Metabolik Asitler

A+
A-

METABOLİK ASİTLER

Hücrelerde gerçekleşen faaliyetler sonucu asit artık oluşur.Bu asitlerin çoğu karbomik asit olup karbondioksit ve sudan oluşur.Laktik asit,karbonik asit,ketoasitler metabolik faaliyetler sırasında vücutta oluşan asitlerdir.

1-LAKTİK ASİT

Laktik asit, fiziksel hareketler sırasında yetersiz solunum sonucu kaslarda oluşur.Fiziksel hareketler için gereken enerjiyi sağlamak için üretilen laktik asit kaslardan karaciğere taşınır ve yeniden enerji kaynağı olarak kullanılması için parçalanır.Ancak fiziksel hareketler sırasında soluk alık verişi düzgün olmazsa laktik asit fazlası kaslarda birikir.Bu durumda vücutta yorgunluk hissi oluşmasına sebep olur.Kas ağrıları ve sertleşmeleri, kaslardaki laktik asit birikiminin en önemli göstergesidir.

Laktik asit en çok ayran,süt,yoğurt,peynir gibi süt ve süt ürünlerinde bulunur.Bu yüzden diğer bir adı da süt asididir.Bu besinlerden sonra oluşan yorgunluk ve uyku hali laktik asidin etkisindendir.

2-KARBONİK ASİT

Karbonik asit, sağlıklı,kan pH değeri normal değerde olan kişilerde su ve karbondioksite dönüştürülerek atılır.Karbonik asitler de volatil asit gubundandır.

Karbonik asit, vücudun pH dengesini korumakta bikarbonatla beraber çalışır.Bikarbonat-karbonik asit, zayıf bir asit ile kuvvetli bir alkalinin oluşturduğu tuzdur. Bu tuz vücudun pH dengesini korumada önemli bir merkezdir.

3-KETOASİTLER

Yağ asitleri enerji için kullanılırsa metabolizmada “aseto-asetik asit” atık olarak oluşur.Bu asit yakıldığında kanda aseton ve keton miktarı artar.Bu duruma “ketonemi” denir ve vücut pH ı asit yöne doğru kayar. Bu duruma ise “keto-asidoz” denir. Vücudun pH dengesini bozan bu asitlerin bir kısmı solunum yoluyla bir kısmı da idrarla atılır.

 

laktik -asitYoğurt Laktik Asit

 

Yayın Tarihi 05/03/2020 @ 06:09