Havucun Faydaları Nelerdir?

Asya kökenli olduğu tahmin edilen havuç, çok fazla miktarda tüketilen bir sebze türüdür. Sofraların vazgeçilmezi salatalar başta olmak üzere yemeklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Havucu çiğ olarak da yenilebilen bir sebzedir. A vitamini bakımından oldukça zengindir. Havucun faydaları saymakla bitmez.

Düzenli olarak havuç tüketilmesi durumunda A vitamini eksikliği gibi bir sorunla karşılaşılmaz. Bundan dolayı da her insanın mutlaka tüketmesi gereken besinler arasında önemli bir yere sahiptir. Ancak havuç mineraller bakımından oldukça zengin olması nedeniyle çok fazla tüketilmesi zararlı olabilen bir besindir. Bundan dolayı havuzun yararları olabileceği gibi fazla tüketilmesi durumunda zararları da olabilmektedir. Bu nedenle düzenli ancak son derece dikkatli tüketilmesi yararlı olacak olan bir gıdadır.

Havucun Faydaları

Havuç hem mineral hem de vitamin bakımından zengin bir kaynak olma niteliğine sahiptir. Sofralarına kendisine her zaman yer edinmiş olan havuç, sağlığa çok fazla faydası olan besinler arasında bulunur. Havucun en fazla bilinen faydası ise gözlere olan yararı olarak karşımıza çıkmaktadır. Esasında sayılmakla bitmeyecek faydası olan bir sebzedir.

Havucun faydaları - Havuç nasıl yenir?

Havuzun insan vücuduna sağladığı diğer yararlar ise;

– Kalp sağlığına önemli fayda sağlar
– Kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir,
– Beyin sağlığına önemli katkıları olan besinlerden biridir.
– Bağırsaklara faydalıdır.
– Hücrelerin onarılmasında ve yenilenmesinde önemli etkiye sahiptir.
– Cilde iyi gelir.
– Vücudu temizler.

Havuç Neden Fazla Tüketilmemesi Gereken bir Besindir?

Havuç çok yüksek oranda A vitamini içerir. Bunun yanında %6 oranında C vitamini içermektedir. Ayrıca oranında K vitamini ve %2 oranında da kalsiyum içerir. Havucun içeriğindeki bu vitaminler göz ve kemik sağlığına önemli katkı sunarlar. Ayrıca karaciğer için de son derece yararlı olan bir besindir.

Folik asit, B6 vitamini, bakır, magnezyum ve tiamin de içermektedir. Bundan dolayı gereğinden fazla tüketilmemesi gerekli olan gıdalardan biridir. Çünkü havucun sahip olduğu zengin mineral içeriğinin vücuda fazla alınması sağlık açısından olumsuz etkiler yaratabilir.

Havucun Ağız Ve Diş Sağlığına Faydaları

Havucun ağız ve diş sağlığı açısından önemli bir besin olduğu çok az insan tarafından bilinmektedir. Bundan dolayı da havuç diş macunu sektöründe oldukça yaygın olarak kullanılan bir hammaddedir. Havuç aynı şekilde sakızlarda da kullanılmaktadır.

Pişirilmeden çiğ olarak tüketilen havuç, dişleri aynı bir diş fırçası gibi temizleyici etkiye sahiptir. Bu özelliği bakımından ağız ve diş sağlığına önemli faydası söz konusudur. Düzenli olarak tüketilen havuç, tükürük bezlerinin görevlerini sorunsuz bir biçimde yerine getirmelerine yardımcı olur. Ağız içerisinde oluşan zararlı bakteri ve asitleri ortadan kaldırarak ağız sağlığının korunmasına önemli katkı sunar. Ayrıca havucun içeriğindeki mineraller dişleri korur.

Havuç Antiseptik Etkiye Sahiptir

Salataların yıldızı olan havuç düzenli tüketildiğinde insan sağlığına sayısız faydalar sağlar. Yemeklere lezzet katan havuç içeriğindeki vitamin ve mineraller bakımından büyük öneme sahip gıdalardandır.

Bu muhteşem besin yalnızca yenildiğinde sağlığa fayda sağlamaz. Sahip olduğu antiseptik etki sayesinde farklı şekillerde de kullanılır. Havuç esasında pek çok hastalığa şifa sağlar. Bu bakımdan alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılan besinler arasında yerini alır.

Tüm bunların yanında havucun enfeksiyonları önleyici etkisi de söz konusudur. Rendelenerek yahut haşlanıp ezilerek cilt üzerine uygulanabilmektedir. Böylelikle deri üzerinde meydana gelen enfeksiyonların giderilmesinde kullanılabilmektedir. Havucun aynı şekilde tüketildiğinde iç organlarda oluşan alerji ve enfeksiyonları ortadan kaldırılabilmektedir.

İnme Ve Felç Riskine Karşı Havuç

Havucun inme ve felç risklerine karşı koruyucu etkisi bulunur. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırma sonucuna göre havucun düzenli tüketimi son derece önemlidir. Çünkü yapılan araştırma neticesinde düzenli havuç tüketimi kişiyi inme ve felç riskini azaltmaktadır. Buna göre düzenli havuç tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha az inme ve felç durumuna rastlanmaktadır.

Sağlığa böylesine önemli yararları olan havucu sofralarımızdan eksik etmememiz oldukça mühim bir konudur. Her yönden sağlıklı kalmak adına aşırıya kaçmadan düzenli olarak havuç tüketmeye önem verilmesi gerekir.

Yarın yeterince A vitamini almak için güne güzel bir havuç çorbası tarifi ile başlamaya ne dersiniz?

Yayın Tarihi 27/02/2020 @ 06:23