Araba Kullanmayı Öğrenmek İçin Tavsiyeler – Özel Direksiyon Dersi

Özel direksiyon dersi Ankara ya da Ankara’da iyi direksiyon hocası gibi kelimeler Google’da bir çok kişi tarafından aranan kelimeler. Bu yazımızda iyi bir direksiyon dersinde dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde duracağız. Ben ehliyetim olmasına rağmen yıllarca araba kullanmaktan korktum. Bunun sebebi 7-8 yaşlarında önümde olan trafik kazasıydı. Yıllar geçtikçe araba kullanma isteğim ve ihtiyacım doğdu. Ve bu yüzden de Ankara’da iyi bir hocadan özel direksiyon dersi aldım. Nasıl etti nasıl yaptı bilmiyorum ama direksiyon dersi öğretmenim korkumu yenmeme ve Kızılay gibi yoğun trafiğin olduğu yerlerde araba kullanabilmeme sebep oldu. Bulduğum özel direksiyon dersi hocasından önce hiç kimse bana araba sürme korkumu yenme konusunda yardımcı olamamıştı. Arkadaşlarım filan çok denedi ama sadece denediler. Çünkü araç koltuğuna geçtiğimde karşıdan gördüğüm ilk arabada sağa çekiyordum. O yüzden benim gibi korkularınız varsa ya da araba kullanmayı hiç bilmiyorsanız işinden anlayan iyi bir özel direksiyon dersi hocasından ders almanızı tavsiye ederim. Çünkü sürücü kurslarındaki direksiyon dersleri çoğu zaman pek yeterli olmuyor.

Ankara özel direksiyon dersi

İyi bir direksiyon hocası ve iyi bir direksiyon dersi Ankara için gerekli

Böylece aslında araba kullanma korkusu nasıl yenilir sorusuna da cevap vermiş oldum. İyi bir direksiyon hocası Ankara ili gibi yoğun trafikli yerler için mutlaka şart. Hele benim gibi araba kullanmaya yönelik geçmiş kökenli bir korkunuz varsa… Arabanız otomatik vites olsun ya da olmasın, güvenliğiniz her zaman ön planda olmalıdır. Korkuları yenmeniz de ancak uzman bir direksiyon hocasıyla ve ondan alacağınız iyi bir direksiyon eğitimi ile mümkün olabiliyor.

Araba günümüzde artık zaruri bir ihtiyaç haline gelmiş bulunuyor. Bu nedenle birçok kişi araba sahibi olarak trafikteki yerlerini alıyor ve gitmek istedikleri yere çok daha konforlu bir şekilde gitmek istiyorlar. Ancak araba kullanmak için sadece araba almak yeterli bir durum değil. Aynı zamanda arabayı trafikte kullanabilmek için sürücü belgesine ihtiyaç söz konusu. Birçok kişi sürücü belgesi için firmalara giderek gerekli prosedürleri yerine getirerek ehliyet sahibi olabiliyorlar. Ancak bu durum onların tam anlamı ile profesyonel bir şekilde araba kullandıkları anlamına gelmiyor.

Ehliyet almalarına rağmen araç kullanma konusunda yeterli deneyime sahip olmayanlar özel direksiyon dersi ankara hizmetlerinden yararlanarak araç kullanmayı daha pekiştirir hale geliyorlar. Sürücülerin özel direksiyon dersi ankara hizmetlerinde araç ve trafik hakkında tüm detaylı bilgileri elde etmesi ve bu konuda tecrübe kazanmaları sağlanıyor.

Özel Direksiyon Kurslarının Fiyatları Ne Kadardır?

Direksiyon dersi Ankara , İzmir veya İstanbul’da işinde uzman hocalardan mutlaka alınması gereken bir ders.

Özel direksiyon dersi Ankara
Trafik korkunuzu iyi bir direksiyon özel ders öğretmeninden ders alarak yenebilirsiniz.

Özel direksiyon kursları için birçok kişinin merak ettiği konuların başında özel direksiyon dersi fiyatları ankara konusu geliyor. Araç sahipleri özel direksiyon dersi fiyatları ankara konusunda çeşitli firmalar ile görüşme yaparak kendileri için en uygun olan firma ile anlaşma yaparak araç sürüşü konusunda deneyim elde etmek istiyorlar. Firmalar direksiyon dersi fiyat konusunda sabit bir fiyat tarifesi uygulamıyorlar. Alınacak olan kursun niteliği ve süresi direksiyon dersi fiyat konusunda değişimlere neden oluyor.

Ankara’da kendi aracınızda özel direksiyon dersi fiyatları 2019 yılında 50 TL’den başlıyor. 20 saat alınan direksiyon dersi çoğu öğrenci için fazlasıyla yeterli oluyor. Uzman ve tecrübeli bir özel direksiyon öğretmeni en kısa sürede korkularınızı yenerek trafiğe çıkmanızı sağlayacaktır.

Özel Direksiyon Kurslarında Ele Alınan Konular

Direksiyon dersi Ankara veya İstanbul gibi yoğun trafiğin olduğu iller için mutlaka şart.

