Cilt Neden Yaşlanır?

Bugün cilt neden yaşlanır,neden yaşlanırız,gençleşmek mümkün mü sorularına yanıt arıyoruz. Yaşlanma iki şekilde olur bir içsel yaşlanma bir de dışsal yaşlanma. İçsel yaşlanma bütün yaşamımız boyunca vücudumuzun içerisinde oluşan tüm metabolik aktivitelerin sonucunda meydana gelen yaşlanmadır. Bunu engelleyecek bir şey eskiden yoktu. Şimdi ise var gibi gözüküyor. Az sonra bunu sizinle paylaşacağım. Dışsal yaşlanma da ise çevresel faktörlerin çok büyük etkisi vardır. Bu faktörler arasında aslında çok fazla bilinmeyen önemli bir etken var. Bu da yer çekimi. Yaşlanmamıza sebep olan en büyük şeylerden biri yerçekimidir. Aslında hava basıncıyla birlikte iş görürler. Hadi bir düşünelim. Bir şeye üstten tonlarca baskı uygular alttan da büyük bir kuvvetle çekerseniz o şeyi yıpratırsınız. Yerçekiminin ve hava basıncının etkisinden şimdilik kurtulmamız mümkün değil.

Cildin Yaşlanması

Ayrıca cildimizin yaşlanmasında güneş ışığı da en önemli faktörlerden bir tanesidir. Güneş ışığı ultraviole ışınlarla bütün derimizdeki tabakaları etkiler. Son yıllarda ozon tabakasındaki farkedilir incelme güneşin zararlı ışınlarının bize daha fazla ulaşmasına sebep oluyor. Güneş bu yüzden cilt kanseri oluşumunda da önemli bir etki oluşturuyor. Ben şahsen mümkün olduğu kadar güneşten uzak durmaya çalışıyorum. Vücudun D vitamini gereksinimi için ise multivitamin kullanıyorum. Denize de akşamları veya geceleri girmeye başladım.

Yaşlanmaktan kurtulan var mı? – Gençleşmek mümkün mü?

Gelelim yazının başında bahsettiğim, yaşlanmanızı geciktirecek ya da durduracak şeye. Ortada fazla dikkat çekmeyen küçük bir kitap var. Kitabın adı “Gelecekten Mucize İksirler”. Bu kitaptaki 2. karışım kitaptaki uyarılarla birlikte kullanıldığında ciddi manada yaşlanmanızı geciktiriyor. Bu bir çok arkadaşım tarafından denenmiş ve faydası kanıtlanmış bir şey. Zaten bu blogda da yazı yazan Umut arkadaşımız bu konuda oldukça fazla yazı yazdı. Kitabı googleda aratarak temin edebilirsiniz. Ama kitap yazarının da sık sık uyardığı gibi kitaptaki en ufak ayrıntılara bile dikkat etmeniz yan etkilerle karşılaşmamanız açısından iyi olacaktır. Kitap sayesinde hiç hastalanmayanlar ve 5-10 sene gençleşmiş olan kişiler mevcut. Internette yeterli araştırma yaparsanız kitap hakkında yazılanlara ulaşabilirsiniz. Tavsiyem kitabı okumanız ve kitapta yazan şeyleri araştırmanız. Açıkcası ben kitapta tek bir yalan bulamadım. Çocuk kitabı gibi minicik bir kitap bu.

Yaşlanmamak için ne yapmalı? – Cilt neden yaşlanır?

Şimdi yazıyı biraz toparlayalım. Yerçekiminin ve hava basıncının etkisinden kaçamayacağımıza göre bu etkileri geriye döndürecek şeyler yapabiliriz:

  1. Gerekli D vitaminini karşılamak kaydıyla güneşten mümkün olduğu kadar uzak durabiliriz. (Denize gitmeyin demiyorum.Yukarıda bunu belirttim. Tatil ve denize girmek de sağlığa faydalı olan şeyler)
  2. Gelecekten Mucize İksirler kitabını okuyabilir içindekileri araştırabiliriz.
  3. Cilt yaşlanması içinse E vitamini hakkında araştırma yapabiliriz. E vitamini cildin yaşlanması konusunda savaş veren bir antioksidandır.
  4. Sporun faydalı olup olmadığını araştırabiliriz. Açıkcası ben hiç uzun yıllar sağlıklı yaşayan bir sporcu duymadım. Genelde sporla uğraşanlar çok erken yaşta ölüyorlar. Bu tuhaf gelebilir size. Çünkü çocukluğumuzdan beri spor sağlığa faydalıdır lafını duyuyoruz.

Şimdi de biraz bahsettiğim son madde konusunda konuşalım. Diyelim ki bir arabam var. Ve ben her gün çok fazla bir şekilde bu arabayı kullanıyorum. Araba bir süre sonra yıpranacaktır. Hiç kullanmazsam aküsü biter ama dediğim gibi çok fazla kullanırsam da yıpranması gereken süreden daha kısa sürede yıpranır ve ömrünü tamamlar. İşte vücudu da bu arabaya benzetiyorum. Hiç kullanmazsanız bir süre sonra ciddi sıkıntılarınız olur. (Vücutta yaralar vs.) Ama çok fazla kullanırsanız çok daha kısa sürede yıpranır. Bunu kendiniz düşünün. İyi de sevgili kardeşim doktorlar spor sağlığa faydalıdır diyorlar diyebilirsiniz. Ne yazık ki aynı doktorlar ben küçükken farklı şeyler söylüyordu şimdi ise farklı şeyler söylüyor. Mesela ben küçükken televizyonlara çıkan doktorlar “Sakın çayla sigara içmeyin. Çay sigaranın zararlarını arttırıyor.” derken, ben büyüdüğümde çayın sigaranın zararlarını azaltan bir antioxidan olduğunu söylüyorlardı. Balık hafızalı olmamız ne yazık ki kapitalizmin hoşuna gidiyor. Lütfen söylediklerim konusunda araştırma yapın ve düşünün.

Sağlıkla ve sevgiyle kalmanız dileğiyle.

Originally posted 2022-06-16 01:09:52.