8 – 18 Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Bugün 8 18 diyeti konumuz. Nedir,nasıl yapılır ve 8-18 diyet listesi üzerine duracağız. Son dönemlerde fazla popüler olan ve dikkat çeken diyetlerden bir tanesi 8 – 18 diyeti’dir. Bu diyet hızlı kilo verme yöntemlerinden bir tanesi olarak gösterilmektedir.

Bugüne kadar patates diyeti nedir,aristo diyeti nasıl yapılır,rus diyeti ve hurma diyeti gibi önemli diyetleri paylaştık. Bugünse çok sağlıklı bir diyetten bahsedeceğiz. Çünkü zaten kilo almamızın en büyük sebebi yatmadan önce yediğimiz yemekler ve özellikle meyveler.

8 – 18 Diyeti Nedir?

8 – 18 diyeti intermitten fasting yani belli aralıklar halinde oruç tutmak anlamına gelmektedir. Bu diyette amaç günün yalnızca 10 saatinde yemek yemektir. Diğer saatlerde tamamen aç kalınmaktadır. Bu süreç gündüz sürelerine denk geldiğinde diyet çok zorlamamaktadır. 8 – 18 diyetinin anlamı şudur. Sabah 8’de kahvaltı yapılmaktadır, saat 18’de ise akşam yemeği yenilmektedir. Akşam 8’den sonra sabaha kadar hiçbir şey yenilmemesi gerekmektedir. Akşam 6’dan sonra hiçbir şey yenmemesinin çok büyük avantajları bulunmaktadır. Şeker vücudumuzda glikojen olarak saklanmaktadır. Bu glikojenler 8 ile 12 saatler arasında yakılmaktadır. Dolayısıyla sık sık yemek yendiği zaman glikojenler depolanır ve doğal olarak yakılmaz. Fakat 8 – 18 diyeti ile bu durum engellenmektedir. Akşam 6’dan sonra yemek yenmediğinde glikojenler yakılmakta ve bu sayede vücutta yağ yakmaya başlamaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak da sağlıklı bir şekilde kilo kaybedilmeye başlanmaktadır.

8-18 diyeti nedir?

8 – 18 Diyeti Listesi

Belirttiğimiz üzere 8 – 18 diyetinde sabah 8 ile akşam 6 arasında yemek yenmekte ve diğer saatlerde hiçbir yemek yenmemektedir. Tabii ki sabah 8’den akşam 6’ya kadar olan süreçte de belli listeler diyet için kullanılabilir. Örnek bir liste şu şekilde belirtilmektedir.

Uyandığınızda

Yeşil çay ya da şekersiz bir kahve ya da detoks içeceği

Kahvaltı

Yağsız süt ile hazırlanmış buğday gevreği ya da

Muzlu bir smoothie ya da

Haşlanmış yumurta ve küçük bir tost

Ara öğün

Salata ya da 4 tane badem

Öğle yemeği

Fırında hazırlanan sebzeler ve balık, yoğurt (az yağlı) ya da

Ton balığı ile taze sıkılmış bir bardak meyve suyu

Ara öğün

1 küçük çikolata (bitter) ya da

1 tane portakal ya da

1 tane elma

Akşamüstü atıştırması

Küçük bir kasede haşlanmış patates ya da

Küçük bir kasede patlamış mısır (yağsız, tuzsuz)

Akşam yemeği

Izgara olarak hazırlanmış sebze yemeği ile puding ya da

Mercimek çorbası ile meyveli bir puding ya da

Sebzeli olarak hazırlanan lazanya ile salata suyu

Sabah 8 ile akşam 6 arası bu şekilde örnek listeler ile beslenme sağlanabilir ve sabaha kadar aç kalınabilir.

8 – 18 Diyeti Sağlıklı mı?

8 – 18 diyeti herhangi bir besini fazla yemek, aç kalmak gibi durumlar söz konusu değildir. Bu nedenle genel olarak uygulanan diyet yöntemleri ile çok benzerlik göstermektedir. Akşam 6’dan sonra yemek yememek birçok uzman diyetisyenin ortak görüşüdür. Bu nedenle sağlıksız bir yanı bulunmamaktadır. Fakat diyet yapmadan önce mutlaka bir hekim kontrolünden geçmek gerekmektedir. 8-18 diyeti sonrasında verdiğiniz kiloları korumak ve bir daha kilo almamak istiyorsanız, prediyabete çözüm yazımız ilginizi çekebilir.

Originally posted 2022-06-14 23:53:01.