Ara Öğün Sağlığa Yararlı Mıdır?

Ara öğün ve diyet listeleri zayıflamak isteyen bir çok kişinin vazgeçilmezidir. Birçok insan daha zayıf olabilmek için internetten ya da arkadaş çevresinden bulduğu farklı diyet listelerinden faydalanıyor. Ancak her diyet her bünyeye uygun olmayabiliyor. Bunların yanı sıra öğünler hakkında da çok çeşitli düşünceler mevcut. Kimileri ara öğünlerin yararlı kimileri ise zararlı olduğunu savunuyor. Ancak sağlık söz konusu olduğunda en doğrusunu bilmek çok önemlidir. Ara öğünler, ana öğünler arasında oluşan açlık hissini gidermeye yönelik yiyeceğimiz sağlıklı atıştırmalıklardan oluşmalıdır. Sanılanın aksine sağlıklı atıştırmalıklar ile geçiştirilen ara öğünler, daha hızlı ve sağlıklı kilo kaybına sebep olmaktadır. Özellikle bu öğünlerde meyve tüketimi, bağışıklık sistemimizi daha da güçlü yapmakla birlikte sindirim sistemimizin de çalışmasını sağlayarak daha çabuk kilo vermemize olanak sağlar. Burada önemli olan ara öğünlere yer verip vermeme meselesi değil bu ara öğünlerde tüketilmesi gereken besinlerdir.

ara ogunler
ara ogunler

Elbette paketli gıdalar ile oluşturduğunuz ara öğün size yarar sağlamak yerine zarar sağlayacak, daha çok kilo alıp sağlıksız bir vücuda sahip olmanıza sebep olacaktır. Öğünlerinizi bir gün içerisinde almanız gereken protein, karbonhidrat ve vitamin gibi besin öğelerini dikkate alarak oluşturmalısınız. Ara öğünler gün içindeki vitamin ihtiyacımızı karşılamamız için en uygun öğünlerdir. Ara öğünde tüketeceğiniz bir meyveli yoğurt gün içindeki hem protein hem de vitamin ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılamaktadır. Öte yandan abur cuburlar ile geçirilen bir ara öğün sağlığınız için pek de uygun olmayacaktır. Bu sebeple ara öğünler eğer uygun besinler ile geçirilirse yararlı, karbonhidrat ve yağ bakımından zengin, paketlenmiş gıdalar ile geçiştirilirse zararlı olacaktır.

Ara Öğün İçin Alternatifler

Ara öğünlerde için bir başka alternatif ise vücudumuz için gerekli yağların birçoğunu karşılayan kuruyemişlerdir. Ara öğünlerde fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişleri tüketmek vücudumuz için gerekli enerjiyi sağlamamıza ciddi oranda fayda sağlar. Elbette bu besinler tüketilirken aşırıya kaçılmamalı, ölçülü olunmalıdır. Her gün bir avuç kuruyemiş yemenin sağlığımız için yararı kanıtlanmıştır. Ara öğünler, ana öğünler gibi görülmemelidir. Örneğin ana öğünde yediğiniz bir yemeği ara öğünde yiyemezsiniz. Ara öğünlerin amacı sağlıklı atıştırmalıklar ile ana öğün öncesi açlığınızı az da olsa yatıştırmaktır.

Ara Öğünlerin Kadınlar İçin Önemi

Özellikle bayanlarda görülen tatlı yeme isteği için tarçınlı muzlu süt veya meyve kuruları güzel birer alternatif olabilir. Bu sayede hem ana öğünlerde aşırı besin tüketiminin önüne geçmiş olursunuz hem de tatlı ihtiyacınızı yok edebilirsiniz. Kısacası ara öğünlerin yararlı olup olmadığını tartışmak bir yana, önemli olan ara öğünleri hangi besin öğeleri ile geçirdiğinizdir. Sağlıklı ara öğünler vücudumuz için zarardan çok yarar sağlar.

Originally posted 2022-06-16 12:59:34.