlı içeceklere kıyasla son derece sağlıklı ve her birinin farklı mineraller barındırdığı bu içecekler bir harika. Vücudunuzun bütün vitamin ve mineral eksikliklerini bu enerji içecekleriyle tamamlamanız mümkün. Hem evde hazırlandığı için doğal, hem de çok sağlıklı. Daha ne olsun. Ama tabiî ki buradaki önemli detay, enerji içecekleri, birer uyarıcı oldukları için de fazlaya kaçmamakta fayda var. Hepinize afiyet olsun. Herkese top top enerjiler. 🙂