Özel direksiyon kurslarındaki genel hedef sürücülerin araç kullanma konusunda deneyim elde etmeleridir. Bu nedenle direksiyon kursu ankara hizmetlerinde aracın hareket ettirilmeye başlanmasından park edilmesine kadar tüm işlemler için kaliteli hizmetler veriliyor. Deneyimsiz sürücülerin en çok tedirgin oldukları konu trafik tecrübesidir. Trafik tecrübesi kazanabilmeleri için direksiyon kursu ankara hizmetlerinde gerçek trafikte araç kullanmalarına olanak sağlanıyor.

Konusunda uzman sürücü eğitmenler sayesinde sürücü adayları bir aracın sağlıklı sürüşü için tüm teknikleri öğrenebiliyorlar. Araç sürüşünde deneyim kazanabilmek için kişinin bol bol uygulama yapması gerektiği için direksiyon özel ders ankara hizmetlerinde de kişilere bol bol uygulama yaptırılarak hızlı bir şekilde trafik tedirginliklerini üzerilerinden atmaları sağlanıyor.

Trafik Levhaları ve Trafik Kuralları

Direksiyon dersi Ankara ilindeki kameralar nedeniyle trafik kurallarına uymanızı da sağlayacaktır.

Sürücüler için araç kullanmanın yanı sıra trafik kuralları ve trafik levhalarının da önemi oldukça fazla. Bu nedenle direksiyon özel ders ankara hizmetlerinde sadece sürüş teknikleri değil aynı zamanda trafik levhaları ve trafik kuralları konusunda da detaylı bilgilendirmeler yapılıyor. Verilen bilgiler trafik levhası ve trafik kuralları konusunda pratik uygulamaların yanı sıra trafik kurallarını ve trafik levhalarını yansıtan dökümanlar ile destekleniyor. Sürücü adayları çok kısa süre içerisinde sürüş ve trafik kuralları konusunda belli bir deneyim seviyesine gelebiliyorlar.

Araç Sürüş Uygulamaları

Sürücü adayları için hizmet veren direksiyon dersi verenler öncelikli olarak aracın donanım aksanları hakkında bilgi veriyorlar. Aracın motoru, radyatörü, aküsü, yağ ve su haznesi gibi konularda genel bir bilgilendirme yapılıyor. Bu eğitimin önemi aracın sürücü tarafından iyi tanınması olası bir arıza durumunda sorunun nereden kaynaklandığının tespit edilmesi açısından büyük önem arz ediyor. Aracın motorsal donanımlarının yanı sıra iç donanımları hakkında da bilgilendirmeler yapılıyor.

Araçların iç donanımsal özellikleri dendiğinde öncelikli olarak gaz, fren ve debriyaj pedallarının ne görev gördüğü, aracın manuel vites olması durumunda aracın vites çarklarının birbirinden farkları ve özelliklerinin ne olduğu konusunda detaylı bilgilendirmeler yapılıyor. Eğer ki araç otomatik vites ise otomatik vitesin nasıl kullanılacağı konusunda gerekli bilgiler veriliyor. Bunların yanı sıra aracın direksiyon hizasında bulunan panelde yer alan sinyal, korna, silgeç ve yağ göstergesi gibi göstergelerin ne anlama geldikleri konusunda detaylı bilgiler veriliyor.

Aracı Hareket Ettirme ve Trafiğe Çıkma

Özel Direksiyon Dersi almak için sitemizdeki tavsiyelerimizi kullanabilirsiniz

Sürücü belgesi olup da araç sürüşü konusunda tecrübesi olmayanlar direksiyon dersi verenler tarafından eğitime tabi tutuluyorlar. Bu eğitimler öncelikli olarak aracın hareket ettirilmesinden önceki hazırlıklar ve aracın hareket etmesi ile yapılması gerekenler olarak ikiye ayrılıyor. Öncelikle sürücü adaylarına direksiyon koltuğuna oturmaları isteniyor. Sonraki aşama emniyet kemerinin takılması, iç ve dikiz aynalarının kontrolünün yapılması öğretiliyor.

Sonraki aşamada debriyaja basılarak aracın çalıştırılması ve hareket öncesinde el frenini indirerek hafif gaz pedalına basarak aynı anda debriyajdan ayağın çekilmesi süreci anlatılarak aracın hareket etmesi konusunda uygulamalı bilgiler veriliyor.

Aracın hareket etmesinden önce eğer yol kenarından ana yola çıkılacaksa çıkılacak yönü gösteren sinyalin verilmesi gerektiği öğretiliyor. Aracın hareket etmesi sağlandıktan sonra manuel vitesli araçlarda belli bir hız ile birlikte vites değişikliğinin nasıl yapılacağı konusunda gerekli anlatımlar sağlanıyor. Vites çarklarının ne anlama geldiği hangi hızda hangi viteste gidilmesi gerektiği de verilen eğitimler ile sürücü adaylarına öğretiliyor.

Arabanın Durdurulması ve Park Edilmesi

Direksiyon dersi Ankara ilindeki park etme sorunu için mutlaka şart!

