Aristo Diyeti Nasıl Yapılır?

İsmini filozof Aristo’dan alan Aristo diyetinde esas olan şey, çiğ meyve ve sebze tüketmektir. Aristo diyeti ile haftada 3-7 kilo vermek mümkündür.

Ortalıkta bir sürü diyet yönergesi ve sayısız diyetisyenin önerdiği sayısız diyet çeşidi varken Aristo diyeti, kısa sürede fazla kilo vermek isteyenler için en güzel seçenek olabilir.

Aristo Diyetinde Ne Yenmeli?

Diyet denince bu kelimeyi duyanın yüzünde bir ekşime belirir. İnsanlar genelde diyet için hazırlanan o içilmesi imkansız sebze sularını ve hiçbir zaman severek yenemeyecek ara öğün tariflerini hayal ederler. Aristo diyetinde ise böyle karmaşık veya zor tarifler yoktur. Çünkü Aristo diyetinde esas olan şey çok basittir: Çiğ meyve sebze tüketmek!

Aristo diyeti uygulayacak kişilerin pişmiş sebze yemeklerinden uzak durmaları gerekmektedir. Olabildiğince fazla porsiyonda meyve yemeye özen göstermeleri gerekir. Bir yetişkin için günde 3-4 porsiyon meyve, Aristo diyetini uygulayacaklar için doktorlar tarafından tavsiye edilen miktardır.

Sadece çiğ sebzeler yemenin sıkıcı olduğunu düşünenlerin bu diyetten korkmalarına hiç gerek yok. Çünkü internetten bu diyeti uygularken denenebilecek birbirinden lezzetli tariflere ulaşabilirsiniz. Arama motorlarında Aristo diyeti listesi diye arattığınızda harika diyet listeleriyle karşılaşacaksınız.

Aristo diyeti

Aristo Diyetinde Et Yasak Mı?

Aristo diyetinde et yasak değil. Zayıflama, vücudu besinlerden mahrum bırakarak gerçekleşmez. Protein de vücudun en büyük ihtiyaçlarından biridir. Bir yetişkin günlük protein ihtiyacını sadece çiğ sebzeler yiyerek karşılayamaz. Bu durumda bu diyeti uygulayanların belli miktarlarda et tüketmeleri gerekir. Balık ve tavuk iyi seçeneklerdir.

İsmi Neden Aristo Diyeti?

Pek çok insanın bu konuda farklı fikirleri var. Bazıları bu diyetin felsefesinin derin olmasını neden olarak gösterirler. İnsanlar on binlerce yıl boyunca sebzelerini pişirmeden yediler. İşte bu diyet de bunun sağlıklı olan yol olduğunu söyler ve çiğ sebzeler yemeye dönülmesi gerekiyor der. İşte üzerinde bu kadar düşünülmüş bir diyet olduğu için bilinen en büyük düşünürlerden biri olan Aristo’nun adını almıştır. Bir başka görüşe göre büyük düşünür Aristo, kendisi bu diyeti uygularmış. Çünkü bilindiği üzere Aristo’nun hayatı boyunca bir eşi olmadığı için yemeklerini pişirerek çalışmaya ayırdığı vakti harcamak istemez, bu yüzden sebzelerini çiğ yermiş. Zayıflama programı ve diyet listesi yazılarımız ilginizi çekebilir.

Originally posted 2022-06-11 02:03:02.