Bilgi Deposu

  Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

  Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

  Vücut geliştirme sporu ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor, bu sporun giderek yaygınlaşması ile paralel olarak protein tozu kullanımı da artıyor. Protein tozunun yanında amino asit ve karbonhidrat tozu gibi takviyelerin de kullanımında artış gözleniyor.

  Vücut geliştirmede proteinin önemi

  Sağlığımız için önemli bir yere sahip olan protein vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar için çok daha fazla ve ayrı bir öneme sahiptir. Proteinler Farklı özelliklere sahiptir vücutta birçok görevin sağlık bir şekilde yerine getirilmesini sağlarlar.

  Proteinleri oluşturan yapı taşları aminoasitlerdir, bu amino asitler vücut tarafından üretilmediği zaman dışarıdan takviye olarak alınması gerekir. Kişilerin ihtiyaç duydukları protein miktarları farklılık göstermektedir, aynı zamanda sporcuların da günlük aktivitelerine göre ihtiyaç duydukları protein miktarı da farklılık göstermektedir.  Elbette sporla uğraşan birinin ihtiyaç duyduğu protein miktarı ile normal bir kişinin ihtiyaç duyduğu protein miktarı arasında çok büyük fark olacaktır.

  Protein İhtiyacı

  Ortalama bir hesapla vücut geliştirme sporuyla uğraşan bir kişinin protein ihtiyacı kilo başı bir buçuk 2 gram olarak belirlenmiştir. Yani 70 kg ağırlığında olan vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişinin ortalama günlük protein ihtiyacı 105 -140 gram arası olarak belirlenmiştir.

  Kişiden Kişiye Değişir

  Çok yoğun olmayan normal antrenman koşullarında ya da spora yeni başlayan kişilerde protein ihtiyacı günlük besinlerle karşılanabilirken, yoğun antrenman programına sahip sporcularda günlük protein ihtiyacının karşılanması için takviyelere yani protein tozlarında ihtiyaç vardır. Proteinler spor sırasında kasların inşası için büyük öneme sahiptir.

  Protein tozu zararlı mı?

  Sporla uğraşan birçok kişi tarafından kullanılan protein tozları özellikle içerisinde bulunan maddelere alerjisi (örnek laktoz) olan kişiler tarafından tüketildiğinde hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Protein tozunun zararları birçok uzman tarafından kabul edilmiştir. bu zararların başında protein tozlarının içinde bulunan trans yağlar geliyor.

  Uzmanlara göre protein tozunun en büyük zararı ise içeriğinde kas büyütmeye yönelik maddelere sahip olması ve kalbinde bir kas olmasından dolayı kalbi de büyüterek genç yaşlarda bile kalp krizine sebep olmasıdır.

  Bağımsız bir araştırma şirketine göre protein tozu kullanımı en çok 23 – 34 yaş aralığındaki erkeklerde gözüküyor. Yapılan araştırmalara göre protein tozu kullanan kişilerde böbrek taşı oluşumunun daha da  fazla olduğu kanıtlanmıştır.

  Protein tozu zararları 

  Bir çok uzman tarafından kesinlikle uzak durulması gereken ürünler olarak değerlendiriliyor. Protein tozu en büyük zararı, bir kas olan kalbi büyüterek kalp krizine sebep olmasıdır. Bu yüzden vücut geliştirme sporu ile uğraşan birçok genç ne yazık ki kalp krizi sonucu hayatını kaybetmekte ya da ciddi kalp rahatsızlıkları geçirmektedir.

  Doktorlar Uzak Durulması Görüşünde

  Yeni yapılan birçok araştırmaya göre protein tozları, kas oluşturmak için kullanılan bir çeşit hile olarak değerlendiriliyor. protein tozları sayesinde birkaç ayda sadece göstermelik kaslara sahip olan sporcular sporu ve protein tozlarını bıraktıkları zaman deforme olmuş bir vücut yapısına sahip oluyorlar.

  Doktorlar tarafından yapılan açıklamalarda da günlük protein fazlası vücuttan atılırken kalsiyum da beraberinde götürüyor,  bu durum da kemik erimesine,  Karaciğer yağlanmasına, kalp hastalıklarına ve böbrek rahatsızlıklarına sebep oluyor. Türk Nefroloji Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre de protein tozları kalpte büyümeye sebep oluyor.

  Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre protein tozları en az doping ya da steroid kadar sakıncalı. Lisanslı mağazalardan alınan protein tozlarının zararları bu kadar açıkken, internet üzerinden protein tozu adı altında satılan ve  içeriğinde ne olduğu bilinmeyen protein tozları da ayrı bir sağlık tehdidi olarak karşımıza çıkıyor.