Alternatif Tıp ve Kanser

Kanserin Nedenleri ve Korunma Yolları Nelerdir?

Kansere neden olan etmenler çeşitlidir. Sigara, alkol, stres, kötü beslenme, genetik yatkınlık, obezite, mesleki ve çevresel etmenler, aktif olmayan yaşam tarzı ve mikroorganizmalar bu yollardan sadece bazılarıdır. Kanserden korunmak için sağlıklı beslenmeye, stresten uzak durmaya ve aktif bir yaşam tarzına gereksinim vardır. Aslında tek başına Vahdet Tobias Turkonun Gelecekten Mucize İksirler kitabının kanseri önleme konusunda yeterli olacağını düşünüyorum. Bu kitaba googledan aratarak ulaşabilirsiniz. Minicik bir kitap ama ben bu kitapta yazılanların çok faydasını gördüm.

Kanserin Tedavi Yolları

Kanser tedavisinde uygulanan 3 temel yöntem vardır. Bu yöntemler cerrahi, kemoterapi ve radyoterapidir. Cerrahi yöntemi, yayılmamış ve sınırları belli kanser hücrelerinin ameliyat ile çıkarılması işlemidir. Kemoterapi, antikanser etkinliği bulunan ilaçların birkaç kür halinde hastaya verilmesi esasına dayanır. Kanser hücrelerini öldüren bu ilaçlar vücudun özellikle saç, kan, kemik iliği ve sindirim sistemi hücrelerine de zararlar verir. Yan etkisi oldukça fazla olan bu tedavinin geliştirilmesi üzerine çalışılmaktadır. Radyoterapi ise cerrahi gibi sınırları belirli kanser hücreleri üzerine radyasyon uygulamak yoluyla kanserin küçültülmesi veya yok edilmesi esasına dayanır. Bu üç yöntemden başka yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri alternatif tedavi yöntemleridir.

Alternatif Tıp ve Kanser

Alternatif tıp kanser tedavisinde özellikle mevcut tedavileri destekleyici olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemlere fitoterapi, homeopati, kriyoterapi, hipertermi, oksijen ve ozon terapileri, yoga, masaj, manyetik terapi, ayurveda, hacamat, akupunktur, anjiogenez, kolon hidroterapisi, gen tedavileri, kök hücre ve hormon terapileri örnek verilebilir. Bu tedavi yöntemleri içinde hastaların en çok kullandıkları yöntem fitoterapidir. Fitoterapi alternatif tıp yöntemleri içerisinde kanser tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir ve bitkilerle tedavi anlamına gelmektedir. Günümüzde tedavide kullanılmakta olan birçok kanser ilacının etken maddesi bitkilerden elde edilmektedir. İlaç etken maddelerini oluşturan bitkiler Podophyllum peltatum, Camptotheca acuminata, Taxus brevifolia, Viscum album, Catharanthus roseus ve Ganoderma lucidum’dur. Bunlar doğrudan antikanser etkisi olan zehirli bitkilerdir. Bu bitkileri doktor kontrolü olmadan tüketmek ciddi zararlar verebilir. Ancak kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini azaltmak için Zencefil, Zerdeçal, Ekinezya, Brokoli, Safran, Enginar, Yaban mersini gibi bitkiler güvenle tüketilebilir.

Alternatif tıp yöntemleri doktorların bilgisi ve onayı sonrasında uygulanmalıdır. Ayrıca alternatif tıp ile ilgili bilgiler bu alanda uzman doktorlar ve eczacılar tarafından verildiği sürece dikkate alınmalıdır. Bu kişiler dışında maddi kazanç elde etmek için kanser hastalarının hayatları ile oynayan kişilere karşı uyanık olunmalıdır.

Kına Kanseri Önlüyor-Bir Başka Alternatif Tıp Uygulaması

Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde fareler üzerinde yapılan çalışmalar sayesinde, kınanın kanserle mücadelede önemli bir rol oynayan enzimlerin artışını sağladığını, bunun da tümör büyümesini durdurduğunu buldular.

10 gün süren gözlem ve deneylerle, farelerde çeşitli kanser parametreleri araştırıldı. Araştırma sonucunda “Ehrich Ascite Corcinama” tümörünün büyümesinin durdurulduğu tespit edildi. Ayrıca, aynı gözlemle kınanın antioksidan aktivite kapasitesini arttırdığı bulunmuştur. Kanserle mücadelede önemli rol oynayan enzimlerin farelerde arttığı gözlemlendi.Araştırma sonuçları da Uluslararası Farmakoloji Dergisinde yayınlandı.

Biyoloji Bölümü Başkanı Dr. Mehmet Özaslan, AA muhabirine “Yapılan çalışmalarda, yeni bitkisel kaynakların kansere karşı umut verici sonuçlar doğurduğu söylenebilir.”

Kına Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kına, Arabistan’da yetişen kına ağacının yapraklarını kurutarak ve öğüterek elde edilen bir tozdur. Özellikle kadınlar tarafından saç ve tırnak boyamada kullanılır.

Originally posted 2022-05-27 15:26:01.