Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun faydaları birçok tıp çevresi tarafından onaylanıyor. Tam bir şifa deposu olan yoğurt, vücudu güçlendiriyor, koruyor ve toksinlerden arındırıyor. Özellikle çocukların kemik ve kas gelişimi yönünden değerleri hayli fazla. Yoğurdun faydalarından bahsedilirken, tercih edilecek yoğurdun mutlaka ev yapımı, doğal yoğurt olması gerektiği bilinmelidir. Aksi halde içerisinde çeşitli katkı maddeleri bulunan hazır yoğurtlardan söz konusu faydaları sağlamak mümkün değil.

Probiyotiklerle Bağırsak Sağlığı

Yoğurdun Faydaları – Belki de En Büyük Faydası

Yoğurdun içerdiği doğal probiyotikler, bağırsak sistemi başta olmak üzere vücut fonksiyonlarının dostudur. Son yıllarda bağırsak sağlığı hakkında yapılan çalışmalar, bağırsakların vücutta ikinci beyin kadar önemli olduğunu söylüyor. Bu bilgiden hareketle, bağırsak sistemini sağlıklı kılmak şarttır. İşte yoğurt, bu anda size yardımcı olan en etkili yiyecektir.

Yoğurdun İçerdiği probiyotikler, bağırsak florasını korumayı sağlıyor. Bu sayede bağırsaktaki zararlı bakteriler atılarak, yararlı bakterilerin yaşamasına imkan sunuluyor. Bağırsaklarda meydana gelen kabızlık, şişkinlik sorunları bu sayede kolayca aşılabilir.

Protein ve Kalsiyum Deposu

Yoğurdun Faydaları

İnsan beslenmesinde proteinin değeri büyüktür. Söz konusu proteinin doğal kaynaklardan elde edilmesi gerekir. Yoğurt, doğal yoldan alınacak proteinin önemli kaynaklarından biridir. Bu proteinler vücutta dişlerin, kasların ve kemiklerin güçlü kalmasını sağlar.

Yoğurtta kalsiyum yönünden de bir zenginlik söz konusudur. Özellikle çocukların ve menopoz çağındaki kadınların düzenli olarak yoğurt tüketmeleri tavsiye edilir. Yoğurt, menopoz sonrası oluşan osteoporoz, yani kemik erimesi sorununa karşı bir önlem sağlar. Çocuklarda ise, yaşam boyu güçlü kemiklere sahip olmaları için yoğurt çok önemlidir.

Şekerden Uzak Kalmak için

Yoğurdun Faydaları

Şekerin zararları herkesçe malumdur. Sağlıklı ve uzun bir ömür için rafine şekerin yaşamdan tamamen çıkarılması gerekiyor. Bu durumda yoğurt tüketmek, sizi tatlı krizlerinden koruyacaktır. Çünkü yoğurt kan şekerini düzenleyen bir etkiye sahiptir. Kandaki şeker seviyesinin gereken değerlerde kalması, düzenli olarak yoğurt tüketmekle sağlanır.

Zararlı tatlı yiyeceklerin tüketilmesi yerine, organik meyvelerle beraber yoğurt tüketebilirsiniz. Diyetlerde ara öğünlerde keten tohumu veya yulaf kepeği ile yoğurt yemek, size uzun süreli tokluk sağlar. Dolayısıyla gereksiz şeker veya açlık krizlerine girmenizin önü kesilmiş olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Yoğurdun İçindekiler

Yoğurt, insan metabolizmasını güçlü kılan en değerli yiyeceklerin başında geliyor. Bunun sebebi, yoğurdun içeriği bazı maddelerdir. Yoğurtta
– Antioksidan maddeler
– Hastalıklarla savaşmayı sağlayacak yararlı bakteriler
– A vitamini
– E vitamini
– Potasyum gibi maddeler bulunmaktadır.
Bu maddeler,
– Vücudu toksinlerden arındırır.
– Vücutta hastalıklara karşı koruma sağlayan kan hücrelerini arttırır.
– Vücudun direncini yükselterek, hastalıklarla savaşmayı sağlar.
Söz konusu bu faydalar, başta kansere karşı kalkan gibi vücudu korur. Ve birçok hastalığa karşı da aynı etkiyi sağlar.

Tansiyon Problemlerine Karşı Önlem

Yoğurt hakkında yapılan çalışmalar, bu mucizevi yiyeceğin tansiyona karşı da önlem olduğunu ortaya koyuyor. Düzenli biçimde yoğurt yiyen kimselerde ileri yaşlarda tansiyon sorunu meydana gelmediği ortaya çıkıyor. Çünkü yoğurt, kan basıncını düzenleyen etkilere sahiptir.

Tansiyon hastalarının her gün bir kase yoğurt yemeleri tavsiye ediliyor. Buna düzenli olarak devam edenlerin, tansiyon şikayetlerinin azaldığı ortaya çıkmaktadır.

Yoğurdun faydaları ve meyve ile tüketimi
Kendi meyveli yoğurdunuzu hazırlayabilir, katkı maddeleri olmadan, yoğurdun faydaları ve meyvelerin faydalarından yararlanmayı seçebilirsiniz.

Kolesterol Düşmanı

Kolesterol birçok kimsenin yaşadığı bir şikayet haline geldi. Yoğurdun kolesterolü düzenleyen bir etkisi vardır. Vücuttaki kötü kolesterolü düşüren yoğurt, iyi kolesterolü arttırarak, bir denge oluşturuyor. Kolesterol şikayeti olan hastaların, yağsız sütten yapılan yoğurdu tüketmeleri önemlidir.

Yoğurda elma sirkesi ekleyerek tüketmek, kolesterolün düşmesine yardımcıdır. Bu şekilde hazırlanan yoğurt, vücuttaki fazla yağın, dışkı yoluyla vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Buna düzenli devam eden kimselerin kolesterol şikayetinden kurtulduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca yoğurt, bu konuda karaciğeri de destekler.

Originally posted 2022-06-12 03:32:48.