İzmir Gezilecek Yerler

İzmir etrafında gezilecek olan yerler; hem tarihi, hem doğa, hem de deniz sevenler adına oldukça zengin ve türlüdür. İzmir’de gezilecek olan her yerde önceki geçmişin mirasının gözler önüne serildiği söylenebilir. Tarihi yapılar ve antik kentler en çok 50 kilometre uzakta kalmaktadır. Bu rotaların farklı farklı yerlerde bulundukları söylenebilir. İzmir ve çevresinde gezilecek yerler adına araç kiralayarak gezmek ya da araçla gezmek kişiye oldukça farklı deneyimler kazandıracaktır. Her yerin tatil mekanı olduğu söylenebilir. İzmir gezilecek yerler listesi gibi bir liste hazırlamak, İzmir’i gezecekler için yararlı olabilir. Ayrıca İzmir Karagöl tabiat parkı yazımız da okumanız gereken yazılardan. Kafa dinlemek istiyorsanız Karagöl’e mutlaka gitmelisiniz.

İzmir Gezilecek Yerler Listesi
İzmir Gezilecek Yerler Listesi

İzmir Gezilecek Yerler – İnciraltı

İnciraltı İzmir’de Balçova ilçesinde yer alan mahalledir. Ege Denizi’nin kıyı kısımlarında bulunan İnciraltı, incir ağaçlarının çok fazla olmasından ötürü bu ismi almıştır. Yeşil doğası ile kaplı olan güzelliğe sahip İnciraltı, İzmir’in en fazla beğenilen mekanlarındandır. Harika doğallığa sahip izmir inciraltı gezilecek yerler arasında İnciraltı Deniz müzesi şeklinde bilinen askeri gemi ve sahil içerisinde bulunan pek çok dinlenme sahası bulunmakta. Güzel hafta sonu adına İnciraltı’nda vakit geçirilebilir.

İzmir Gezilecek Yerler – Balçova

Balçova ilçesinin İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesini içerisinde barındırdığını söylemek mümkündür. Teleferik ve Termal Tesisleri ile popüler olan ilçe çok fazla sayıda turist almaktadır. Doğal güzellikleriyle dikkat çekecek ilçe içerisinde pek çok gezilecek yerin bulunduğu söylenebilir. Teleferik, Balçova denildiği zaman akla gelen ilk şeydir.

Balçova otobüsleri sayesinde rahat bir şekilde ulaşılabilir. Balçova’dan teleferik sayesinde İzmir’in harika manzarası ile yaklaşık olarak 5 dakikalık yolculuk sonunda tepe üstünde yer alan dinlenme tesislerine ulaşılabilir. İzmir balçova gezilecek yerler içerisinde Agamemnon Kaplıcaları’da bulunmaktadır. 2500 senelik tarihi geçmişe sahip olan Agememnon Kaplıcaları Balçova ilçesinde yer alıyor. Antik dönemlerden beri şifa niyetine kullanılan bu kaplıcaların günümüzde Balçova Kaplıcaları şeklinde de anıldığı söylenebilir.

İzmir Balçova Agamennon Kaplıcaları
İzmir Balçova Agamemnon Kaplıcaları

İzmir Gezilecek Yerler – Aliağa

Bu yerdeki en eski yerleşimlerin, Milattan Önce 12. yüzyıla dek uzandığı bilinmektedir. Orta Yunanistan’da bulunan Lokris’ten gelen göçmenler, bu yerde pek çok Aiolis kentini kurmuşlardır. Bunların en mühimi Gyneion ve Kyme’dir. Kyme sakinleri içerisinde ünlü ozan olan Hesiodos’un babası ve popüler tarihçi Eperos da yer almış. Bu yerde yapılan pek çok kazı çalışmasında çok türlü tarihi eserler ortaya çıkarılmıştır. Bunların bir bölümü İzmir Arkeoloji Müzesi’nde yer almakta. Başka bir Aiol kenti Myrina’da Aliağa yakınında bulunuyor.

Aynı zamanda bölgede Aigai isminde bir diğer antik kent daha yer almaktadır. İzmir aliağa gezilecek yerler içerisinde bulunan Aigai Antik Kenti, Aliağa’nın 25 kilometre doğusunda olup, Hacı Ömerli köyü yakınlarında bulunan Gündağı üstünde bulunan antik Aiolis kentidir. Bu kent, Aigaion ya da Aigaiai şeklinde de isimlendirilmektedir.

Antik kentin Manisa sınırı içerisinde yer alsa dahi, Aliağa üstünden buraya kolay bir şekilde ulaşılabilir. Efsanelerde anlatıldığı üzere kentin, Agamemnon’un soyundan gelen bireylerce kurulduğu söylenebilir. Herodot’a göre ise bir Aiolis kolonisidir; buraya gelen Aioller bakımından kurulan 12 kentten birisidir ve aynı zamanda bölgede yer alan en eski kentlerden birisidir.

Aigai Antik Kenti
İzmir Aliğa Aigai Antik Kenti

İzmir Gezilecek Yerler – Bostanlı

İzmir’de yer alan en sakin ve en güzel sahiller Bostanlı’da yer almaktadır. Kordon sahile benzeyen bu sahillerin ilin gürültüsünden ve kalabalığından çok uzak kalmaktadır. Bostanlı pek çok kafe gibi mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. İzmir’de Bostanlı pazarında kalite ve ucuzluğuyla pek çok bireyin ilgisi çekilirken belli zamanlarda festivaller de aynı etkiyi yaratmaktadır.

