Hızlı Hostingin Avantajları, Hosting Hizmeti Neden Hızlı Olmalı?

Hosting hizmeti neden hızlı olmalı sorusunun ilk cevabı, yapılan araştırmalarda internet kullanıcılarının sayfa açılma hızının düşük olduğu siteleri hemen terketmesidir. Bunun da üç önemli sonucu vardır. Açıkcası hızlı hosting hizmeti almıyorsanız ziyaretçiler sitenizi gezmez, sitenize gelmeyi keser ve arama motorları da sitenize nadir gelmeye başlar. Böylece arama motorlarında üst sıralarda gözükmezsiniz. Özellike Google tarafından 2018 itibariyle site hızı çok önemli bir unsur haline gelmiş durumdadır.

Hızla ilgili Google ilk hız güncellemesinde bundan çok az sitenin etkileneceğini duyurmuştu. Ancak daha sonra 9 Temmuz 2018 yılında yaptığı güncellemeyle, tüm siteler için hızın önemli bir faktör olduğu konusunda duyurusunu güncelledi.

Site Hızı 2019’da önemli bir faktör, 2020 ve sonrasında da önemli olacak gibi gözüküyor

Zaman zaman arama motorlarındaki değişimleri gözleyen sitelerde, bir sitenin içeriği ne kadar iyi olursa olsun, hızlı değilse yavaş yavaş arama motorlarında gerilemeye başladıklarını bildiren duyurular okuyorum. Hatta çok büyük bütçelerle seo hizmeti alan, bu işe deli gibi paralar döken firmaların bile, arama motorlarındaki yerlerini yavaş yavaş daha hızlı sitelere bırakmaya başladıkları aşikar.

Hızlı hosting konusunda tavsiyeler
İnternette başarılı olmak istiyorsanız hızlı hosting hizmeti almanız günden güne daha önemli olmaya başladı.

Hız ve Kaliteli İçerik

Dolayısıyla, hız ve kaliteli içerik seo için büyük silahlar haline geldiler. Arama motoru optimizasyonu konusu daha Türkiye’de konuşulmazken içinde olduğum için, hızlı hosting ihtiyacı seo gibi hosting hizmetlerinin de evrilmesini sağlıyor. Biz mesela hosting hızı konusunda, Dünya’daki ilk %99.9’ın içindeyiz. Ve bunun avantajlarını yaşamaya çoktan başladık. Ben site açmak ne kadar, wordpress hosting tavsiye, en iyi yurtdışı hosting, vps hosting nedir, ücretsiz hosting yönetim paneli ve en iyi yabancı hosting firmaları yazılarımda da site hızının neden önemli olduğuna dair size bilgi vermeye çalıştım. Ve yabancı hosting konusunda da size tavsiyede bulundum.

Hızlı Hosting Kavramına Futuristik Bir Bakış

Biliyorsunuz Google tarafından yürütülen Şubat 2016’da başlatılan bir Amp projesi var. Amacı özellikle mobil ziyaretçilerin daha hızlı internete girebilmesi olduğu söylense de asıl amacının Google tarafından planlanan, tüm dünyaya uydudan veya balondan internet hizmeti verilmesinin yattığını düşünüyorum. Bu projeyi de Google iştiraki Alphabet’in Loon birimi yürütüyor. İngilizceniz varsa Fortune dergisinde Ocak 2019’da çıkan yazı için burayı tıklayabilirsiniz. Biz şu an Amp kullanmıyoruz. Ama gene de az önce belirttiğim gibi hız konusunda ilk %99.9’un içindeyiz. Amp neden kullanmıyoruz başka bir yazıda anlatacağım. Ama iki temel sebebi Amp’nin dizayn konusunda bizi kısıtlaması ve Amp kullanırken sitemizin daha yavaş olması.

Aylarca Amp’ye uyum sağlamaya çalıştık. Ancak hız arttırımında başarılı olamadık. Yani bizi hızlandırmadı aksine yavaşlattı. Biz bunu biraz da aldığımız hosting hizmetinin hızlı olmasına bağlıyoruz. Tabiki aynı zamanda teknik açıdan da normal bir hosting’e Amp hızını ya da daha iyisini yakalamaya çalışmamızın etkisi var. Bunu da aramızda iyi programcı arkadaşların olmasına bağlıyorum. İşin kötüsü bir kere Amp kurunca, kurtulmanız da öyle internette anlatıldığı gibi kolay değil. O yüzden Amp kurmadan önce iyi düşünün. Bu konuda yazı yazacağım. Sitenin altındaki bölümden facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Toparlamak gerekirse internette başarılı olmak istiyorsanız, yeni bir site kuruyorsanız vs. hızlı bir hosting hizmeti almalısınız. Çünkü internette bu konuda fazla geri bildirim oluşmaya başladı. “Sorun aldığım hosting hizmetindeymiş, hostingimi değiştirdim anahtar kelimemde pat diye Google’da ön sayfaya çıktım” tarzında yazılar artmaya başladı. Yabancı teknoloji ve hosting forumlarını takip ettiğim için buna çok sık denk gelmeye başladım.

Bu yazının sizlere faydalı olmasını diliyor, hepinize iyi ve hızlı hosting deneyimleri diliyorum.

Originally posted 2022-06-14 15:00:48.