Evde Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır?

Evde Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır?

Fit ve çekici bir vücut, birçok kişinin istediği bir durum olmaktadır. Bu yazımızda evde vücut geliştirme nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Çekici bir vücut ile bulunan her ortamda dikkatleri üzerinize toplamanız mümkün olmaktadır. Fakat hem ücret hem de zaman nedeni ile birçok kişi spor yapamayabilmektedir. Çekici bir vücuda sahip olmak isteyenler ise evde kas yapma yöntemleri ile kısa sürede hayalini kurdukları vücuda sahip olabilmektedirler.

En Etkili Yol Şınav Çekmek

Doğru bir şekilde şınav çekenler, birçok kasını aynı anda çalışmasını sağlamaktadırlar. Şınav öncelikli olarak kadınların korkulu rüyası olmaktadır. Basit kol egzersizleri ile kollar güçlendirilir veya yarım şınav çekilerek kasların çalışması sağlanabilmektedir. Güçlenen kol ve omuz kasları sonucunda da çok daha rahat şınav çekmek mümkün olmaktadır. Günde en az 20 şınav çekmek, büyük ölçüde kol, göğüs, omuz ve karın kaslarının çalışmasını sağlamaktır. Bu sayede oldukça kısa bir süre içerisinde şekilli bir göğüs ve kola sahip olunmaktadır. ‘Evde vücut geliştirme nasıl yapılır?’ gibi soruları soranlar öncelikli olarak şınav çekmelidirler. Spora yeni başlayanların günlük 20 sayısına ulaşmaları bir hayli zor olacaktır. Yavaş yavaş her gün bir önceki güne göre 1 arttırarak çekmeyi çalışın.

Mekik Çekmenin Püf Noktaları

Karın yağlarının gitmesi ve karın kasının oluşması mekik çekmekten geçmektedir. Düzenli mekik çektikten sonra karın kasları artık daha şekilli ve güzel görünecektir. Mekik çekmenin püf noktası ise ağırlık ile çekmektir. Eğer evde kullanabileceğiniz ağırlıklarınız yoksa, pet şişe içerisine su koymanız da yeterli olacaktır (kaldırabileceğiniz ağırlık kadar). Öncelikli olarak yere yatın ve bacaklarınızı koltuğa 90 derece olacak şekilde yerleştirin. Göğsünüzün üzerine ağırlığı koyun ve ellerinizi çapraz yaparak sıkıca bastırın. Bu şekilde mekik çekmek karın kası yapmak için en etkili yollardan biri olmaktadır. Ayrıca sağ ve sol tarafa doğru da mekik çekilerek yan belde bulunan yağların erimesini sağlamaktadır. Bunun yanında ağırlık ile ayaklar tamamen yerde olacak şekilde de mekik çekilebilmektedir. Bu sayede alt ve üst karın bölgeleri çalıştırılmaktadır.

Günde 1 Saat Tempolu Yürüyün

Spor salonlarında bulunan koşu bantlarının aksine tempolu bir şekilde dışarıda yürümek daha fazla kalori kaybedilmesini sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında yapılan tempolu yürüyüşler, yaz aylarında yapılana göre çok daha fazla etkili olmaktadır. Kış aylarında ve soğukta tempolu yürüyen vücudun metabolizması daha hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Daha çabuk yağ yakımı ve ağırlık çalışma sonucunda vücut etkili bir şekilde geliştirilmektedir.

Evde Bacak Kası Yapmanın Yöntemi

Evde spor yapmayı tercih edenler ise bacak kası yapmak için ağırlık kullanarak squat yapmalıdırlar. Bunun yanında ip atlamak da bacak kası yapmada önemli bir yerde bulunmaktadır. Bu iki hareket düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde kolay bir şekilde bacak kası yapılabilmektedir.

Beslenme Vücut Geliştirmede Önemli

Sağlıklı bir şekilde fit ve çekici bir görünüme sahip olarak, bakışları üzerinizde toplamak istiyorsanız öncelikli olarak beslenmenize dikkat etmelisiniz. Beslenme vücut geliştirmenin ilk basamağı olmaktadır. Yüksek oranda protein ve lif içeren yiyecekler, kas yapmayı kolaylaştırır ve enerji verir. Bu sayede çok daha kısa bir sürede kas yapmak mümkün olmaktadır. Vücut kas yapmak için ihtiyacı olan besinleri alarak, sağlıklı bir beslenmenin yanında çekici kaslara da ulaşılmaktadır. Birçok erkek protein tozu kullanarak, daha kısa sürede kas yapmak istemektedir. Protein tozu içeriği nedeni ile kullanılmamalıdır. Protein tozu zararları yazımız bu konuda ilginizi çekebilir. Yumurta, tavuk gibi yiyeceklerden gerekli protein alınmalıdır. Evde vücut yapmanın püf noktası ise kesinlikle dengeli ve düzenli beslenmeden gelmektedir.

Mutlaka Su İçin

Su içmenin insan hayatındaki yeri hiç şüphesiz çok önemlidir. Vücut geliştirmede de aynı şekilde her gün düzenli bir şekilde su tüketilmelidir. Su sayesinde vücut daha zinde olmakta ve ter ile kaybedilen su alınabilmektedir.