Şeyh Edebali Kızı Bala Hatun Kimdir ?

Bugün Şeyh Edebali kızı kimdir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağım. Biliyorsunuz bundan önce Bilecik nerede ve Şeyh Edebali kimdir sorularının yanıtlarını veren yazılar yazmıştık. Bugün de gene tarihimiz açısından önemli olan Şeyh Edebali’nin kızından, Bala Hatun’dan bahsedeceğiz.

Günümüzde herkesin yakından takip ettiği bir dizi olan ve çarşamba günleri ciddi anlamda izlenme rekorları kıran Kuruluş Osman ile diziyi izleyen birçok insan dizinin karakterlerini araştırmaya başlamıştır. Bununla beraber Rabia Bala Hatun da dizi karakterleri arasından en çok araştırılan kişiler arasında ön sıralarda gözüküyor. Peki Rabia Bala Hatun kimdir, ne zaman öldü, Osman Gazi’den çocuğu var mı ?

Şeyh Edebali kızı kimdir? Bala Hatun kimdir?

Doğum gününün ne zaman olduğu hakkında kimsenin bir fikri olmamasıyla beraber bilinen tek bilgi 13. yy.da yaşamış olmasıdır. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin 2. karısı olmakla beraber Şeyh Edebali’nin kızı olması da hakkındaki önemli bilgilerden biridir.

Sanılanın aksine Orhan Gazi’nin değil Alaeddin Paşa’nın annesidir. Osman Gazi’nin yaptığı ilk evlilik 1280’de , Orhan Gazi’nin annesi olan ve Selçuklu vezirlerinden birinin kızı olan Mal Hatun ile olan evliliğidir. Rabia Bala Hatun kendisinin ikinci eşidir ve 1289 yılı civarında evlendikleri söylenmektedir. Osman Gazi’nin güçlenmesinde bu evlilik de ciddi rol almıştır. Bunda Şeyh Edebali’nin hayatı oldukça önemlidir.

Şeyh Edebali

Bala Hatun’nun Çocuğu

Oğlu Alaeddin Paşa (Alaeddin Bey) ise Orhan Gazi’nin kardeşi olmasıyla beraber Orhan Gazi’nin padişahlık döneminde yaklaşık 12 sene vezirlik yaparak sanılanın aksine o da Osmanlı Devleti’nin ilk devlet adamlarından biri olmuştur. Ayrıca Alaeddin Paşa babası Osman Bey döneminde babası danışmanlık yapmış ve ardından babasının buyruğunu yerine getirerek dedesi olan Şeyh Edebali’nin yanına Bilecik’e(Söğüt) gitmiş ve orada dedesine hizmet etmeye devam etmiştir.

Osmanlı’nın ilk zamanlarında yaşamış ileri gelen isimleri ve Osman Gazi’nin çocukları birlikte bir toplantı yapmışlardı. Ve bu toplantıda Orhan Gazi tahta geçmesi gereken ismin Alaeddin Bey olduğunu söyleyerek kardeşini önermişti. Fakat Alaeddin Paşa bunu reddederek diğer devlet büyüklerinin de onayladığı şekilde tahta kardeşi Orhan Gazi’yi uygun gördüğünü söyleyerek Orhan Gazi’yi tahta geçirmiştir. Kardeşi zamanında yaptığı vezirlik görevinden 1331 yılında ayrıldıktan sonra kendine verilen çiftlikte yaşamına devam etmiştir ve hatta bazı kaynaklarda şehit olduğu da söylenmektedir.

Şeyh Edebali’nin kızı 1324 senesinde hayatını kaybetmiştir. Kendisinin mezarı babası olan Şeyh Edebali’nin Bilecik ilimizin merkezinde Bilecik Otogarı’na 2 km mesafede bulunan türbesinin civarında bir yerde bulunan annesi ve kendisinin mezarlarının bulunduğu türbededir.

Originally posted 2022-06-05 08:05:01.