Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet sancısı nasıl geçer,adet (regl) nedir,adet döneminde neler olur gibi sorular yanıt vermeye çalışacağımız bu yazımızda adet sancısını geçirmenin yollarını da öğreneceksiniz. Üreme çağı içerisinde bulunan sağlıklı ve doğurgan her kadın düzenli aralıklar ile adet görmektedir. Normal olarak kabul edilen adet döngüsü 28 günde bir olarak kabul edilmektedir. Ancak bazı durumlarda bu süreç çeşitli etkenlere bağlı olarak 21 gün aralığına düşmekte ya da 35 gün aralığına çıkmaktadır. Belirtilen bu günlerden daha az ya da daha fazla sıklıkta adet görmek normal olarak görülmemekte ve adet düzensizliği olarak tanımlanmaktadır. Bu durumda adet düzensizliğinin araştırılarak tedavi yoluna gidilmesi gerekmektedir.

Adet (Regl) Neden Olur?

Adet döngüsünde yani diğer bir adıyla regl döngüsünde beyinden salgılanan bazı hormonlar ile yumurtlama işlemi başlatılır. Eğer bu dönemde sperm ile buluşan yumurta döllenirse ve ana rahmine yerleşirse gebelik sağlanmış olur. Şayet böyle bir durum gerçekleşmemiş ise bu yapı regl kanaması ile dışarı atılır. Bu atılımın ardından vücutta hemen yeni regl dönemi için hazırlıklar başlar. Kısacası adet yani regl vücut tarafından üretilen yumurtaların gebelik durumu haricinde dışarı atılmasıdır.

Adet sancısına ne iyi gelir?
Bitter çikolota,e vitamini ve kalsiyum desteği adet sancısına iyi gelen şeylerden bazıları.

Adet Sancısı Nedir?

Kadınların adet döneminde bazı durumlarda kanamadan hemen önce meydana gelen ve kanamanın iyice arttığı günlerde çok daha yoğun hissedilen rahim bölgesinde ve karında kramplar şeklinde kendini gösteren sancıya “ adet sancısı ” tıp literatüründeki adıyla da “ dismenore ” adı verilmektedir.

Birçok kadın için bir kabus olan adet sancısı nasıl geçer hakkında bir çok yöntem önerilmekte bazıları işe yararken bazıları da hiçbir işe yaramamaktadır. Önerilen yöntemlerden kendinize uygun olanı ya da işe yarayanı seçerek adet dönemlerinizin daha az sancılı ve ağrılı geçmesini sağlayabilirsiniz.

Adet Döneminde Neler Olur?

Adet döneminde sadece sancı, ağrı kramplar olmaz bu duruma eşlik eden, baş dönmesi, ishal, mide bulantısı, çarpıntı, tansiyon düşüklüğü, bel ve sırt ağrısı, yorgunluk hatta grip semptomları bile gözlemlenebilir. Adet dönemlerinde, özellikle de migreni olan kadınlarda aşırı baş ağrısı meydana gelebilir. Bu dönemde bu belirtilere paralel olarak sosyal yaşam olumsuz biçimde etkileyecek asabiyet, sinirlilik, uykusuzluk , duygu dalgalanmaları ve konsantrasyon kayıpları meydana gelebilir.

Yapılan araştırmalara göre adet dönemindeki kadınların %50-60 kadarında az ya da çok ağrı olduğu, bunların da yaklaşık olarak %25’inde ise yaşam kalitelerini olumsuz etkileyecek düzeyde ağrılar meydana geldiği saptanmıştır. Özellikle de okul çağındaki genç kızlarda adet sancıları çok daha şiddetli olarak gözlemlenmektedir.

Adet sancısı nasıl geçirilir? Nasıl geçer?
Yazımızda bahsettiğimiz uygulamalar ve vitamin destekleri adet sancısı dönemini rahat bir şekilde geçirmenize sebep olur.

Adet Sancısı Nasıl Hafifletilir?

Birçok kadın adet sancısı için öneriler denemekte bu yöntemlerden bazıları ile adet dönemlerini çok daha az ağrılı biçimde atlamaktadırlar. Bizler de sizler için adet sancısını azaltmada kullanılan ve en çok işe yarayan yöntemleri sıraladık.

Sıcak Su Torbası

Karnınıza sıcak su torbası ile uygulayacağınız sıcaklık ile kan akışınız rahatlayacak ve adet sancınız oldukça azalacaktır. Bilim insanlarına göre bu yöntem ağrı kesiciler ile aynı etkiyse sahip durumda.

Çoklu Orgazm

Orgazm olmak adet sancılarına, migrene ve küme baş ağrılarına iyi gelmektedir. Orgazm sonrasında kasılan rahim ile kan akışı hızlanır ve beynimiz otomatik olarak ağrıyı hafifletmeye yarayan doğal kimyasallar ile dolar.

Bitter Çikolata

Regl döneminde ciddi şekilde yaşanan magnezyum kaybını karşılamak ve ağrıları hafifletmek için kakao bakımından oldukça zengin olan bitter çikolatayı seçebilirsiniz. Kafein ve şeker içeren çikolatalardan uzak durmanızda da yarar vardır.

E Vitamini Kullanmak

Adet sancısını azaltmak için kullanılacak olan E vitamininin yarattığı etkiye inanamayacaksınız.

Kalsiyum Tüketimi

Adet dönemlerinizden önce tüketeceğiniz (günlük 1200 mg) biraz daha fazla miktarda kalsiyum ile regl semptomlarınızı neredeyse yarı yarıya azaltabilirsiniz.

Originally posted 2022-06-16 15:51:14.