Muş Gezi Rehberi – Muş Gezilecek Yerler

Bugün Muş’tan bahsediyoruz. Sizler için muş gezi rehberi düzenledim ve Muş gezilecek yerler ana konumuz. Farkettim ki gezilecek yerler yazılarımızda hep batı illerimizden bahsetmişiz. Bilecik gezilecek yerler listesi vermişiz, istanbul yakını gezilecek yerler listesi vermişiz, izmir gezilecek yerler listesi vermişiz ama Doğu illerimizden pek bahsetmemişiz. O yüzden bir süre Doğu Anadolu Bölgemizin ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizin illerinden bahsedeceğim.

Muş köprüleri, tarihi camileri, evleri ve kaleleri ile nostaljik yolculuğa çıkacağınız Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan en güzel illerden biridir. Bizzat Muş yemeklerinin mükemmel olduğunu biliyorum. Gerçi Urfa’dan Van’a, Kars’dan Diyarbakır’a kadar Doğu illerimizin harika yemekleri vardır. Ve halkı çok sıcak kanlı ve yardımseverdir.

Muş gezilecek yerler

Hava yolu, kara yolu ve demir yolu ile ulaşım imkanı vardır. 3 gün ayırarak Muş gezinizi doyasıya yaşayabilir ve Muş’u keşfedebilirsiniz.

Muş Kalesi, En eski yerleşim yerlerinden biri olarak il merkezinde bulunmaktadır. Muş Kalesi’ni ne zaman yapıldığı ve kimler tarafından yapıldığı kesin değildir.

Muş kalesi Müslümanların yönetimine Hz. Ömer döneminde geçtiği bilinmektedir. Muş kalesi yanında Selçuklu, Osmanlı ve Arap olmak üzere birçok uygarlığa ait olan mezarlıklar bulunmaktadır. Muş Kalesi’ni turizme kazandırmak için bölgeye park hizmeti açılmıştır.

Muş gezilecek yerler listesi - Muş Kalesi

Muş İnanç Turizmi ve Muş Gezilecek Yerler Listesi

Muş Ulu Camii, il merkezinde bulunan Kale Mahallesi’nin Alaeddin Bey ve Hacı Şeref camilerinin batısında bulunmaktadır. Moloz taştan yapılmıştır, kitabesi bulunmamaktadır. Muş Ulu Camiinin, ne zaman yapıldığı kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Bir rivayete göre 979 yılında Şeyh Muhammedi Mağribi tarafından yaptırılmıştır. Caminin mihrabı sadedir ve Muş’taki inanç turizminin öncülerinden gösterilmektedir.

Yıldızlı Han, il merkezindeki yukarı çarşısında Demirciler Sokağında yer almaktadır. 1307 yılında Miralay Seyfi Bey tarafından yapılmıştır. 2 katlı inşa edilmiştir, üst katı kerpiçten yapılırken alt katı kesme taştan yapılmıştır. Mimarisinde Selçuklu dönemi izler taşıdığı görülmektedir. Bitlis – Muş – Erzurum güzergahı arasında bulunan Yıldızlı Han konaklama ve ticari açısından önemli bir yere sahiptir.

Muş Nerede?

Erzurum, Bitlis, Ağrı, Diyarbakır ve Bingöl illeri ile komşu olan 8.196 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Van Bölgesinin yukarı Murat bölümünde yer almaktadır. Muş ilçe olmak üzere Varto, Malazgirt, Bulanık, Korkut ve Hasköy’ün ilçeleri arasında yer almaktadır.

Muş Ne Zaman Gidilmeli?

Seyahatiniz planlarken Muş ilinin hava durumunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Muş’ta sert karasal iklim görülmektedir, yaz ve bahar ayları ziyaret etmek için en uygun zamanlardır. Kışın kar uzun süre yerde kaldığı için kış oldukça çetin geçer.

Muş Nerede Kalınır?

Otellerin büyük çoğunluğu merkezde yer almaktadır. İlin en güzel otellerden biri olarak Muş Grand Hotel konforlu odaları ve modern mimarisi ile Muş’un en güzel otellerden biridir. Bir diğer tercih edebileceğiniz konaklama tesisi Mir Hotel‘dir. Merkez konumu sebebiyle gezilecek yerleri yürüyerek ulaşabilme imkanı vardır. Yücesoy Otel’de Muş merkezde yer alan uygun fiyatlara konaklama imkanı bulabilirsiniz.

Muş Gece Hayatı

Birçok doğal güzelliklere ve tarihe ev sahipliği yapmakta olan ilde eğlence sektörü gelişmemiştir. Muş’ta gece hayatı yerini çay bahçeleri ve kafelere bırakmıştır. Soğuk ve uzun kış aylarında halk evlerine çekildikleri için yaz akşamları hareketli geçer.

Türkü Cafe, Kent merkezinde bulunmaktadır ve daha çok üniversite öğrencileri tercih etmektedir.

Sıla Türkü Evi, canlı müzik dinleyebileceğiniz ve gecelerinize renk katabilecek diğer bir adrestir.

Cafe Banoffe, Yemek sonrası kahve ve çay içmek için tercih edebilirsiniz.

Eğlenceli,kültür ve tarih dolu bir Muş seyahati diliyorum.

Originally posted 2022-06-17 11:40:15.