Meditasyon nedir?Meditasyon nasıl yapılır?

Bu yazımızda meditasyon nedir ve meditasyon nasıl yapılır soruları hakkında bilgi veriyoruz. Meditasyon, stresle başa çıkmak, beden sağlığını güçlendirmek ve çok daha mutlu olmak için kullanılan bir tür araçtır. Derin düzlemlerde yapılan meditasyonlar hiç bilinmeyene aralanan kapı gibidir. İnsanın kendini tanıması için en iyi yardımcı görevini görür. Peki meditasyon bizi nasıl etkiliyor?

Meditasyona henüz yeni başladığımız zaman, zihnimizin derinliklerinin ne kadar asi olduğunu anlayabiliriz. Zihnimizin daimi şekilde dağınıklığını hissederiz. Çünkü zihnimizde aynı anda çok fazla düşünce, kalıp, kaygı oluşur. Kısacası aksiyon filmlerinden çok şiddetlidir beynimizin içi. Ancak beynimizin bu kadar dağınık olması sizi endişelendirmesin. Çünkü gündelik hayatta hemen herkes böyledir. İşte asıl olay burada başlar. Meditasyona başladığımızda, beynimizin toparlandığını adım adım hissederiz. Zihnimizin içinde bulunan olaylar zamanla netlik kazanır. Bu da insan için büyük bir rahatlık ve huzur demektir. Mutluluğa açılan yegane kapının anahtarı olur. Peki, bizi bu kadar olumlu etkileyen meditasyon nasıl yapılır?

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Birinci Adım Duruş – Meditasyon nasıl yapılır?

Meditasyon duruşu
Meditasyon duruşu

Ayaklarımızı bağdaştıracak şekilde oturalım. Elimizden geldiği kadar omurilik bölgemizin ve başımızın dik durmasına dikkat edelim. Dik duruş aslında hayal dünyamızın bir simgesidir. Bu nedenle olabildiği kadar vücudumuzu dengede tutalım ve başımızın gökyüzüne değdiğini hayal etmeye başlayalım.

İkinci Adım Gözler – Meditasyon nasıl yapılır?

Meditasyon gözler - Meditasyon nasıl yapılır?
Meditasyon gözler – Meditasyon nasıl yapılır?

Olabildiği kadar gözlerimizi açık tutalım. Bir yere odaklanarak bu hayal dünyamıza odaklanmamız çok daha kolay olacaktır. Ancak bazı insanlar gözleri kapalı olduğunda çok daha kolay hayal kurabiliyorlar. Bu nedenle size uygun olan neyse onu yapmanızı öneriyoruz.

Üçüncü Adım Odak

Meditasyon Teknikleri
Meditasyon Teknikleri

Dikkat etmek, odaklanmak birçok meditasyon ve zen ustasının en çok kurcaladıkları konuların başında yer alır. Çünkü ‘odak’ denilen şeyin tam olarak nereden geldiği bilinmez. Bir örnekle konuyu daha iyi anlayacağız. Araba sürüyorsunuz. Ancak zihniniz başka düşüncelerle dolu ve o sıra yola odaklanmanız söz konusu olamaz. Trafik kazalarının genel nedeni, bu dikkatsizliktir. Yani bir iş yaparken başka işlerle meşgul olma durumu.

İşte meditasyonda, asıl yapılmak istenen odakla dikkat çekilmek istenen noktaya iyice odaklanmaktır. Çünkü ancak bu şekilde zihnimizi tanıyabiliriz. Meditasyonda odak ise nefes alma ve verme işlemine verilebilir. Birçok meditasyon ustasının yegane yolu budur. Bu yüzden olabildiğince sizde nefes alış verişinize odaklanın.

Dördüncü Adım Nefes

Meditasyon nefes - Meditasyon nasıl yapılır?
Meditasyon nefes – Meditasyon nasıl yapılır?

Nefesimizi doğal akışına bırakıp, alıp vermeye çalışalım. Meditasyonda nefes alış verişi sanıldığından çok daha büyük bir önem ifade eder. Üçüncü adımda bahsettiğimiz gibi, dikkatin temelidir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta nefesinizi kontrol etmeye çalışmayın. Kendinizi salın.

Beşinci Adım Nefesinizi Sayın

Nefes alış verişimiz tamamen bize ve benliğimize aittir. Bu nedenle kasılmaya gerek yok. Çünkü tamamen kendimizle baş başayız. Yine de meditasyona girme konusunda problem yaşıyorsak, içimizden nefesimizi sayabiliriz.

Altıncı Adım En Önemli Nokta Düşünce

Başta bahsettiğimiz gibi meditasyona ilk başladığımızda düşüncelerimizin dağınık olduğunu fark ederiz. Fakat bu andan yapmamız gereken en önemli şey, odak bölümünde anlattığımız gibi olabildiğince nefesimize odaklanmak olacak. Ancak bu odaklanma, düşüncelerimizi kabul etmemek anlamına gelmiyor. Tam tersine kabul etmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için haya kurmaya başlayalım. Farz edelim ki şuan evimizin kapısında sevmediğimiz insanlar misafirimiz olmak istiyor. Hemen gidelim, kapıyı yavaşça açalım. Güler yüzlü bir şekilde gitmelerini isteyelim. Onların varlığını kabul ettiğimiz gibi düşüncelerimizden süzülüp gitmelerine izin verelim.

Yedinci Adım Sessizlik

Hiçbir müzik sessizliğin yerini tutamaz. Meditasyon için olabildiği kadar sessiz ve sakin bir mekan seçelim.

Sekizinci Adım Süre

Ne kadar meditasyon yapacağımızı biz daha iyi biliriz. Fakat yine de ilk başta on dakika gibi kısa bir süre daha iyi olacaktır. Zaman içinde o süre kendiliğinden 20 dakikalara çıkacaktır.

Son Adım Keyif

Meditasyon düşüncelerin bağımsızlığıdır. Bu nedenlere kendimizi kurallara bağlamadan, zihnimizin derinliklerine inmeye çalışmalıyız. Olabildiği kadar keyif olmaya çalışmalıyız.

Originally posted 2022-06-19 00:59:31.