Çocuklarda Kreşe Başlarken Yaşanan Sorunlar

Çocuklar şu hayatta başımıza gelen en inanılmaz ve eşi olmayan mucizeler. Onlarla ilgili konular anlatmak ile bitmez. Onlarla geçirilen her saniye her dakika tarif edilemeyecek güzelliktedir. Bu yazımızda Çocuklar Kreşe Başlarken Yaşanan Sorunlar neler bunların üstünde duracağız. Size önereceğimiz birkaç fikrimizi de yazımızın içinde bulabileceksiniz.

Çocuk yetiştirmek hem çok zevkli, hem çok zor ,hem çok eğitici bir deneyimdir. Çocuklar öğrenmeye aç ve ona her verdiğiniz bilgiyi alan ve ona göre değişen, bir seramik gibi ne şekil verirseniz o şekli alan güzelliktedirler. Sırf bu yüzden çocuğunuza bir şey öğretirken, önce öğrendiğinin onu etkileyeceğini,hatta hayatını şekillendireceğini veya sonraki öğreneceklerinin öncekilerden etkileneceğini kesinlikle unutmayın.

Çocuğunuz kreşe başlarken öncelikle sakin olmalısınız.
Kreşe başlarken çocuğunuza uygun davranışlarla ve sakince yaklaşırsanız durum sizin için dert olmaktan çıkacaktır.

KREŞE BAŞLIYORUM AĞLAMAM LAZIM

Gelelim kreşe başlayan çocuğa nasıl davranmalı kısmına… Öncelikle ilk gün kesinlikle zorlu geçecektir. Kreşe başlayacağı haftadan önceki haftada mümkünse çocuğunuzu bir gün işinize götürün.O kreşteyken sizin nerede olduğunuzu bilsin. Gitmeden önce son hafta sonunda ona çok istediği bir oyuncağı veya başka istediği bir şeyi satın alın. Verimli bir hafta sonu geçirin.Sinemaya gidin ya da evde sinema günü yapın. Haftaiçi güzel geçerse hafta sonlarının böyle keyifli geçeceğini ona hissettirin ve hatta sürekli ona bunu söyleyin.Çocuklar herşeyi kayıt ettikleri için emin olun bu söylediklerinizi de kayıt edeceklerdir. Gelelim o güne ve öncesindeki geceye. Gece kesinlikle diğer gecelerden farklı olmalı. Hepiniz sırayla duşunuzu alın, hepiniz ertesi gün giyeceğiniz kıyafetleri hazırlayın.Yine hep beraber bir oyun oynayın.Ama bu oyun kısmının süre olarak kesinlikle keskin bir çizgisi olmalı. Bunu gözardı etmeyin. Her gün uyuduğunuz saatden daha erken saatte uyuyun. Çünkü daha erken kalmanız gerekecek.

Kreşe başlarken ağlama genelde her velinin başına gelen bir durumdur. Sakin olursanız ve izleyeceğiniz yolu bilirseniz bu durumla kolayca başedebilirsiniz.

Geldik kreşe başlama sabahına bugün kesin karşılacağınız bir olay var. Sizin bu durum karşısında ne yapacağınız çok önemli. Kreşe başlarken ağlama… Eğer önceki aşamaları tam olarak uygulamış iseniz bu durum ile karşılaşmama durumunuz olabilir. Ama açık söylemek gerekirse bu durumla her anne, baba genlde karşılaşır. Bunla karşılaşmaktan çok bu durumun üstünden nasıl geleceğiniz çok daha önemli. Kesinlikle biraz katı yürekli olmanız gerekiyor. Çünkü siz bu kreşi araştırmalar sonucunda, çocuğunuz için en iyisini seçtiniz.En faydalı oyunlar ile en faydalı eğitim alacak. Biraz katı yürekli olup biraz kendinizi zorlayarak, yavrunuzu bırakmalı ve dönüp arkanızı çıkmalısınız. Öğretmenler konuda eğitimli oldukları için gerekli olan her konuşmayı yapıp arkadaşlarına katılmalarını sağlayacaktır. Bundan emin olabilirsiniz. Kreşe başlarken ağlamadan kurtulmanın tek yolu, başlamadan önce ve kreşe başladıktan sonrasındaki sizin davranışlarınızın etkisi olacaktır. Daha önceden bahsettiğimiz kreşe başlayan çocuğa nasıl davranmalı kısmında başlangıcı anlatmıştık. Şimdi geldik Kreşe gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı kısmına. Bu konuda da size yardımı olacak bir kaç öneride bulunacağız.

Doğru ödül sistemi çocuğunuzun kreşe başlamasındaki tüm sorunların üstesinden gelecektir.

KREŞE BAŞLIYORUM ÖDÜL GEREKİYOR

Kreşe gitmek istemeyen çoçuğa nasıl davranmalıyız? Bu konuda en büyük destekçiniz, kreşteki öğretmenler olacaktır. Bu öğretmenler gerekirse kreş yönetimi ile bir arada yapacağınız bir çalışma ile kolaylıkla çözüme erdirilebilir. Bu nasıl bir çalışmadır ve içerikleri nelerdir? Ödül tabi ki ama bu ödül maddi bir sonucu olan ödül değil. Öğretmenle beraber yapılacak bir ödül. Ödülümüz sadece kağıttan bir yıldız alacağı davranışlar olacak.Bu davranışların ağırlıklı kısmı kreşte yapılan ve kreşe gitmek ile ilgili olan hareketler olacak.

Örnek;

  • Kreşe giderken ağlamamak : 5 yıldız
  • Kreşte oyunlara katılım : 4 yıldız
  • Kreşte yemekleri yemek : 4 yıldız
  • Kreş kıyafetlerini akşamdan hazırlamak : 4 yıldız
  • Dişleri yemekten sonra fırçalamak :2 yıldız
  • Öğlen uykusu : 3 yıldız

Eğer bu ödül sistemini çocuğunuza kabul ettirirseniz ki bunu başarmak çok kolay, kreşe gitmek istemeyen çocuğunuzda kesinlikle bir değişim göreceksiniz. Hatta bu sistemi öğretmene anlatıp sınıftaki diğer arkadaşları ile de bu oyunu oynayabilirler. Ama sakın unutmayın bu oyunun ödülü sadece kazandığı yıldız sayısı olmalı. Kazandığı yıldıza göre hediye kesinlikle olmamalıdır.

Originally posted 2022-05-30 20:56:05.