Saç Ekimi Nasıl Gerçekleşir?

Günlük yaşamda saç insana özgüven veren estetik unsurlardan bir tanesidir. Bu nedenle birçok kişi saç dökülmeleri ya da kellik sorunu gibi sorunlar nedeni ile özgüven problemi yaşayabilmektedir. Ancak günümüzde teknoloji ve tıp oldukça ilerlemiş olup, saç ekimi teknikleri ile bu problem ortadan kaldırılmaktadır. Saç ekimi erkeklerde uygulandığı gibi kadınlarda da uygulanabilmektedir. Birçok kişi ise saç ekimi nasıl yapılır sorusunu merak etmektedir.

Saç ekimi, uzman doktorlar tarafından hastane ortamında gerçekleştirilmektedir. Genel olarak 4-8 saat süren operasyonlar ile gerçekleşen saç ekiminde kişinin kendi genlerinin bulunduğu kıl kökleri kullanılmaktadır. En çok ense bölgesinde bulunan ve dökülmeye dayanıklı saç köklerinin kullanıldığı operasyonlarda, eğer ense kökleri sağlam değilse yine kişinin bacak, göğüs gibi dökülmeye dirençli bölgelerden donör alınmaktadır. Donör bölgeden alınan kıl kökleri ise saç derisine ekilmektedir. Birkaç seans süren işlemden sonra saç ekimi tamamlanmaktadır. Saç ekiminde birçok farklı yöntem kullanılmaktadır.

Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir?

Saç ekimi, 19. yüzyıldan beri uygulanmaktadır. Birçok farklı tekniğin kullanıldığı saç ekiminde, günümüzde en çok Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT), Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) ve Doğrudan Saç Ekimi (DHİ) teknikleridir. FUT tekniğinde, donör bölgedeki saç kökleri şerit halinde kesilerek alınmaktadır. Alınan saç kökleri saç derisine yine şerit halinde ekilmektedir.

Ancak FUT tekniği ile yapılan saç ekimi işlemleri, estetik açıdan yeterli doğal görünümü sağlayamamaktadır. Bu nedenle de FUE saç ekimi yöntemi geliştirilmiştir. FUE saç ekimi yönteminin geliştirilmesi ile beraber de FUT tekniği birçok uzman tarafından kullanılmamaktadır.

FUE Tekniği ile Saç Ekimi

2000’li yıllardan sonra kullanımına başlanan FUE tekniği ile saç ekiminde saç kökleri donör bölgeden tek tek alınmaktadır. FUE tekniği ile saç ekiminde saç nereden alınır sorusu akıllara gelebilmektedir. Bu yöntemde de yine uygun olması dahilinde saç kökleri enseden veya farklı durumlarda diğer bölgelerden alınmaktadır.

Operasyon esnasında kişiye lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu nedenle son derece acısız ve ağrısız bir operasyon gerçekleşmektedir. Kıl köklerini almak için, özel geliştirilmiş mikro motorlar bulunmaktadır. Bu motorlar ile tek tek saç kökleri alınır ve köklerin üzerinde kalan doku temizlenir. Ardından saç derisine yine bu motorlar ile tek tek yerleştirilir. Saç kökleri yerleştirilirken doğal bir görünüm elde etmek için dikkat edilecek en önemli unsur ise saç köklerini doğru açı ile yerleştirmektir.

DHİ Yönteminin FUE Tekniğinden Farkı Nedir?

DHİ yöntemi ile saç ekimi işlemi de ilk bakışta FUE tekniğini andırsa da aralarında ciddi farklar bulunmaktadır. Bu yöntemde de yine saç kökleri tek tek alınmakta ve 1-2 saat içerisinde tek tek ekilmektedir. Ancak DHİ yönteminde FUE yöntemi ile saç ekimine göre bazı farklar bulunmaktadır;

  • FUE tekniğinde, saçlar tıraş edilme durumundadır. Ancak DHİ tekniğinde saçların tıraş edilmesine gerek yoktur.
  • Aynı zamanda saçlar 1-2 saat gibi kısa bir zaman diliminde ekildiği için dışarıdan herhangi bir zarar görme ihtimali ortadan kalkmaktadır.
  • DHİ saç nakli tekniği sayesinde, saçların tamamen dökülmediği durumlarda, saç aralarına daha rahat bir şekilde ekim yapılabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi operasyonunun tamamlanmasının ardından kişinin dikkat etmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Saç ekimi sonrası ilk iki gün kesinlikle saçların yıkanması söz konusu değildir. Bu nedenle saçların iki gün boyunca yıkanmaması gerekmektedir. Ayrıca saç ekimi yapılan bölgeye herhangi bir baskı uygulanmamalıdır. Saç ekiminin ardından iki hafta süre boyunca herhangi bir kuaförlük, sauna, yüzme gibi hizmetleri almak, saç köklerine ciddi oranda zarar vermektedir ve enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra spor aktiviteleri yapılmaması, saç derisine darbe gelecek herhangi bir durum ve saç ekimi yapılan bölgeye oldukça hassas davranılması, operasyonun başarısı açısından oldukça önemlidir. Aksi durumlarda hem operasyon başarısız olacak; hem de kişinin sağlığı riske girecektir.

Saç Ekimi Kalıcı Mıdır?

Günümüzde saç ekimi, saç dökülmelerine karşı en kalıcı çözüm olarak gösterilmektedir. %99 oranda başarılı olan operasyonlar sayesinde, kellik sorunu tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Ancak bu durum, kişinin saçlarına ne kadar özen gösterdiği ve ne denli bakım yaptığı ile doğru orantılıdır. Ayrıca saç ekimi operasyonlarından 1 yıl sonrasında yeniden saç dökülmelerinin oluşması, tekrar operasyon yapılması istendiğinde yapılacak operasyonun başarısını da etkilemektedir.

Originally posted 2022-06-03 13:40:37.