Bebeklerde Diyabet Nedenleri Ve Belirtileri

Son on yıl içerisinde bebek ve çocuklarda diyabet görülme eşiği artmış durumda. Birçok farklı faktör bebeklerde diyabet nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da erken teşhis kritik bir öneme sahip. Aynı zamanda hastalığın belirtilerini kavramada ebeveynlere büyük iş düşüyor. Belirtiler daimi olarak tekrar ediyorsa vakit geçirmeden bir uzmana gidilmelidir. Şeker hastalığı belirtileri mutlaka önemsenmelidir.

Bebeklerde Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Yanlış beslenme alışkanlıkları ve bebeklerde diyabet
Ne yazık ki yanlış beslenme alışkanlıkları ve yiyeceklerdeki kimyasallar bebeklerde de diyabeti (şeker hastalığını) yaygınlaştırmıştır.

Bebekten bebeğe değişmek üzere birçok farklı belirti bu hastalığın ön aşamaların oluşturuyor. Sürekli ağzı kuruyan ve su isteyen bebeklerin diyabet olma ihtimalleri yüksektir. Bazı bebekler ise ne kadar fazla su tüketirse tüketsin daha fazla su isteyebilir. Bebekler konuşarak anlaşamadığı için talepleri ve istekleri bu yönde değerlendirilmelidir. Bir diğer diyabet belirtisi ise çok fazla tuvalete çıkma isteğiyle ortaya çıkıyor. Günlük rutininden çok daha fazla oranda tuvalete gitmek isteyen bebekler için de şeker hastalığı teşhisi konulabilir. Temel olarak bebekler ve çocuklar arasındaki belirtiler farklılıklara ayrılıyor. Bazı bebeklerde ise olağandan hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşanmaktadır. Yapılan kontroller ve incelemeler sonucunda hastalığın kaynağına ulaşılabilir. Normalde hareketli ve güleç olan bebeklerin davranışlarında da değişimler gözlemlenir. Çabuk yorulmasının dışında kolay huysuzlanması ve sinirli bir yapıya bürünmesi temel belirtiler arasında gösterilmektedir. Ayrıca ilerleyen yıllar için diyabete kesin çözüm yazımızı okumanız iyi olacaktır.

Çocuklar ve Bebekler Arasındaki Belirti Farklılıkları

Çocuklar diyabet belirtilerini ifade etme zorluğu çekmemektedir. Kendisini rahatsız eden sıkıntı ve şikayetleri yönlendirmeler sonrasında dile getirebilir. Ancak bebeklerin hal ve hareketleri, istek ve şikayetleri ancak gözlemlenerek bulunabilir. Aynı zamanda bu sinsi rahatsızlık çocukların gece sık tuvalete çıkmasına ve yatağını ıslatmasına da neden olmaktadır. Ancak bebekler için böyle bir ayrım bulunmuyor. Bu nedenle tuvalet rutinleri dışında bir artış gözlemlendiği takdirde doktora görünülmesinde fayda bulunmaktadır.

Bebeklerde Görülen Diyabet Hastalığının Ana Nedenleri

Beslenme alışkanlıkları bebeklerde diyabet nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Anne sütünden yoksun kalmak ve zararlı besinler tüketmek ilk adımı oluşturuyor. Özellikle çok fazla şekerleme, çikolata ağırlıklı beslenen bebeklerde şeker hastalığının görülme ihtimali daha fazladır. Bu noktada doktorların beslenme talimatlarına ve yönlendirmelerine mümkün mertebe uyulmalıdır. Genetik sebepler de bebeklerde diyabet nedenleri içerisinde bulunuyor. Ailesinden ve birinci kuşak akrabalarda bulunan şeker hastalığı genetik olarak aktarılmaktadır.

Ebeveynlerin Bebeklerde Diyabeti Anlaması İçin Yapması Gerekenler

Bebeklerde diyabeti anlamanın yolları
Bebeğinizde diyabet var mı anlamak için yan tarafta bahsettiğimiz ayrıntılara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Nedenlerin ve belirtilerin ışığında her zaman bu rahatsızlığın teşhisinde bulunmak kolay olmamaktadır. İlk aşamada evde gerçekleştiği için anne babaların özen göstermesi gereken birkaç ayrıntı yer alıyor. Kontrol gereği bebeklerin idrarları arada kontrol edilmelidir. Hafif ve şekerlemeye benzer bir koku ile karşılaşılıyorsa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Bebeklerin kiloları da haftalık olarak kontrol edilmelidir. Son olarak bazı bebeklerde görme bozuklukları da bu hastalığa bağlı olarak tespit edilebilir. Gelişen teknoloji ve tıp ile birlikte bebeklerde diyabet tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Originally posted 2022-05-31 14:52:53.