Yurtdışı hosting hizmetleri daha mı iyi?

Yurtdışı hosting konusunda aslında biz daha önce neden yabancı hosting firmaları kullandığımızı yazmıştık. Hatta sizlere ücretsiz webuzo hosting paneli konusunda yardımcı olan bir yazı yazmıştık. Ve bu yazılarda neden tercihimizin yurtdışı hosting konusunda olduğunu belirtmiştik. Yurtdışı hosting hizmetleri daha mı iyi sorusunun tam bir cevabı verilemez. Son yıllarda yurtiçi’nde de çok iyi hizmet veren hosting firmaları ortaya çıktı. Ancak yabancı hosting hizmetlerinin bazı avantajları olabiliyor. Şimdi biraz daha bu konuya açıklık getirelim:

Neden Yurtdışı Hosting?

  1. Yurtiçi bir çok hosting firması da ödemeleri dolar olarak alıyor çünkü arkalarında yurtdışı hosting firmaları var. Yani aslında yurtdışı’nda hosting paketi alarak, hosting paketlerinizi çoğunlukla işin başındaki kişilerden alıyorsunuz. Tabi ki son yıllarda Türkiye verimerkezlerini kullanan büyük Türk firmalarımız da ortaya çıktı ama sıkıntısız bir hosting hizmeti almak için daha yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalıyorsunuz.
  2. Yurtdışı’nda ağlar çok daha hızlı. Türkiye’de siteniz 100 mbitlik bir ağda duruyorsa yurt dışında hızı 2000 mbit/s olan ağlar (networkler) var. Bu da arama motorları açısından bir avantaj. Özellike google son yıllarda hıza çok fazla önem veriyor.
  3. Yurtiçi’nde yaşanabilecek siyasi veya teknik sorunlarda sitenizin offline olması yani kapanması muhtemel. Sitenizin kapalı kalması demek de arama motorlarındaki sıralamalarınızı kaybetmeniz, seo çalışması yaptırdıysanız da bütün emeğin ve harcadığınız paranın boşa gitmesi demek.
  4. Acemiyseniz ve teknik meselelerden anlamıyorsanız, yurtdışı hosting adminlerine (yöneticileri) ulaşmanız daha kolay ve hızlı. Çünkü çok uzun zamandır hosting işini yapıyorlar ve bu konuda fazlasıyla tecrübeliler. Hosting firmaları da teknik desteği çok önemsiyorlar. Ve bir sürü üst düzey admin çalıştırıyorlar. Teknik destek konusunda ne yazık ki hem yurtiçi’nde hem de yurtdışı’nda ciddi sorunları olan firmalar var. O yüzden güvenilir bir hosting firmasından hosting paketini almalısınız. Ama unutmayın güvenilirlikten kastım tanınmışlık değil ki az sonra bu konuda bir örnek vereceğim.
  5. İngilizce siteniz varsa Amerika’dan hosting hizmeti almanız kesinlikle ve kesinlikle Google için fazlasıyla iyi. Daha fazla para kazanıyorsunuz ve sıralamalarda yükselmeniz çok daha kolay.
  6. Google’ın örümcekleri (Yani siteleri dolaşan botları) yurtdışı verimerkezlerinde. Onlara yakın olmanız hız demek, hız demek de sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda çıkması demek.

Bütün Yurt Dışı Hosting Firmaları İyi mi?

Tabi ki değil. Hem yurtdışı’nda hem yurtiçi’nde çok ciddi sıkıntı yaşayacağınız hosting firmaları var. Hele hele yurtiçi’ndeki ucuz hostinglerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız. Özellikle e-ticaret sitesi açacaksanız teknik destek konusunda çok hızlı ve iyi bir hosting firması tercihiniz olmalı. Ne yazık ki aynı sorun yurtdışı’nda çok tanınmış hosting firmalarında da var. Mesela Hostgator çok bilinir ancak sitenizde ciddi bir sıkıntı yaşadığınızda ağzınızdan emdiğiniz sütü burnunuzdan getirebiliyorlar. Biz sitemizde sadece güvenilir ve denediğimiz yabancı hosting firmalarını tanıtmaya çalışıyoruz. Bu arada belirtmem gerekiyor mesela Hostgator yıllar önce ilk başladığında harikaydı. Ama para kazandıkça resmen sapıttılar. Ve bunun gibi tanınmış bir sürü de yurtdışı hosting firması var.

Tecrübelerime ve firma olarak tecrübelerimize dayanarak neden yurtdışı hosting paketi almalısınız anlatmaya çalıştım.

Herşey gönlünüzce olsun.

Originally posted 2022-06-09 23:21:09.