Arabanın park edilmesi istendiğinde öncelikli olarak araç için uygun bir park yeri tespit edilir. Park işlemi yapılırken gelen diğer araçların bunu anlamaları için sinyal verilmelidir. Sonraki aşamada ise uygun görülen yere trafiğin güvenliğini tehlikeye sokmayacak şekilde park işlemleri yapılır. Tüm bu hususlar direksiyon kursu verenler tarafından kursiyerlere öğretilen ve tecrübe ettirilen konuların başında geliyor. Aracın durdurulması anında aracın hareket ettirilmesi durumunda yapılan esaslar yeniden yapılarak araç sağlıklı bir şekilde park edilir.

Sürücü Kursu Ankara - Direksiyon dersleri
Ankara’da sürücü kursunuzun vereceği direksiyon dersleri yeterli gelmiyorsa özel ders veren direksiyon öğretmenleri trafik korkunuzu yenmenizde yararlı olabilir. Korku ve kararsızlık araç sürücüleri için ölümcül hatalara sebep olabilir.

Araba Kullanmayı Öğrenmek İsteyenler İçin Püf Noktaları

Araba kullanmayı öğrenmek isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken bir takım hususlar söz konusudur. Bu hususlar bizzat direksiyon dersi verenler tarafından sözlü ve yazılı bir şekilde verilmiş olsa da sürücü adaylarının bu hususlara azami önem göstermeleri hem kendi sağlıkları hem de trafik güvenliği için önemli bir etkiye sahiptir. Araba kullanmayı öğrenmek isteyenler için püf noktaları şunlardır;

– Öz güvenin yerinde olmalı. Trafik deneyimi olmasa da herkesin bu süreçlerden geçerek deneyimli sürücü oldukları unutulmamalıdır.

– Araç kullanırken dikkati dağıtacak unsurlardan uzak durmak gerekiyor. Yüksek ses ile müzik dinlemek, araç kullanırken cep telefonu kullanmak, uykusuz araç kullanmak gibi durumlar araç sürücüsünün dikkatini dağıtan unsurlar olarak biliniyor.

– Trafikteyken öndeki araç ile takip mesafesini korumak ve öndeki araçlara çok yaklaşmamaya dikkat edilmelidir.

– Acil bir iş için bir yere yetişmek gerekse bile trafik güvenliğini tehlikeye sokacak hız limitlerine ulaşmamaya dikkat etmek gerekiyor.

– Aracın bakım ve kontrollerinin belirli düzende yapılması gerekiyor.

– Aracın yakıt göstergesinde yakıtın bitme noktasına gelmeden yakıt ikmali yapılmasına önem verilmelidir.- Araç hareket ettirilmeden önce aracın yağ ve su oranları takip edilmeli eksik ise takviye işlemleri yapılmalıdır.

– Aracın ön ve arka camları ile dikiz aynalarının temiz olmasına dikkat edilmelidir.

Tüm bu hususlar direksiyon kursu verenler tarafından sürücü adaylarına detaylı bir şekilde anlatılarak bizzat uygulamaları sağlanıyor. Bu uygulamaları düzenli bir şekilde alan ve uygulayan kişiler kısa süre içerisinde deneyimli bir sürücü olarak trafik içerisindeki yerlerini alıyorlar. Sürücü adaylarının özel direksiyon kursu almaları için konusunda uzman firmalara başvurmaları alacakları eğitimlerin kalitesi yönünden de oldukça önemlidir. Verilecek eğitimlerin süresi tamamen sürücü adaylarının deneyim kazanmasına bağlı olarak değişiyor.

Ankara’da Araba Sürme Yerleri

Sayfamızın başında tavsiye ettiğimiz direksiyon öğretmenlerinden özel ders alacaksanız, zaten onlar Ankara’yı avuç içi gibi biliyor olacaklardır. Hatta telefon edip güncel yerler konusunda onlardan yardım da alabilirsiniz. Onlar gelişiminize göre en uygun yer konusunda size yardımcı olacaktır. Gene de ankara araba sürme yerleri konusunda biraz bilgi verelim.

Araba sürme yerleri 2019 dediğimizde aşağıdaki yerlerde rahatlıkla araba kullanmayı öğrenebileceğinizi düşünüyorum:

  • Etlik yozgat Bulvarı’nın yukarısında Bauhaus tarafında
  • Yozgat Bulvarı’nda
  • Antares’in karşısındaki boş arazide
  • Ovacık’da etlik forumun olduğu yerin karşısında araba pazarının kurulduğu yerde
  • Atatürk Kültür Merkezi Otoparkı’nda ( Şu an için izin verilmediği konusunda duyumlar var. Kontrol etmelisiniz.)
  • Ovacık’da Kipa’nın yanında kurban pazarı yerinde
  • Aşti’den merkeze giderken Akköprü’nün sağ tarafındaki sürüş alanında
  • 75.yıl hipodromunun oradaki geniş alanda (Sürücü Kursları’nın deneme sürüşü yaptırdığı yer)

Hepinize kazasız belasız iyi bir araba kullanma deneyimi diliyorum. Yazının başında anlattığım gibi ben bile başardığıma göre herkes başarabilir.

 

Originally posted 2022-06-09 18:24:01.