Kalori Diyeti Nedir? Kalori Diyeti ile Zayıflama

Kalori diyeti yemeklerin kalorilerinin hesaplanarak, günlük alınması gereken kalori miktarı kadar yemek yeme ile gerçekleştirilmektedir. Günlük yaklaşık olarak yüzde 20 yağ, yüzde 40 karbonhidrat, yüzde 40 protein alınması gerekmektedir. yağ daha yavaş yakılması sebebi ile özellikle işlenmiş yağların hiç alınmaması, diğer yağ alımlarına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bugüne kadar bağırsaklara iyi gelen gaps diyeti’nden tutunda çocuk diyeti nasıl yapılır sorusuna cevap veren yazılar gibi bir çok diyet yazısı yazdık. Bu diyet de ise biraz daha bilimsel bir yaklaşım içine giriyoruz. Mantık hesaplayın ve yiyin!

Kalori Diyeti Nedir?

Kalori diyeti diyet yapacak kişinin günlük alması gereken kalori miktarının hesaplanarak, o miktardan daha az kalorili yemek yemesinin sağlanmasıdır. Klasik diyetlerde genel olarak kalori hesabı yapılmaktadır. En az iki öğünün hiç yağ içermemesi gerekmektedir. protein önemli olmakta ve her öğün alınabilmektedir. Protein metabolizmanın daha hızlanmasına sebep olmaktadır. Kalori ölçüsü zayıflamanın altın kuralıdır. Diyet ile kaç kalori vereceğinizi de bu şekilde hesaplamanız mümkündür. Kalori diyet uygulayan insanlar ne kadar kilo vereceklerini önceden kestirdikleri için diyet yaparken de mutlu olurlar. Kalori hesaplaması yaşa göre de farklılık göstermektedir.

Kalori Diyeti Nasıl Yapılır?

Kalori hesabı yapmak kolay bir işlem değildir. Bu nedenle kalori diyeti yapmak kimi insanlar için zor olabilir. kalori diyeti yaparken sütten kaçınmak gerekmektedir. kalsiyumu farklı besinlerden alabilirsiniz. Kalsiyum içeren diğer besin kaynakları ise sardalya, brokoli, badem, şalgam gibi besinlerdir. Kalsiyum ihtiyacı bu besinlerden karşılanabilmektedir. Kalori miktarı kiloya göre hesaplanmaktadır. Kiloya göre günlük alınması gereken kalori miktarları şu şekildedir:

45 – 56 kilo arası insanlar için;

45 ile 56 kilo arasında olan insanların günlük alması gereken kalori miktarı 1200 olmaktadır. Bunun dağılımı ise yüzde 20 yağ, yüzde 40 protein ve yüzde 40 karbonhidrattır.

56 – 68 kilo arası insanlar için;

56 ile 68 kilo arasında olan insanların günlük alması gereken kalori miktarı 1200 ile 1500 kalori arasında olmaktadır. Bunun dağılımı ise yüzde 20 yağ, yüzde 40 protein ve yüzde 40 karbonhidrattır.

68 – 79 kilo arası insanlar için;

68 ile 79 kilo arasında olan insanların günlük alması gereken kalori miktarı 1600 ile 1800 kalori arasında olmaktadır. Bunun dağılımı ise yüzde 20 yağ, yüzde 40 protein ve yüzde 40 karbonhidrattır.

79 kilo ve üzeri insanlar için;

79 kilo ve üzeri olan insanlar için ise günlük alması gereken kalori miktarı 1800 kalori ile 220 kalori arasında değişmektedir. Dağılımı ise diğerleri ile aynı şekildedir.

Diyet Listesi

Her insanın kilosu, boyu, yaşı ve metabolizması birbirinden farklı olduğu için diyet listeleri kişiye özel olmalıdır. Biz sizler için günlüğü 1000 kalori olan bir liste hazırladık.

Sabah

1 dilim kadar beyaz peynir
Yeşil çay
5 adet zeytin
Yeşillik
1 dilim tam buğday ekmek

Öğle

Izgara ya da haşlanmış tavuk eti
1 kase kadar yoğurt
1 dilim Tam buğday ekmek

Akşam

1 kase çorba
3 kaşık kadar bulgur pilavı
yeşillik

Originally posted 2022-05-25 19:39:40.