Çocuklara Neden Daha Fazla Yulaf Yedirmeli?

Neden çocuklara daha fazla yulaf yedirmelisiniz? Meyveyi sevmeyen çocuklar neden yulaf yemeli? Lifli gıdalar sağlığımız için faydalıdır, bunu biliyoruz değil mi? Çocukların günlük enerjilerin karşılanması için yulaf yemeleri gerekmektedir. Yulaf içerisinde suda çözünebilen lif bulunmaktadır. Bu life betaglukan ismi verilmektedir. Özellikle sebze ve meyve tüketimi daha az olan çocukların bu ihtiyacını yulaftan alması gerekmektedir. 2 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi içerisinde 4 gram lif bulunmaktadır. Çocukların günlük lif ihtiyacı ise yaşından 5 fazla olarak hesaplanmaktadır. 2 yaştan sonra bu şekilde lif ihtiyaçları harcanmaktadır. 5 yaşındaki bir çocuğun günlük lif ihtiyacı 5 + 5 yani 10 gramdır. Günde iki yemek kaşığı yulaf ezmesi tüketmek bu ihtiyacı karşılamaktadır. Yani çocuğunuz meyveyi sevmiyorsa lif ihtiyacını yulaflı ürünlerle karşılayarak sağlığına faydalı bir beslenme türü üretebilirsiniz.

Çocuk sağlığını, kolesterol yüksekliği, kalp hastalıkları, hipertansiyon, kabızlık, çocuklarda diyabet hastalığı gibi birçok hastalıktan yulaf korumaktadır. Yulaf içerisinde yüksek miktarda demir de bulunmaktadır. Bu demir dikkat eksikliği, yorgunluk, halsizlik gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle özellikle demir eksikliği olan çocuklara yulaf her gün mutlaka yedirilmelidir.

Daha önce yulafın sağlığa faydaları isimli yazımızda yulaf neden yenmesi gerektiği konusunda daha ayrıntılı bilgi vermiştik. Ayrıca yulaf nasıl yetiştirilir yazımızda da yulafın ne olduğu ve nasıl yetiştirildiğinden bahsetmiştik.

Çocuklara Yulaf Sevdirmenin Yolları

Çocuğunuzun damak tadını en iyi sizler bilirsiniz. Eğer tatlı seven bir çocuk ise yulafı kakao, Hindistan cevizi, kakao gibi tatlı yiyecekler ile karıştırarak yedirebilirsiniz. Tatlı değil de tuzlu tercih eden çocuklar için yumurta gibi tuzlu yiyeceklere katarak yedirebilirsiniz. Yulafı yoğur ile birlikte yedirmekte güzel bir tercihtir.

Çocuk sıcak yiyeceklerde hoşlanıyor ise sıcak yiyeceklerin içerisine yulaf katabilirsiniz. Soğuk yiyecekler seven çocuklar için ise meyveli yoğurt ve benzeri soğuk yiyeceklerin içerisine yulaf koyabilirsiniz. Birkaç kaşık yulaf karıştırmanız çocuk için yeterlidir.

Çocuklar yiyeceklerin görünümüne de önem verirler. Daha eğlenceli gördükleri yemekleri merak edip, yemek isterler. Bu nedenle güzel bir sunum hazırlarsanız, daha kolay bir şekilde yulafı yemelerini sağlayabilirsiniz.

Çocuklar için Yulaf Katılabilecek Örnek Ürün

Smoothie Malzemeleri

1 çay bardağı kadar frambuaz ya da farklı bir meyve,
Yarım muz,
1 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi,
1 su bardağı çocuğunuzun zevkine göre süt ya da yoğurt

Hazırlanması

Malzemeleri karıştırarak rondodan geçirildiğinde smoothie elde edilmektedir.

Kakaolu Smoothie Malzemeler,

1 su bardağı süt,
1 küçük muz,
1 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi,
1 tatlı kaşığı kakao.

Hazırlanması

Bütün malzemelerin rondadan geçirilmesi ile kakaolu smoothie elde edilmektedir.

Çocukların birçoğu meyveli ya da kakaolu smoothie sevmektedir. Bu nedenle yulaf yedirmenin en güzel yollarından bir tanesi smoothie ile çocuğa yedirmektir. Tatlı seven çocuklar kakaolu smoothie daha çok beğenmektedir. Meyve seven çocuklar ise yoğurt ve meyveler ile karıştırılmış olan smoothie tercih etmektedir. Sabah kahvaltılar için yulaf ezmesi katılmış omlet, en güzel seçeneklerden bir tanesidir. Çocuklar sabah uyandıklarında kahvaltılarını yulaf ezmesi ile hazırlanmış bir omlet ile yaptıklarında hem günlük yulaf ihtiyacını karşılamış olurlar, hem de gerekli olan enerjiyi almış olurlar.