Diyabet Ve Obezite Arasındaki İlişki

Uzmanların dikkat çektiği üzere diyabet ve obezite arasında büyük bir neden sonuç ilişkisi bulunmaktadır. Bunun en büyük göstergesi olarak kilolu insanların yüzde seksen oranında diyabet olması gelmektedir. Bu noktada kişilere önce obez sonra diyabet teşhisi konulabilmektedir. Öncelikli olarak diyabete bağlı obezitenin çıkış noktaları ve nedenleri öğrenilmelidir. Nitekim diyabet ve obezite arasındaki ilgi keşfedildiğinden beri hastaların her iki rahatsızlığa da dikkat etmeleri gerekmektedir.

Obeziteye Neden Olan Faktörler

Aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları
Obeziteye neden olan en büyük faktör aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıklarıdır.

Birçok farklı neden önce obeziteyi sonra diyabet hastalığını tetikleyebilir. Bu nedenleri önceden bilmek sağlık kurallarına riayet etmek açısından önem taşıyor. İlk neden beslenme alışkanlıklarıdır. Karbonhidrat ve şeker ağırlıklı beslenen kişilerde hem obezite hem de diyabet bulgularına rastlanmaktadır. Bunun dışında çikolata ve tatlı bağımlılığı da bu süreçte etkin rol oynayan faktörlerdir. Hareketsiz yaşam stili de obeziteye doğrudan doğruya etki etmektedir. Spor yapmamak, günlük egzersizlerden kaçınmak hem tetikleyici hem de ana nedenler arasında gösteriliyor.

Obezitenin Diyabete Olan Etkileri

Obezite fazla yağ oranına sahip olmak demektir. Vücut içerisinde fazla oranda biriken yağlar başka hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. En bilinenleri arasında hiper tansiyon ve diyabet yer almaktadır. Kişilerin tükettikleri fazla şekerler hem şeker dengesizliği hem de obezite olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Tip 2 Diyabet teşhisi obezite ile yakından ilişkilidir. Kişi şeker hastalığından sonra büyük oranda zayıflasa da halen yağ oranı dengesiz olarak seyredebilir. Bunun önüne geçmek için doktorların reçeteli olarak yazdığı ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. İnsülin tedavisi de doğrudan doğruya şeker hastalığının çözümünde değerlendirilmektedir. Bedenin şeker seviyesi belli bir oranda sabitlendiği zaman obeziteye bağlı sorunlar da yavaş yavaş azalmaktadır. Hem obezite tedavisi için hem de şeker hastalığı için şeker hastalığına çözüm yazımız ilginizi çekebilir.

Obezitenin Diyabet Dışında Yol Açtığı Hastalıklar

Uzman görüşler diyabet ve obezite arasındaki neden birliğini gözler önüne sermektedir. Ancak 21. yüzyılın en tehlikeli hastalıklarından biri olan obezite başka hastalıklara yol açmaktadır. Bu, doğrudan ya da dolaylı süreçlerin tamamını kapsar. Hem fiziki hem de psikolojik olarak yıkıma götüren obezite birinci dereceden depresyonun da nedeni olabilmektedir. Yaşam standartlarının düşmesi ile birlikte kimi hastalar giderek daha fazla asosyal eğilimler taşımaktadır. Bunun dışında her iki hastalık da kalp sağlığını da doğrudan doğruya tehdit etmektedir. Gebelik süreçlerinde yaşanmakta olan komplikasyonlar da obezitenin yol açtığı bir diğer sağlık sorunudur.

Diyabet Hastalarının Obezite ile Mücadelesinde Dikkat Etmesi Gerekenler

Diyabet hastalarının obeziteyle mücadelesi
Diyabet hastaları aynı zamanda obeziteyle de mücadele etmek zorundadırlar.

Diyabet hastalarının spor yapmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Yaşı ilerlemiş ve aşırı kilolu kişiler için günlük ve haftalık yürüyüş egzersizi önerilmektedir. Daha genç hastalar ise spor salonlarında kardiyo ve ağırlık çalışarak formunu koruyabilir. Bunun dışında her iki hastalıkta da beslenme konusunda belli başlı önlemler almak şarttır. Yasaklı listesinde yer alan gıdalar bir kez olsun tüketilmemelidir. Daha çok lif ağırlıklı beslenilmelidir. Aylık kontrollere de ihmal etmeden gidilmelidir.

Originally posted 2022-05-30 23:38:57.