İdeal Arkadaş İletişimi Nasıl Olmalıdır?

İdeal Arkadaş veya Dost Bulmak

İdeal arkadaş bulmanın en kolay yolu insanlarla kurduğumuz ilişkilerde iletişim hatalarına dikkat etmektir. Yaşam alanımızın büyük bir kısmı genel olarak yakınlarımız ve ailelerimizden oluşmaktadır. Ancak küçük yaştan büyüyene kadar herkes kendine yakın bir arkadaş seçmek ister, kimilerinin çok dostu varken kimlerinin ise azdır veya hiç yoktur. Olumsuz düşüncelere kapılanlar, doğruyu ve yanlışı ayırt edemeyen kişiler genelde yalnız kalmaya mahkûm olmuşlardır. Tüm bunlara sebep olan iletişim hatalarıdır.

İyi Bir Dost Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Sizin sadece iyi gününüzde yanınızda olan değil kötü zamanınızda da yanınızda olan samimi kişilerdir.
Kendini düşünmeyen kişilerdir. Bazıları sizi paylaşamaz sadece kendileri ile vakit geçirmenizi ister.Bu tutum yanlıştır çünkü sizi çevrenizdeki diğer insanlardan uzaklaştır.
Saygı duyan kişiler olurlarsa aranızdaki denge bozulmaz ve her konuda ortak noktaya varabilirsiniz.
Sır saklamayı bilen dostlar sizin güveninizi daha çabuk kazanacaktır.

Büyük Komünikasyon(İletişim) Hataları

Kararsız Olmak: Kişisel hisler bir kenara bırakılıp sadece duruma bakılmalı ve ihtiyaç duyulan duruma göre hareket edilmelidir.

Tehdit İçerikli Sözler Kullanılması: Haksız duruma düşürür kötü ve art niyetli olarak anılır insanları kendinden uzaklaştırır.

Bilgileri Gizlemek: Kıskançlıklara yol açar ve başkası tarafından öğrenilirse dostluğunuz kısa sürebilir.

Tepeden Bakmak: İnsanları hor görmek onlara karşı ufaltıcı gözle bakmak çok yanlış bir tutumdur bu tutumdan vazgeçemeyen insanlar genelde yalnız olan kişilerdir.

Lakap Takmak: Siz basit bir şaka olarak görseniz de bazen karşınızdaki kişi alınabilir kalbi kırılır ve yanlış anlamalara bile yol açabilir.

Empati Kurmamak: Empati kurmamak kişiyi bencilleştirir, ön yargılar doğurur hata yapar ve etkin bir konuşma başlatamaz.

İyi Bir Dinleyici Olmamak: Kişi konuşma esnasında başka şeylerle ilgilenirse geri dönüt sağlanamaz karışıklığa neden olur. Dinleyici kendine çekmenin en etkin yolu konuşma esnasında sorular sormaktır.

Tatlı dilli, alçak gönüllü ve hoşgörülü olursak kalıcı dostlar edinebiliriz. Böylece aramızdaki bağ güçleşir yeri gelir anlayışlı bir anne yeri gelir bir baba hatta gün gelir aile olursunuz.

Originally posted 2022-05-28 20:52:03.