WordPress cpu kullanımı – WordPress için kaç cpulu vps gerekir?

Bugün wordpress için kaç cpulu hosting almalıyım sorusuna yanıt verip,wordpress cpu kullanımı konusuna değineceğiz.Daha önce wordpress hosting tavsiyesi yazımızda bu konuda bazı ufak hatırlatmalar yapmıştık. Bugünse detaylı olarak wordpress hosting konusunda özellikle önemli olan cpu yani işlemci konusu üzerinde duracağım.

Bir çok hosting sitesinde 1 işlemcili hostingin yeterli olacağız yazıyor. Ancak denemelerimize göre ne yazık ki wordpress için 1 cpu yeterli değil. Aslında wordpressin kendisi için yeterli.Ancak google ve diğer arama motorları yüzünden seo nedir yazımızda anlattığımız gibi, sitenizin google’da üst sıralarda ve ön sayfada çıkmasını istiyorsanız, site içi seo’ya da önem vermeniz gerekiyor. Ve bunun için bazı eklentiler kurmanız gerekiyor. Ve bu eklentilerin çoğu işlemci tükettiği için de ne yazık ki 1 cpu yeterli olmuyor.

Ayrıca gene seo (arama motoru optimizasyonu) için yoast seo eklentisi gibi eklentilerin de cpu tüketeceğini unutmamak gerekiyor. Bizim tavsiye ettiğimiz hosting firmasından hosting veya vps alırsanız, paketlerinizi düşürüp yükseltme imkanınız olacağı için cpu konusu sizin için problem olmayacaktır. Normal olarak bir çok hosting firmasında, örneğin vps kullanıyorsanız, paket küçültme şansınız olmuyor. Bu aslında bana çok sinir bozucu gelen bir durum.

Tavsiyem vps kullanacaksanız, ücretsiz hosting paneli yazımızda bahsettiğimiz gibi, ücretsiz hosting paneli seçmeli, 1 cpulu bir vps ile başlamalısınız. Eğer kurduğunuz eklentiler için 1 cpu yeterli gelmiyorsa ki çoğu zaman gelmeyecektir, yavaş yavaş cpu ve raminizi yükseltebilirsiniz.

WordPress Cpu Kullanımı – Kaç cpulu vps veya hosting almalıyım?

Bana göre wordpress sitesi için en az 2 cpu gerekli. Ama cdn servisi kullanıyorsanız, 1 cpu da yeterli gelebilir. Bu tamamen sitenizin ilk kurulumunuza bağlı. Siteden siteye wordpress eklentisi ihtiyaçları farklı olacağı için 1 cpu ile başlayıp yavaş yavaş arttırmanız da bütçenizi fazla zorlamamanıza neden olacaktır.

Wordpress vps için kaç cpu (işlemci) yeterli

Biz sitemizden hosting alanlardan aldığımız bilgilere göre, tavsiye ettiğimiz hosting firmasındaki paylaşımlı hosting paketleri wordpress için oldukça yeterli. Açıkcası fazla anlamıyorsanız , vpsye adım atmadan önce paylaşımlı hosting almalı, ziyaretçi sayınız arttığı zaman da vpsye geçmelisiniz. Çünkü sitenizi yeni kuruyorsanız, paylaşımlı hosting de cpu sayınızı ya da ram miktarınızı önemsemeniz gerekmez.

Daha önce neden yurtdışı hosting yazımızda belirttiğimiz gibi siteniz konusunda başarısız olmamak istiyorsanız seçeceğiniz hosting firmasının destek ekibinin çok sağlam olmasına dikkat edin. O yazımızı da okumanızı tavsiye ederim. Daha sonra wordpess cpu kullanımını azaltma konusunda da yazı yazacağız.

Hepinize iyi bir hosting deneyimi diliyorum.

Originally posted 2022-06-05 14:12:45.