Her sene yapılan balık festivaliyle beraber binlerce kilo balık ücretsiz şekilde dağıtılmaktadır. İzmir bostanlı gezilecek yerler arasında yaya köprüsü ve gün batımı terası bulunmaktadır. Belediye bakımından yapılan ve çok güzel mimariye ehil olan Bostanlı yaya köprüsü ve gün batımı terası hizmete açılmış durumdadır. Önceki zamanlarda hoş görüntüye sahip olmayan bölgenin bundan sonra oldukça fazla ziyaretçi kitlesine sahip olduğu söylenebilir.

İzmir Bostanlı sahilinin daha çok kullanılmasından ötürü ”Karşıkıyı” projesi sayesinde yapılmıştır. Uzanıp, sahil ve güneşin seyredileceği muazzam bir manzara olanağı sunulmaktadır. Çelik konstrüksiyon üstüne ahşap kullanılıp yapılan kademeli görünüş gösteren körfezin manzarası uzanılıp izlemeyi sağlamaktadır.

İzmir Bostanlı Gün Batımı Terası
İzmir Bostanlı Gün Batımı Terası

İzmir Gezilecek Yerler – Dikili

Dikili ilçesinde 17 kilometre uzaklıkta yer alan Nebiler Köyü; su kaynakları, şelaleleri, mağaraları ile ünlüdür. Dikili’de kesinlikle görülmesi gereken mekanlar içerisindeki Nebiler Köyü’nde Aşıklar ya da Nebiler Kalesi şeklinde bilinen şelale, piknik ve doğa severlerin gözde mekanlarındandır. İrili ufaklı olarak 4 tane şelalenin yer aldığı bu sahada tırmanma rotaları ve yürüyüş alanları da bulunuyor.

İzmir’in Dikili ilçesine bağlı olarak, Midilli Ada’sının karşısında yer alan Kalem Adası, eşsiz suları ile benzeri olmayan bir doğa parçasıdır. İzmir dikili gezilecek yerler arasında bulunan Bademli Köyü’nün tam karşısında bulunan, ana karaya 450 metre uzaklıkta bulunan Kalem Adası içerisindeki, Olivera Otel, Türkiye’nin tek ada oteli olma özelliğini taşıyor. Buranın balayı için tercih edilecek mekanlardan birisi olduğu söylenebilir.

İzmir Dikili Kalem Adası

İzmir – Karaburun

Yunan işgali bertaraf edildikten sonra yerli Rumlarında burayı terk etmesiyle beraber nüfusu seneler içerisinde giderek azalan Karaburun’un, İzmir’in en az nüfusa sahip ilçesi unvanına sahip olduğu söylenebilir. Engebeli coğrafyaya sahip olması, tarım arazisinin yetersizliği, ulaşım olanaklarının sınırlı olması ve iş imkanının bulunmaması sebebiyle genç nüfusun kente göç etmesiyle, Karaburun’un yerleşim nüfusunun yaş ortalaması da fazladır.

İzmir karaburun gezilecek yerler içinde Dilek Pınarı adlı muazzam bir yer bulunur. Yunan mitolojisinde en etkileyen hikayeler arasında olan Narcissos’un izini bulunduran mekan, Mordoğan’a 3 kilometre uzaklıktadır. Sudaki yansımasına bakınca kendisine aşık olup, yemeden içmeden kesilip, eriyen ve nergise dönülen Narcissos’un bu olayı yaşadığı mekan olduğuna inanılan bu yerde, ufak bir su kaynağı, dilek ağacı ve havuz bulunmaktadır.

İzmir Karaburun Gezilecek Yerler Dilek Pınarı
İzmir Karaburun Gezilecek Yerler Dilek Pınarı

İzmir – Selçuk

İzmir’in Selçuk ilçesi 9000 bin yıllık bir tarihe dayanmaktadır. Din, arkeoloji, kültür, tarih bakımından dünyanın en mühim merkezleri içerisinde yer almaktadır. Bronz Çağı sonundan şu ana dek kesintisiz bir hayatın devam etmiş olduğu, tarihi dokular ile bezeli coğrafyadan bahsetmek mümkündür. Oldukça farklı ve kıymetinin pek bilinmeyen çok katlı tarihi değerlere ve zengin kültürlere sahip olup, hepsinin de görülmeye değer olduğu kesindir. Selçuklu, Roma, Helenistik, Bizans, Klasik, Aydınoğulları, Arkaik, Osmanlı, Prehistorik ve modern dönemin kalıntılarını bir arada tutan benzersiz ve eşsiz bir yerdir. Selçuk, geçmiş zamanların izinin sürüleceği dünyanın en önde gelen turizm merkezlerinden birisidir. Tarihsel mirasın günümüzdeki yerleşim ile iç içe geçtiği kesinlikle söylenebilir.

Çoğu kez geçip görülen bu coğrafyanın çok değerli olduğu gözlemlenebilir. Dünya çapında diğer hiçbir yerde böyle birkaç bin sene süren ve türlü kültürleri birlikte içerisinde barındıran bir yerleşim modeli bulunmamaktadır. İzmir selçuk gezilecek yerler içerisinde pek çok yer bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Efes’tir. Büyük İskender’in generalinin kurmuş olduğu bu kent Helenistik dönem ile Roma dönemine Roma döneminden Hristiyanlığın doğumuna ve onun kurumsallaşmış olmasına dek en güzel kentleşme, dinsel tarih temsili ve mimarlığa ev sahipliği yapmış bir yerdir. Değişik dönemlerden en iyileştirilmiş ve rafine edilmiş kentsel planlama- mimarlık örneklerine sahiptir.

İzmir’de ucuz ve kaliteli otel,apart otel veya pansiyonlara ihtiyacınız varsa İzmir’de Tatil,İzmir Otelleri ve İzmir Pansiyonları yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Originally posted 2022-06-09 11:53:39.