Stresin Neden Olduğu 10 Hastalık

Stres, hayatımızın büyük bölümünde karşılaştığımız ve karşılaşmayı hiç istemediğimiz durumdur. Çünkü stres, insanı yıpratıcı bir yapıya sahiptir. Ve birçok hastalığın anasıdır. İşte stresin bizde açtığı yaralar… Hep beraber hastalıkları inceleyelim.

1-Depresyon Ve Anksiyete Bozukluğu – Stres

Aslında kaygı, yaşamımızın içinde bulunan ve var olan bir durumdur. Her gün çeşitli nedenlerle, çeşitli şeylere kaygı taşımaktayız. Çünkü hepimiz ufakta olsa kaygı taşıyoruz. Burada önemli olan, kaygının dozudur. Ya daha fazlası? İşte kaygı düzeyimiz fazlalaştığında depresyon ya da anksiyete dediğimiz durum ortaya çıkmaktadır. Günlük yaşantınızda yüksek kaygı hayatınızı olumsuz etkilediği gibi sizi sürekli endişeye sevk eder. Anksiyete, çocukluk ya da ergenlik döneminde başlayabilmektedir. Kalıtsal özellikler, kişilik özellikleri ve stres verici yaşam olayları anksiyeteyi tetiklemektedir. Bu durumdan kurtulmanız mümkün mü? Kesinlikle evet. Anksiyete tedavi edilebilen bir hastalıktır. Psikoterapi ya da ilaçlarla desteklenerek depresyon ve anksiyeten kurtulmanız mümkün.

2- Kilo Artışı Veya Sağlıksız Kilo Kaybı

Kendini stres altında hisseden vücut, yediklerinizi depolamakta ve kısa zamanda kilo alımına sebep olmaktadır. Vücudun bu davranışı, stres altındaki kişinin vücudunun bir şekilde koruma altına almasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, stres metabolizmaya bağlı değilse de iştahsızlık gelişebilir ve kısa zamanda kilo kaybına uğrayabilirsiniz.

3- Cilt Sorunları

Deri hastalıklarının oluşmasında stresin önemli bir rolü bulunmaktadır. Deri hastalıklarından ilk akla gelen sivilcedir. Sivilce, strese bağlı olarak çoğalabilmektedir. Sivilcenin yanına kaşıntı, kurdeşen, saç dökülmesi, sedef hastalığı da eklenebilir. Bu hastalıkların iyileşme ya da kötüleşme süreçlerinde stres önemli rol oynamaktadır.

4- Stres ve Kalp Hastalıkları

Stres, en çok kalbi tetiklemektedir. Böyle bir durumda da organizma strese karşı 3 durum geliştirir. Bunlar; alarm tepkisi, direnme ve tükenmedir. Alarm tepkisinde, kalp çok hızlı çarpabilir, tansiyon yükselebilir ve solunum hızı artabilir. Yani böyle bir durumda vücut size sinyal verir. Direnme durumunda vücut kendini stabil duruma getirmeye çalışır. Son olarak vücut kendi stabil duruma getiremezse, dirence kırılır ve tükenir.

5- Sindirim Sistemi Problemleri

Stres, böyle durumlarda önce bağırsaklarınızı vurmaktadır. Çünkü yoğun stres altında kalan bireyde, kabız, ishal, karın ağrısı gibi şikayetler görülebilmektedir. Ayrıca, mide ve yemek borusu da stresten etkilenmektedir. Fakat bu tarz şikayetlerinizi her zaman stresle ilişkilendirmeyip, doktorunuza başvurmalısınız.

6- Uyku Bozuklukları ve Stres

Temel ihtiyaçlarımızın başında uyku gelmektedir. Fakat, strese bağlı olarak genel uyarılmış düzeyimiz yükselmektedir. Uyku sırasında genel uyarılmışlık düzeyinin düşük olması gerekirken, yüksek olanlar uyku bozukluklarıyla karşı karşıya kalmaktadır.

7- Üreme Sorunları

Stres, üreme sisteminizde de değişikliklere yol açabilir. Erkeklerde testosteron ve sperm sayısında düşüşe sebep olurken, kadınlarda da regl dönemlerinin değişiklik göstermesine neden olur.

8- Baş Ağrıları

Stresten kaynaklanan baş ağrısı, gerilim tipi baş ağrısıdır. Bu tip baş ağrısı, kasların gerilmesiyle oluşmaktadır. Depresyon ve stres baş ağrısını tetiklemektedir. Tedavisine gelince, ilaçlar ya da psikolojik tedavilerle etkisi azaltılabilir, ancak kişilik yapınız değişmeyeceği için stresi azaltmanın bir yolu yoktur.

Stres testi

9- Beyin Kanamaları

Yaşanan beyin kanamalarının büyük bir bölümünün tansiyon kaynaklı olduğu görülmüştür. Tansiyonu ise tetikleyen şey ya genetik bazlı ya da strese bağlı olarak gelişmesidir. Tansiyon, beynin fazlaca basıncıyla oluşmaktadır. Bu nedenle beyin kanamaları, 65 yaşın üstünde olma, aşırı sigara ve alkol kullanımı, yüksek kolesterol, hareketsiz yaşam ve menopoza dayandırılabileceği gibi strese de büyük ölçüde dayandırılmaktadır.

10- Stres ve Mide Sorunları

Stresimizi yönetemediğimiz zamanlarda sindirim sistemimiz yerine sinir sistemimiz harekete geçer ve sindirim yavaşlar. Sindirimin en önemli organı olan midede ise ağrılara neden olur. Özetle stres, vücudumuzun çeşitli yerlerinden ağrı olarak çıkmaktadır.

Stresle nasıl başa çıkılır yazımız ve depresyon nedir yazımız ilginizi çekebilir.

 

Originally posted 2022-06-07 22:08:50.