Kadınların Korkulu Rüyası Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kisti oldukça yaygın ve her kadında görülebilmektedir. Anlaşılması da belirti göstermediği müddetçe zordur. Yumurtalıklar kadın üreme sistemin bir parçasıdır ve yumurta üretme görevini üstlenmektedir. Yumurtalıkların yumurta üretirken meydana getirdiği enzimler kist oluşmasına sebep olmaktadır. Kistler zararlı ve zararsız olabilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde kistler rahatlıkla ultrasonda görünebilmektedir. İyi huylu kistler yumurtalıkta beş santimetrenin altında bulunan kistlerdir. Kansere dönüşmemesi ve zehirlememesi rahatsızlık vermesine engel değildir. Bazı iyi huylu kistler hormon bozuklukları ve ağrıyada sebep olabilmektedir.

Farklı Belirtilerle Gösterir

Yumurtalık kisti çoğu zaman belirti göstermemekle beraber büyüdükçe bazı sinyallerle ortaya çıkmaktadır. Yumurtalık kisti belirtileri başlıca sıralanacak olursa: karında şişlik, adet görememe veya düzensizliği, göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı ve kusma şeklindedir. Kistleri tespit etmek için ultrason dışında CR taraması ve MRI taramasıda yapılmaktadır bu görüntülemeden sonra doktor tarafından bir tedavi planı uygulanmaktadır. İyi huylu kistler incelenecek olursa çikolata kisti ilk sırada yer alır. Bu kistler içerisinde erimiş çikolataya benzer kahverengi sıvı olduğu için bu ismi almıştır. Regl döneminde ve cinsel ilişki sırasında aşırı ağrıya maruz kalınmasının sebebi bu kistlerdir. Doğurganlık çağındaki kadınlarda sıkça bu kiste rastlanmaktadır. Bir diğer zararsız kist ise dermoid kistidir. Üreme hücrelerinin üretilmesi esnasında yaşanan sıkıntılar sonucunda oluşur şiddetli karın ağrılarına sebebiyet verebilir. Bu kist içerisinde genellikle fazladan deri tabakaları kıl kesecikleri gibi oluşumlar yer alır. Kan yağ kemik tırnak gibi dokularlada dermoid kistlerde karşılaşılabilmektedir. Polistik over ise yumurtalıklarda üretilen yumurtaların dışarıya atılamaması sonucunda meydana gelen kistlerdir. Regl düzensizliği ve hormon bozukluklarına sebep olabilmektedir. Kötü huylu kistler ise kansere dönüşme ihtimali yüksek olan kistlerdir.

Önce Takip Edilmeli

Yumurtalık kisti tedavisi belirtilerin saptanması ve çeşitli görüntülemelerden sonra konuda uzman doktor tarafından yapılan tedavi yöntemleriyle gerçekleşir. Belirti göstermeyen kistlerde doktor tedavi uygulamayıp sadece birkaç ay izlemekle yetinir. Kendiliğinden kaybolma özelliğine sahip kistlerde genellikle bu yöntem uygulanır. Büyük ve şikâyet veren kistlerde doktorlar genellikle doğum kontrol ve ameliyat seçeneklerini sunmaktadır. Doğum kontrol hapı yumurtlamayı durdurarak yeni kistlerin oluşmasını önler. Tedaviler yaş, cinsiye, kilo, çocuk sahibi olma isteğine göre değişiklik göstermektedir. Yumurtalık kisti nasıl geçer sorusuna verilen cevapların hiçbiri uzmanlardan alınan yanıtlar kadar sağlıklı olmamaktadır. Fazla kilo tüm hastalıklarda olduğu gibi yumurtalık kisti sorunlarında da karşımıza çıkılmaktadır.

Doğal Tedavi Önemli

Kistler sağ ve sol yumurtalıklarda bulunabileceği gibi her iki taraftada bulunabilir. Düzenli takip tedavide önem arz etmektedir. Yumurtalık kistlerinde doktor tedavisi kaçınılmazdır ancak doğal tedavi yöntemleri ve günlük rutinlere farklı şeyler dâhil edilerek veya çıkartılarak bu süreçteki belirtileri en aza indirmek mümkündür.

Günlük Hayatta Düzenleme Şart

Yapılan araştırmalar neticesinde yağ içeren et ürünleri yerine sebze tüketimini artırmak kist oluşumunu azaltır niteliktedir. İyot zengini besinleri sofralara dâhil etmek tiroit bezi fonksiyonunu iyileştirerek kist oluşumunu minimuma indirir. Lifli gıdalar tüketmek kist sırasında yaşanan kabızlık sancıları önlemede etkilidir. Kist oluşumunun önlenmesinde beslenme kadar önemli olan bir diğer etken ise düzenli egzersiz yapmaktır. Düzenli egzersizler sayesinde gevşeyen kaslar krampları ve ağrıyı azaltır. Bitki çayı tüketmekte kasları gevşetip ağrıyı azaltmaya yardımcı niteliktedir. Vücuttaki fazla yağ östrojen üretimini arttırmakta, östrojen de kist oluşumuna sebebiyet vermektedir. Mevcut kiloyu korumak kist oluşumunu önlemede oldukça etkilidir. Doktor takibiyle beraber yukarıdaki basamaklar düzenli takip edildiğinde kistlerde kurtulmak sanıldığından kolaydır.

Originally posted 2022-06-17 11:05:20.