Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

Greyfurt ekşi ve hafif acı tadı olan bir meyvedir. Subtropikal narenciye çeşidi olarak sofralarımızda yerini almaktadır. İnsan sağlığına sayısız yararı olan bir meyve olma özelliği barındırmaktadır. Greyfurt her ne kadar naranciye çeşidi olsa da greyfurtun faydaları diğer nareciye çeşitlerine göre farklılıklar gösterir. İlk olarak tatlı portakalla çapraz bir melez meyve olarak Batı Hint Adaları olan Barbados’da yetiştirilmiştir.

Daha sonraları ise ve özellikle son yıllarda dünya çapına yayılmıştır. Greyfurt Türkiye’de son 8-10 yıllık bir zaman diliminde çok yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır. Bunun beraberinde ülkemizde üretimi de yaygınlaşmıştır. Greyfurt Çin ve Amerika Birleşik Devletlerinde yaygın olarak daha çok yetiştirilmekte olan bir meyvedir.

Greyfurt Nasıl Bir Meyvedir?

Greyfurtun faydaları

Greyfurt hafif sarı ve kalın bir tabakaya sahip durumda olan bir meyvedir. Bu meyvenin iç kısmı ise portakal ile büyük ölçüde benzerlik göstermektedir. Oldukça bol sulu bir yapıya sahip meyveler arasındadır. Greyfurt kırmızı ve beyaz renklerde yetişmektedir.

Greyfurt meyvesinin bazılarında çekirdek yoktur. Bazı greyfurt türlerinde tohumlar bulunur. Greyfurt insan sağlığı açısından çok faydalı olan bir meyve olma özelliği barındırmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise sağlıklı bir yaşam için gerekli olan pek çok vitamin, mineral ve besin değerini içeriyor olmasıdır. Greyfurt lif ve protein bakımından da zengindir. Greyfurt yok denecek kadar az miktarda kolesterol içeren bir meyvedir.

Greyfurt’un İçeriği

Greyfurt meyvesinin farklı türleri yağlar içermektedir. Folatlar bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içeriğinde ;

– Niasin maddesi,
– Riboflavin maddesi,
– Pantotenik asit,
– Piridoksin,
– Tiamin,
– A vitamini,
– C vitamini,
– E vitamini
– K vitamini içermektedir.

Potasyum bakımından da iyi bir kaynak olduğu söylenebilir. Ayrıca mineraller yönünden de zengin durumdadır. Demir, Kalsiyum, Bakır, Manganez, Magnezyum, Fosfor, Selenyum ve Çinko greyfurtun içerdiği minerallerdendir. Beta Karoten ise greyfurtun bolca içerdiği maddelerdendir. Greyfurtun Likopen açısından da zengin olduğu söylenebilir.

Greyfurt’un Sağlığa Faydaları

Greyfurtun Faydaları

Sağlığımıza çok fazla faydası olan önemli meyvelerden biridir. Bu bakımdan mutlaka tüketmemiz gereken besinler arasındaki yerini almaktadır. Peki greyfurtun sağlığımıza faydaları nelerdir? Greyfurtun saymakla bitirilemeyecek önemli faydaları şunlardır;

– Greyfurt kansere karşı vücudu koruyucu faydaya sahip meyvelerden biridir.
– Kilo vermeyi kolaylaştırıcı bir faydası vardır.
– Greyfurt, görme sağlığına önemli faydaları olan bir meyvedir.
– Enfeksiyon hastalarına karşı vücudu koruyucu faydası bulunmaktadır.
– Karaciğeri temizler.
– Solunum yollarının sağlığının korunmasına önemli katkı sağlar.
– Cilde iyi gelir.
– Saçlar için faydalı olan meyvelerden biridir.

Böbrek Taşları İçin Greyfurt

Greyfurtun Faydaları

Sağlığımıza pek çok faydası bulunan greyfurtun suyunu sıkıp taze ve düzenli olarak tüketmek oldukça önemlidir. Çünkü düzenli bir şekilde taze greyfurt suyu tüketimi böbrek taşlarının gelişimini önemli ölçüde engelleyebilmektedir.

Sahip olduğu yüksek C vitamini içeriği sayesinde suyunun tüketilmesi böbrek sağlığının korunmasına katkı sağlar. Greyfurt suyunun, idrarda pH değerini arttırıcı etkisi vardır. Ayrıca idrardaki sitrik asit salgılanma hızını arttırılmasına da fayda sağlar.

Tüm yararlarının yanı sıra greyfurtun içerdiği kalsiyum böbrek taşlarının oluşmasının önlenmesine ciddi fayda sağlar. Tüm bu faydaları bakımından düzenli olarak yeterli miktarda greyfurt tüketimi büyük bir öneme sahiptir.

Artrit Sorunlarının Giderilmesi İçin Greyfurt

Yeterli miktarda ve düzenli greyfurt tüketimi artrite yol açabilecek eklem kıkırdağını kurur. Greyfurt kalsiyum ve salisilik asit içermesi bakımından artrit sorunlarına yakalanma ihtimalini azaltıcı rol üstlenir.

Artrite problemleriyle alakalı daha fazla etkili sonuçlar alınabilmesi için elma sirkesiyle greyfurt suyu karıştırılarak tüketilebilir. Her yönüyle tam bir şifa deposu olan greyfurt dikkatli tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Çünkü greyfurt sahip olduğu güçlü etkisi sebebiyle ilaç ile birlikte tüketilmemesi gereken bir meyvedir. Aksi taktirde sağlığınız için fayda sağlamak yerine risk oluşturma riski oluşturabilmektedir.

Originally posted 2022-06-12 17:11:14.