Protein Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere ünlü bir diyet olan protein diyeti konusunda bilgi vereceğiz. Protein diyeti nedir, nasıl yapılır ve protein diyeti yapanların yorumları üzerine konuşacağız. Bu yazıdan hemen önce 8-18 diyeti nedir onun üzerinde durmuştuk. Ayrıca hayvansal proteinlerin zararları yazımız da ilginizi çekebilir. Kilo vermek isteyen ve türlü türlü diyet listeleri arayanların karşısına çıkan bir diyet türü protein diyetidir. Bu diyet ile birlikte spor yapılması sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Protein Diyeti Nedir?

Tüm uzmanlar tarafından protein alınması gereken bir besin olarak gösterilmektedir. Protein kas oluşturma ve de kasları koruma özelliği bakımından çok önemlidir. Özellikle spor yapan kişilerin protein almaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra günlük protein alma miktarının arttırılması kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bu duruma da protein diyeti denilmektedir.

Protein diyeti nedir?

Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Açlığın hafiflemesi için protein diyetine ağırlık verilmektedir. Protein tok tutması sebebi ile insanlar daha az yemek yemekte ve böylece kilo vermektedir. 1 haftalık bir denemeden sonra protein diyetinin işe yaraması konusunda yorum yapılabilir. Diyet yaparken kalori değerlerini hesaplamak gerekmektedir. Protein olan fakat kalorisi düşük olan yiyeceklerin tercih edilmesi kilo vermeye daha fazla yardımcı olacaktır. Tabii ki her şeyin fazlasının zarar olması gibi proteinin de çok fazla olması karaciğer ve böbrek gibi bir takım rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu nedenle doktor eşliğinde bu diyetin yapılmasında fayda vardır. Protein diyetine örnek verecek olursak, şu şekilde beslenmek gerekmektedir.

Sabah
1 tane haşlanmış yumurta
1 bardak süt (yağsız tercih edilmeli)
1 tane havuç

Öğlen
Kepek ekmek (2 dilim civarı)
1 dilim beyaz peynir
Domates salatası (1 kase civarı)

Ara öğün
Tavuk salatası (1 kase civarı)
1 tane elma

Saat 17.00 civarı
Haşlanmış et (1 tabak)
Haşlanmış patates (1 tane)
1 kase yoğurt (light yoğurt tercih edilmelidir

Saat 19.30 civarı
Salata (yeşilliği bol olmalı)

Saat 20.30 civarı
Tarçınlı çay (büyük bardakta içilebilir) (Not: Mutlaka tarçın ve faydaları yazımızı okumalısınız. Faydasını göreceğinize eminim. )

Bu liste örnek bir protein diyeti listesidir. Tabii ki diyetisyen eşliğinde yapılması gereken bu listeler farklılaşabilir. Her diyetisyen danışanına özel ayrı bir liste hazırlamaktadır.

Protein Diyeti Yapanların Yorumları

Protein diyeti yapanlar genel olarak bu diyet ile ilgili olumlu görüşlerini dile getirmektedir. Her insanın bünyesi, kan değerleri, metabolizması birbirinden farklıdır. Dolayısıyla bu yorumlara bakılarak kesin olarak şu kadar günde şu kadar kilo vereceksiniz demek yanlış bir ifade olacaktır. Fakat genel anlamda bakıldığında 1 haftada 4 kilo, 3 günde 3 kilo, 2 haftada 6 kilo, 1 ay içerisinde 10 kilo verdim diyen diyet yapan vatandaşların yorumları bulunmaktadır. Bu diyete başlamadan önce bir doktor ile görüşmek ve özellikle kan değerlerine bakılması gerekmektedir. Bir kişinin hangi diyet ile en ideal şekilde kilo verebileceğine yalnızca bu konuda uzman olan kişiler karar verebilir. Bu nedenle protein diyetine başlamadan önce bir hekim ile görüşmeniz önerilmektedir.

Ben hiç bir şey yemesem de bunu protein tozu ile halletsem derseniz, lütfen protein tozu zararları ile ilgili yazımızı okuyun. En kısa zamanda istediğiniz kiloya kavuşmanız dileğiyle.

Originally posted 2022-06-15 01:13:08.