Ananasın Faydaları Nelerdir?

Bugün bu yazımızda Ananasın faydaları ve ananasın bilmeniz gereken özelliklerinden bahsediyoruz. Yaz aylarının en uygun meyveleri arasında yer alan ananasın insan sağlığına birçok faydası söz konusu. Ananasın en önemli özelliği yaz aylarında aşırı sıcak nedeni ile vücudun su kaybına bağlı olarak deformasyona uğraması durumunda vücuttaki su düzeyini dengelemesidir. Sindirim sistemi konusunda da sistemin düzenli çalışmasını sağlaması açısından büyük bir önem arz ediyor. Aynı zamanda vücut ısısını koruma özelliği de söz konusudur. Uzmanlar ananas faydası konusunda sık sık bilgilendirme yapıyor.

Uzmanların ananas faydası konusunda yapmış oldukları en önemli açıklamanın özellikle çocukların gelişimleri konusunda tamamlayıcı bir besin özelliği sağlamasıdır. Birçok kişi ananas nerede yetişir sorusunu sorarak cevap bulmak istiyor. Ülkemizde yetişmediği bilinen ananas sıcak ülkelere has bir meyve olarak dikkat çekiyor. Önemli bir meyve olan ananas en çok Güney Amerika ülkelerinde görülen bir meyve olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle ananas nerede yetişir sorusuna verilecek cevaplarda ilk sırada gelecek olan ülke hiç kuşku yok ki Brezilya’dır.

Ananasın Genel Özellikleri Nelerdir? – Ananasın Faydaları

Ananasın Faydası
Çocukların gelişimi için oldukça faydalı olan Ananasın en büyük faydası kanserle mücadele etmesidir.

Ananasın genel olarak tadı tatlıdır. Ancak ananasın yetiştiği yere göre tadında değişimler olabilir. Bazı yerlerde ekşimsi bir tada sahip olan ananaslar da mevcut. Ananası daha önce hiç yemeyen birçok kişi ananas nasıl yenir konusunu merak ediyorlar. Ananas genel anlamda sert kabuklu bir meyve olmasından dolayı marketlerde özellikle dilimlenmiş bir şekilde satılıyor. Uzmanlar, ananas nasıl yenir sorusuna cevap arayan kişilere ananasın suyunun tüketilmesini öneriyor. Ananas aynı zamanda salata ve meyveli yoğurt yapımlarında da kullanılıyor.

Ananas en çok sıcak yaz aylarında sıklıkla tüketiliyor. İnsan vücuduna olan yararları saymakla bitmiyor. Özellikle içerdiği bromelain maddesi sayesinde kanserle mücadele için oldukça etkili bir meyve konumunda yer alıyor. Ananas içerisinde yer alan bu etken madde nedeni ile kanserli hücrelerin oluşumu engellendiği gibi aynı zamanda vücut direncinin de artmasını sağlayan etkenler söz konusudur.

Ananas tüm bunların yanı sıra yüksek oranda lif içermesi nedeni ile sindirim sistemi hastalıklarına da iyi geliyor. Özellikle kabızlık sorunu yaşayan birçok kişi ilaç kullanmadan sadece ananas ile bu sorunun üstesinden gelebiliyor. Ananasın tüketilmesi ile birlikte doyurucu özelliği sayesinde kilo vermek isteyen kişiler için ideal bir meyve olarak dikkat çekiyor.

100 Gram Ananasta Ne Kadar Kalori Vardır?

100 gram ananas 50 kcal’idir.

Ayrıca 100 gram ananasta vücut için bulunan etken maddeler şunlardır;

– 8 gram şeker
– A vitamini yüzde 1
– B3 vitamini yüzde 2
– Magnezyum yüzde 3,
– Çinko yüzde 1
– C vitamini yüzde 80
– Potasyum yüzde 3
– Kalsiyum yüzde 1
– K vitamini yüzde 1
– 7 gram protein
– Fosfor yüzde 1
– B1 vitamini yüzde 5
– 4 gram besin lifi yüzde 6
– B6 vitamini yüzde 6
– Demir yüzde 2
– Folat yüzde 5
– Manganez yüzde 46
– Bakır yüzde 6

Bu etken maddeler sağlıklı bir insanın günlük alması gereken tüm değerleri içermesi bakımından ananasın önemini ortaya koyuyor.

Ananasın İnsan Vücuduna Olan Etkileri Nelerdir? – Ananasın Faydaları

Sporcular ananas kalori özelliklerinin yüksek olmasından dolayı bu meyveyi oldukça fazla tüketiyorlar. İçerdiği C vitamini sayesinde serbest radikallere engel olarak kanser oluşumunu önleyen bir özelliğe sahiptir. Antioksidan özelliği sayesinde de kalp ve damar hastalıkları için de önemli bir etkiye sahiptir. Vücutta tahrip olmuş hücreleri yenilemesi bakımından benzer meyveler arasında ilk sırada yer alıyor.

Ananas tüm bu özelliklerinin yanı sıra üst solunum yolu hastalıkları konusunda da oldukça etkilidir. Özellikle kronik üst solunum yolu hastalığı yaşayan birçok kişi ananas tüketerek şikayetlerinden kurtulabiliyor. Ananas aynı zamanda ağız ve diş sağlığı için de oldukça önemlidir. Ağız içerisinde oluşan tartarlar ananas sayesinde giderilerek daha sağlıklı dişlere sahip olmak mümkün olabiliyor. Özellikle ağız ve diş sağlığı konusunda diş minesinde meydana gelen zedelenmelerden dolayı ağızda koku, dişlerin çürümesi ve diş etlerinde görülen iltihaplar meydana gelebiliyor. Ananasın enfeksiyona karşı direnç göstermesi ile bu sorunlardan kurtulmak mümkün olabiliyor.

Gözlerde görülen sarı nokta hastalığı insanlar için ciddi bir problem olarak görülüyor. Bu rahatsızlık ileriki yaşlarda düzensiz beslenme nedeni ile ortaya çıkıyor. Sarı nokta hastalığının ortaya çıkmaması için göz içerisinde karoten maddesi yer alması gerekiyor. Bu madde açısından en güçlü meyve de ananastır.

Özellikle çok sigara tüketen ve sigaranın olumsuz etkisinden dolayı akciğerleri kötü durumda olan kişilerin ananas kalori sayesinde akciğerlerini temizlemesi mümkündür. Bu sayede kişilerin bronşit ve astım hastalığı gibi hastalıklara yakalanmamasını sağlaması açısından da önemlidir.

Çocuklarda çok sık ortaya çıkan bağırsak kurtlarının dökülmesinde ya da oluşumunun engellenmesinde ananasın etkisi anlatılamayacak kadar çoktur. Bunun yanı sıra ishal ve ishale bağlı olarak ortaya çıkan su kaybı ananas sayesinde giderilerek vücudun su dengesi kontrol altında tutulabiliyor. Uzmanlar ananasın çocukların gelişimi için mutlaka tüketilmesi konusunda önerilerde bulunuyor.

Originally posted 2022-06-09 21:32:28.