Şeyh Edebali kimdir? Şeyh Edebali’nin Hayatı

Bugün tarihimizin önemli kişilerinden biri olan Şeyh Edebali hakkında yazıyorum. Şeyh Edebali kimdir? , Osmanlı İmparatorluğu açısından önemi nedir? gibi sorulara cevap vermeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz daha önce Bilecik nerede diye bir yazı yazmıştık. Ve orada da bir miktar Şeyh Edebali’den bahsetmiştik. Bu yazı Şeyh Edebali’nin hayatına ışık tutacak olsa da, bu önemli kişi hakkında başka yazılarım da olacak. Ve diğer yazılarda Şeyh Edebali’nin kızı Bala Hatun kimdir, Şeyh Edebali’nin önemli sözleri nelerdir, Şeyh Edebali eserleri nelerdir ve Şeyh Edabali türbesi nerededir gibi sorulara yanıt arıyor olacağız. Şimdi bugünkü yazımıza devam edelim.

Şeyh Edebali Kimdir?

Şeyh Edebali tarihte öğüt verici sözleri ile beraber akıl hocalığı ile tanınmaktadır. Birçok kişi tarafından Şeyh Edebali ve nasihatleri merak edilmektedir. Tarihte Osmanlı zamanında yaşayan Şeyh Edebali Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in eşinin babasıdır. Ayrıca Şeyh Edebali tarihte yol gösterici ve akıl hocası olarak bilinmektedir.

Peki Osmanlı Devleti kurulurken Osman Bey’e yol gösteren Şeyh Edebali kimdir?

Şeyh Edebali 1206 yılında doğmuş, Ahi Şeyhi, ilahiyatçı ve Osman Bey’in kayınbabasıdır. Şeyh Edebali Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında yaşamıştır. Osmanlı Devleti’nin kurulmasında manevi olarak büyük destek sağlamıştır. İslam hukuku alanında uzmanlaşan Şeyh Edebali dönemin büyük alimleri ile beraber yaşamıştır. Mevlana Celaleddin-i Rumi, Hacı Bektaş-ı Veli gibi alimler ile aynı zamanda yaşamıştır. Büyük alimler ile birlikte sohbet etme fırsatı bulmuştur. Bu sayede kendini İslam konusunda geliştirmiştir. Bilecik de bir dergah kurmuştur. Bu dergahta öğrenci yetiştirmiş, halkın aydınlanmasına vesilede bulunmuştur.

Şeyh Edebali kimdir?

Şeyh Edebali türbesinde kendisi ile birlikte kendi nesline ait olan 6 büyük sanduka ve 4 küçük sanduka bulunmaktadır. Türbede sanduka odalarının dışında iki adet daha oda bulunmaktadır. Türbe ve dergah en son 2012 yılında tadilattan geçmiştir. Bundan önceki tadilat 2.Abdulhamit tarafından yaptırılmıştır. Şeyh Edebali türbesinin yanında bir başka türbe daha bulunmaktadır. Bu türbede Şeyh Edebali’nin hanımının sandukaları ve Osman Bey’in eşi Bala Hatun bulunmaktadır. Bu şekilde “Şeyh Edebali kimdir? “sorusunun cevabı verilmiş oldu.

Şeyh Edebali’nin Osmanlı Açısından Önemi

Osmanlı kurulmadan önce Anadolu Moğollar tarafından sürekli olarak taciz edilmekteydi. Bu zor zamanlarda halka ışık olan Şeyh Edebali Müslümanların en büyük yol göstericisi oldu. Osmanlı Devleti’nin coğrafi konumu nedeni ile Şeyh Edebali bu topraklara yerleşerek içindeki İslam yayma aşkını bu bölgelerde sürdürdü. Anadolu halkına hem manevi olarak hem de maddi olarak destek de bulundu. Fakirlere maddi olarak destek olabilmek için elinde koyun sürüsü bulunduruyordu. Şeyh Edebali ile Osman Bey Bilecik de Şeyh Edebali’nin dergahında tanıştılar. Osman Bey sürekli olarak bu dergaha gelerek Şeyh Edebali’den İslami konuda bilgiler alırdı. Bunun yanında Şeyh Edebali Osman Bey’e öğütlerde bulunurdu.

Originally posted 2022-06-05 06:33:52.