Şeyh Edebali Türbesi Hakkında Bilgi

Bugün Şeyh Edebali Türbesi hakkında bilgi vereceğiz. Nerede, nasıl gidilir ve neleri içerir gibi soruları cevaplamaya çalışacağız. Bilecik gezilecek yerler yazımızda bu türbe hakkında kısa bir bilgi vermiştik.

Şeyh Edebali, 1206 yılında Kırşehir’in bir köyünde doğmuş olup , din alimi, Ahi şeyhi ve Osmanlı İmparatorluğu’nun temellerini atıp kurmuş olan Osman Gazi’nin hocası ve kayınpederidir. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğunun temel yapı taşlarının oluşmasında Osman Gazi’ye öncülük etmiş olup Osmanlı Devleti’nin kurulmasında oynadığı rol ile fikir babası olarak anılmaktadır. Biz daha önce de Şeyh Edebali hakkında, Şeyh Edebali kimdir, Şeyh Edebali kızı Bala Hatun, Şeyh Edebali Eserleri ve Şeyh Edebali Sözleri yazılarında detaylı bilgi vermiştik.

Şeyh Edebali ; Mevlana , Hacı Bektaş-ı Veli gibi dönemin büyük alimleriyle aynı dönemde yaşamış olmasıyla beraber kendileriyle de birçok sohbette bulunma imkanına sahip olmuştur. Bilecik taraflarında bir dergah yaptırarak halka ilim yaymakla uğraşmıştır. O yıllarda Selçuklu Hükümdarı tarafından aşiretine verilen Söğüt ve Domaniç bölgesindeki toprakların dergaha yakınlığından dolayı bu dergahta Osman Bey sık sık Şeyh Edebali’ye misafir oluyordu ve fikirlerinin yeşermesinde ve aldığı kararlarda bu dergah ve Şeyh Edebali önemli rol oynamış bulunmaktadır.

İçindekiler

Şeyh Edebali Türbesi Nerede?

Şeyh Edebali Türbesi günümüzde Bilecik şehrinde merkezi bir konumda bulunmaktadır. Orhan Gazi Camii‘nin yukarı kısmındaki dağlık alanda bulunmaktadır. Türbede Şeyh Edebali dışında onun neslinden 4 küçük ve 7 büyük sanduka vardır. Sandukaların hepsi bir odada bulunmaktadır ve bu odanın dışında 2 oda daha bulunmaktadır.

Şeyh Edebali Türbesi’nin yapılış tarihi tamamen meçhul olup halk arasında türbenin Orhan Gazi’nin padişahlık yaptığı süreçte yapıldığı düşünülmektedir. Şeyh Edebali’nin yaptırmış olduğu dergah ve şu anda naaşının yer aldığı türbe yapıldıkları günden bugüne 2 defa tadilat görmüştür. Bunlardan ilki Sultan II. Abdülhamid döneminde ve ikincisi ise 2012 yılında yapılmıştır. Türbenin yakınlarında bulunan ve hemen hemen aynı tarihlerde inşa edildiği düşünülen Osman Gazi’nin eşi Bala Hatun ve annesinin yattığı bilinen bir türbe daha bulunmaktadır.

Şeyh Edebali Türbesi Uzaktan Görünüm

Şeyh Edebali Türbesi’ne Nasıl Gidilir?

Şeyh Edebali Türbesi’ni ziyaret etmek isterseniz , öncelikle Bilecik şehir merkezine varmanız gerekiyor. Ardından Bilecik Otogarı’nın karşı tarafında bulunan direkt olarak türbeye giden bir yol vardır. Bilecikliler arasında bu yolun ismine “Türbe Yolu” denilir. Otogarın karşısında bulunan bu yoldan hemen hemen 3 kilometre ilerledikten sonra Orhan Gazi Camii’ne varmış bulunmaktayız. Caminin yanında bulunan geniş merdivenlerden çıkarak Şeyh Edebali Türbesi’ne ulaşabiliriz.

Originally posted 2022-06-05 10:57:26.