Araba Nerede Üretiliyor?

Araba nedir sorusu aslında araba nerede üretiliyor sorusuna yanıt üretebilecek bir soru. Araba; insanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmış bir araç türüdür. Önceleri atlı arabalar insanların işlerini görmeye başlarken, gelişen sanayi ile artık bunun yerini motorlu araçlar almaya başladı. Benzinli araçların ilk mucidi olarak Carl Benz bilinir. Almanya’da doğan ve Makine Mühendisi olan Carl Benz; benzinli araçların mucidi olarak anılıyor.

Bugüne kadar arabayla ilgili ikinci el araba mı almalıyım, araç korkumu nasıl yenerim, ankara özel direksiyon dersi, en çok satılan araba ve arabalar ne kadar yakar gibi sizi bilgilendirebilecek önemli yazılar yazdık. Bu yazılarda en iyi araba hangisi, araba kullanması korkusu nasıl yenilir gibi sizlere fayda olabilecek bilgiler verdik. Bu günde arabalar nerede üretiliyor sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Bu konuda bazı güncel bilgiler vermeye çalışacağız.

Araba Denince Neden Akla Almanya Gelir?

Araba dediğimiz zaman hemen herkesin aklına Almanlar gelir. Bunun sebebi Almanya, Dünyada çıkan 29 Ekim 1929 buhranında, tüm dünya ülkeleri yavaş yavaş bir ekonomik çöküşün içerisine giriyorlardı. En mantıklı stratejiyi ise Almanlar kullandı. Sanayi devriminden ötürü kendilerini aşırı derecede ileri düzeye taşıyan Almanlar, ellerinde ürettikleri ürünleri diğer ülkelere normal satış fiyatının neredeyse 5-10 katı kadar fazlasıyla sattılar. Diğer ülkeler Almanların malzemelerini almak zorundalardı.

Almanya bu buhrandan çıkan ilk ülke olmayı başardı ve kendisine inanılmaz derecede bir zaman kazandırdı. Tüm ülkeler bu krizle uğraşırken Almanlar, Hitler’in öncülüğünde kendilerine daha çok savaş malzemeleri yapmaya ve kendilerini geliştirmeye vakit buldular.

Tanklar, uçaklar ve arabalar bu dönemde Almanya’da muhteşem bir ilerleme kaydetti. İşte Almanya’nın uyguladığı bu strateji sayesinde şu an günümüzde Araba denildiği zaman aklımıza direk Almanlar geliyor. Tüm arabaların üretim yerinin Almanya olduğu gibi bir düşünce de akıllara gelmiyor değil. Fakat asıl olan, dünya devi araba markalarının hemen hemen dünyanın her ülkesinde fabrikası bulunmakta ve üretim faaliyetlerini buralarda da devam ettirmektedir.

Araba nerede üretiliyor?

Araba Modelleri

Birbirinden farklı araba modelleri şu an piyasada bulunmaktadır. Bütün arabaların aslında çalışma prensibi aynıdır. Onları birbirinden ayırt eden özellikleri ise içlerindeki yazılımsal farklılıklardır. Kimisi daha konforludur kimisi daha hızlıdır, kimisi daha lükstür, fakat ne olursa olsun hepsinin çalışma prensibi aynıdır.

Araba Nerede Üretiliyor?

Arabaların nerede üretildiğine dair bilgiler çok geniştir. Her türlü araba markasının her türlü farklı ülkede fabrikaları bulunmaktadır. Yani arabalar her yerde üretiliyordur. Fakat arabaların her yerde üretilmesinden ziyade ülkeden ülkeye değişen teknoloji gelişmişliğinin getirdiği sonuç olarak; bir ülkede 1 dakikada bir araba çıkartılabiliyorken, başka bir ülkede bir araba 1 saatte çıkıyor. Bu gibi faktörler arabanın üretildiği ülkenin teknolojik gelişmişliği ve işçiye verilen maaşla orantılıdır. Genel olarak en çok arabaların üretildiği ülke olarak hepimiz Almanya’yı biliriz. Bunun sebebi de benzinli arabanın mucidi olarak bilinen Carl Benz’den kaynaklanmaktadır. 2.Dünya savaşı sırasında da Almanların en çok değer verdiği şeylerden bir tanesi de arabalardı. Bu sebepten dolayı Almanya araba sektöründe çok ileriye gitmiş ve dünya devi olarak sayabileceğimiz markaların çıkmasında etkili bir rol oynamıştır.

Yılda ne kadar araba üretiliyor?

Bu yazıyı yazdığım saatte kadar 2019 yılında dünyada 70 550 000 araba üretildi. Araba üretiminde ilk defa dünyada 70.000.000 rakamı 2016 senesinde yakalanmıştı.

Hangi ülke en büyük araba üreticisi?

Araba Nerede üretiliyor?

Şaşıracaksınız ama 2017 senesi verilerine göre dünyadaki en fazla araba üreten sırasıyla üç ülke ve 2017 üretim miktarları:

 • Çin 24.81 milyon
 • Japonya 8.35 milyon
 • Almanya 5.65 milyon

Almanya’nın liderliği Çin ve Japonya’ya kaptırdığını görüyoruz. Bunun en önemli sebebi Çin’in ucuz iş gücü ve Japonya’nın ileri teknolojisi.

2018 yılında dünyada en fazla araç üreten firmalar

Araba nerede üretiliyor?

Bu aynı zamanda araç markalarına olan dünyadaki talebi de gösteriyor sanırım.İlk üç ülkenin bilgisini paylaşacağım.

 1. Toyota
 2. Volswagen
 3. Mercedes Benz
 4. General Motors

Dünyada en zengin araç firmaları hangileridir?

Bir araba firmasının daha zengin olması, daha fazla arge çalışması ve daha fazla teknoloji manasına da gelebilir. Bu bilgi de sizin yeni araç alırken tercihlerinize yardımcı olabilir. Bilgi Eylül 2019 bilgisidir.

 1. Toyota Motor 211 milyar dolar
 2. Volkswagen Ag 80 milyar dolar
 3. General Motors 52 milyar dolar
 4. Daimler AG 49 milyar dolar
 5. Honda Motor 42 milyar dolar

Originally posted 2022-06-14 15:08:48.