Papatça Çayı ve Papatya Çayının Faydaları

Bugün papatya çayının faydaları, papatya türleri ve papatya çayının hazırlanışı üzerine yazıyorum. Daha önce saç rengi açma yazımızda papatyanın saç rengi açmak için kullanıldığını söylemiştik. Ayrıca basura iyi gelen bitkiler yazımızda da papatya çayından bahsetmiştik. Papatya bitkisinin gerek özellikleri gerek işlevleri nedeniyle yıllarca sürüp gelen adı sıkça duyulur. Başta sağlık olmak üzere birçok alanda tedavi amaçlı kullanılan bu bitkinin faydaları saymakla bitmez. Şifalı bitkilerden olan papatya, daha çok çay olarak tüketilir.

Papatya’nın Tarihsel Süreçteki Önemi Nedir?

Tarihsel sürece bakıldığında Mısır’da kullanılmaya başlandığı görülür. Hoş kokular bırakması açısından tercih edilen bu bitkinin kullanım alanları sınırlı olmamakla birlikte hayatımızdaki yeri, önemi oldukça önemlidir.

Bizler için faydaları ve kullanım alanlarından bazıları şunlardır:

  • Hastalık tedavilerinde,
  • Uykusuzluk ve uykuya bağlı problemlerde,
  • Sakinleşme, rahatlama,
  • Diş eti tedavileri gibi sağlık alanında

önemli rol oynayan çokça kullanılan şifalı bir bitkidir.

Çok fazla çeşitleri bulunan papatyanın çay için tercih edilen iki çeşidi vardır. Alman papatyası ve Roma papatyası olmak üzere iki çeşidi ele alınır. Birbirine benzerlik gösteren bu papatyalardan Roma papatyası damakta acı tat bırakırken Alman papatyasının bıraktığı tat daha yumuşak ve tatlıdır.

Papatya çayının faydaları
Papatya çayını 1-2 fincandan fazla tüketmek uykusuzluğa neden olabilir.

Papatya Çayının Faydaları ve Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Yatmadan önce tüketilen bu çay uykuya geçiş konusunda yardımcı olmakla beraber uyku problemlerinin de azalmasında son derece etkilidir. İçerisinde uykuyu getirecek antioksidanlar vardır. Birçok kadının korkulu rüyası olan regl döneminde görülen şiddetli ağrıların, sancıların, kasılmaların hafiflemesinde yatıştırıcı özelliği gösterir.

Rahmi rahatlatır, bu zor süreci hafif atlatmanızı sağlar. Yeni doğum yapmış bir kadın ise sütünü arttırmak için tüketebilir. Gün içinde sakinleşmeye sinirlerinizin yatışmaya ihtiyacı olduğu durumlarda da yatıştırıcı özelliği gösterdiğinden kullanılması tavsiye edilir.

Papatya Çayı Hazırlama

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Faydaları saymakla bitmeyen papatya çayının hazırlanması da bir o kadar kolay ve pratiktir. Bir tutam kurutulmuş papatyaları 1 fincan kadar sıcak su içinde 10 dakika kadar demlenmesiyle kullanıma hazır hale getirilir. Çok kaynatılması önerilmez.

Fazla kaynatılması sonrasında acı tat bırakmasının yanı sıra içerisinde bulundurduğu birçok özelliğini kaybeder. Ayrıca gün içinde tüketimine dikkat edilmesi gerekir. 1-2 fincanı geçmemesi önerilir. Faydalı diye aşırıya kaçılmamalıdır. 1-2 fincan geçildiğinde uyku yerine uykusuzluk yapabilmektedir. Ayrıca tüketildiği saat aralığı da önemlidir. Papatya Çayının sıcak veya soğuk kullanımı tercihinize kalmıştır.

Originally posted 2022-06-14 03:21:46.