Ganaj Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Ganaj Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Ganaj; birçok pastalarda, keklerde, tatlılarda kullanılan bir krema türüdür. Ana yapısı itibariyle basit ve kolay bir hazırlanışı vardır. Ama kullanılacak olan pastanın ya da tatlının çeşidine göre koyuluğu, kıvamı ya da tadı değiştirilebilir. Bu lezzetli Fransız kreması akışkanlığı ve kolay şekillenebilen kıvamıyla her kullanıldığı pastaya ya da tatlıya daha da lezzet katar. Ganajın ana malzemeleri sıvı krema ve çikolatadır. Hangi üründe kullanılacaksa o ürüne göre kremanın ve çikolatanın ganajdaki oranları değişiklik gösterir. Ayrıca çikolata beyaz, bitter ve sütlü çeşitlerinin de oranlarında farklılıklar bulunur. En kolay ganaj nasıl yapılır diye soranlara cevap aynı miktar krema ve çikolatayla. Krema ısıtılır ama asla kaynamasına izin verilmez. Isınınca içine parça çikolata konulur, karıştırılarak eritilir. Soğuyunca gerekli süslemelerde kullanılır. Ganajın kıvamı tatlılarda seyrek, pastalarda koyudur. Tatlılar için ganajlar tam soğumadan kullanılırken, pastalar için oldukça soğuk kullanılır.

Pasta Süslemede Kullanılan Ganaj Yapımı

Pastanın keki hangi aromada ise ona uygun bir tatta ganaj yapılmalıdır. Ganaj tarifi pastane yapımı klasik tek katlı pastaları süslemede kullanılacak malzemeler; üç yüz gram kahverengi sütlü parça çikolata, dört yüz gram beyaz parça çikolata, iki yüz gram bitter parça çikolata ve iki yüz mililitre sıvı süt kremasıdır. Öncelikle ganaj hazırlanmadan pasta kekinin soğuması beklenir. Sıcak keke işlem yapılırsa çok kötü sonuçlar doğar. Ocağın altı kısık olarak açılır. Sıvı krema konulup ısıtılır. Ama kaynamadan önce çikolata parçaları yavaşça ilave edilir ve eritilir. Ocağın ateşi yükseltilmez ve asla kaynatılmaz. (Çok çırpmak ganajı bozar.) Eriyince ocaktan alınıp bekleyerek soğutulur. Soğuyan ganaj mikser yardımıyla hafifce çırpılır ve kullanılır.

Kurabiyelerde Ganaj Kullanımı

Klasiklikten çıkmak için ganaj kaplı kurabiyeler yapılabilir. Bunun için bilinen herhangi bir kurabiye yapılır, soğutulur. Daha sıvı kıvamda bir ganaj hazırlanır. Bunun için mikserle çırpma kısmı yapılmaz. Ganaj soğuyunca kurabiyeler batırılır ve soğutulur. Tüm yüzeyi ya da yarım yüzeyi kaplanır. Kaplanan ganajın üzerine kişinin isteğine göre fındık, ceviz, fıstık parçacıkları ya da ufalanmış bisküvi kıtırları serpilip soğutulabilir.

Diyet Ganaj Yapımı

Formuna dikkat edenler pastanelerin tariflerini diyetlerine göre uyarlarlar. Şeker yerine meyve kullanılarak hazırlanmış bir çeşit pasta ya da kurabiyeyi diyet ganajla süslemek mümkündür. Daha az kalorili bir ganaj için sütlü kahverengi ve beyaz çikolatalar kullanılmamalıdır. Bu malzemelerin gramlarına denk bitter çikolata kullanılarak elde edilir. Ganajdaki şekerden arınılır.

Cupcake Tarzına Uygun Ganaj Yapımı

Cupcake, minik keklerdir. Bu minik kekleri daha da lezzetli ıslak pastalara çevirebilmenin yolu ganajla süslemek hatta içini doldurmaktır. Ortalama yirmi adet cupcake bir katlı pastayla aynı grama denk gelmektedir. Pasta süslemede ganaj tarifi için verilen miktarlar cupcake sayısı ile orantılanıp hesaplanır. Kısa sürede üç farklı lezzette cupcake sunabilmek için normal bir cupcake hazırlanır. Üçte biri sadece sütlü parça çikolata ile hazırlanan, üçte biri kahverengi parça sütlü çikolata ile hazırlanan, son üçte biri de bitter parça çikolata ile hazırlanan ganajlarla süslenir. Böylece ana kek aynı olsa da üç farklı lezzet çıkar.

Meyveli Pastalarda Ganaj Seçimi

Çikolata tutkunlarının aksine meyveli pastaları tercih edenler de vardır. Genellikle bu tür pastalarda beyaz krema kullanılır. Çünkü kahverengi çikolatayı meyveye yakıştıranlar azdır. Beyaz kremaya ve meyvelere yakışacak olan beyaz parça çikolata ile hazırlanmış ganajdır. Hazırlık aşamasından sonra pastada kullanılacağından kıvamını koyulaştırmak için soğuyunca mikserle hafif çırpılır.