Şeker yükselirse ne olur?

Bu yazımızda şeker yükselirse ne olur bunun üzerine konuşacağız. Vücutta dolaşan kanda glikoz miktarı arttığı zaman şeker yükselmektedir. Şeker miktarı azaldığı zaman şeker düşmektedir. Pankreasın görevini yapamaması durumunda meydana gelen şeker hastalığı, birçok soruna neden olabilir. 60 mg/dl ile 140 mg/dl arasında kan şekeri değişmektedir.

Kan Şekeri Nasıl Ölçülür?

A1c kan testi ile, geçmiş üç ayın kan şekerini ölçebilmektedir. Normal oran %5,7’dir. Hiperglisemi ve glikoz miktarının artması, şeker hastalığının belirtisidir. Tip1 diyabet (şeker hastalığı) sorunlarında hücreler gerekli hormonu üretmez. Tip 2 diyabet rahatsızlığında ise vücut insülin kullanamaz. Pankreasın insülin üretmesi için Tip1 diyabet rahatsızlığında ilaç kullanılır. Tip 2 hastalığında ise ameliyat söz konusudur.

Kan Şekerinin Meydana Getirdiği Rahatsızlıklar – Şeker yükselirse ne olur?

Vücuttaki fazla şekerden vücut kurtulmak ister. Bunu böbreklere gönderir. Bu nedenle bu rahatsızlığa yakalanan kişiler sık sık tuvalete gider. Ani açlık veya susuzluk gibi durumlar göze çarpmaktadır. Bu ani açlık ve susuzluk, şeker hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.

Her Zaman Yorgun Olursunuz

Şeker yükselirse ne olur?

Şeker çok fazla yükselirse ölümcül bir şeker komasına girebilirsiniz.

Vücuttaki hücrelerin ihtiyacı olan şekeri almaması yorgunluğa neden olur.? Kanda şekerin artması ile kanın akışkanlığı azalır. Buna bağlı olarak kalp daha fazla çalışır. Bu da yorgun düşmenize neden olur. Yorgunluk şeker yükselmesinin belirtileri arasındadır.

Görme Fonksiyonuna Zarar Verebilir

Şeker hastalarının kanı kalınlaşır. Akışkanlığı azalır. Bu nedenle ince damarlara zarar vermeye başlar. İlk adımda göz damarlarına zarar verir. Gözün arkasındaki damarları tahriş ederek görmeyi engeller.

Ayak ve Parmak Uçları Karıncalanır

Bu karıncalanmanın nedeni, şeker miktarı artan kanın akışkanlığının azalmasıdır. Buna bağlı olarak kan dolaşımı problem haline gelir. Bundan sinirler de etkilenir. Sinirlerin etkilenmesi ile birlikte karıncalanma meydana gelir.

Ayak Tabanında Hassasiyet Eksikliği

Şeker hastalığına yakalanan kişi ayaklarında his kaybı yaşar. Bu nedenle ‘ şeker ayakkabısı’ kullanılır. Yürüme fonksiyonunu olumsuz etkilenir.

İltihaplanma

Kandaki insülin miktarı, iltihaplanmayı olumsuz etkiler. İltihapların iyileşmemesi de buna bağlıdır. Bu nedenle şeker hastaları iltihaplanmalara karşı özel tedbir almaktadır. Kandaki şeker iltihabı beslediği için iyileşme süresi uzamaktadır.

Kan Şekeri Bağırsağı Etkiler

Sinirler, yüksek şeker nedeniyle sindirim sistemini etkiler. Kabızlık ve ishal, şekerin habercisi olabilir. Bu nedenle bu durumda gerekli testler yapılmalıdır. Bulantı, kusma, şişkinlik ve ağrı gibi durumlarda gerekli kontroller yapılmalıdır. Bağırsağın düzenli çalışmaması kan şekerinin yükselmesine neden olur.

Böbrek Rahatsızlığının Nedenlerinden Biri Diyabettir

Böbreklerde bulunan filtreler kanı sürekli temizler. Kandaki şeker oranının fazla olması, bu filtrenin aşırı çalışmasına neden olur. Sonuç olarak böbrek çok çalışır. Çalışma düzeni bozulmaya başlar. Kan şekerinin düşmesi veya yükselmesi, böbreği olumsuz etkiler. Bu rahatsızlığın sonu diyalize kadar gidebilir.

Kalp ve Beyin Hasarı

Kanın yapısını bozmasıyla damar sağlığı bozulmaya başlar. Özellikle kalp, kalınlaşan kanı pompalamak için çok çalışır. İnce damarlar kalınlaşan kan nedeniyle hasar görür. Özellikle beyin damarları hasar görür. Kan şekerinin yükselmesi, tansiyon ve kalbi etkiler.

Diş ve Ağız Kokusu Problemlerine Neden Olur

Diş çürümeleri ve ağız kokusu, diyabetin belirtileri arasındadır. Bu durumda uzman doktora başvurmak gerekir.

Sizlerle bugün şeker yükselirse ne olur , ne tür problem yaşayabiliriz bunun üzerine konuştuk. Daha fazla bilgi için Sağlık Bakanlığı sitesini inceleyebilirsiniz. Ya da şeker yükselirse ne olur sorusuna cevap arama derdinden kurtulmak için bir diğer yazımıza bir bakabilirsiniz.  Şeker hastalığına çözüm yazımızı okumak için lütfen tıklayın.

Bunları biliyor musunuz?

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş