Eğitim Adına Uğraşan Fedakar Öğretmenler

Bugün fedakar öğretmenler konusunu işleyeceğiz. Her meslekte olduğu gibi, öğretmenlik söz konusu olduğunda da çeşitli karakterlerde öğretmen mevcuttur. Ders saatini doldurup bir an önce evine gitmek isteyen, okula gidip canla başla öğretmeyi hedefleyen, gereken konuyu tam anlamıyla işleyemediğini düşündüğünde bundan rahatsız olup gece gözüne uyku girmeyen ve öğrenci ne yaparsa yapsın ben anlatır geçerim düşüncesine sahip çeşitli kategoride öğretmen tipleri vardır. Bir elin beş parmağı nasıl aynı değil ise mesleğini icra edenler de kişiden kişiye farklı özellikler taşımaktadır.

Fedakar öğretmenler ve öğretmenlerin önemi

Bilgi Dolu Yıllar

Hayata dair kazanımların temeli okul yıllarına dayanır. Öğretmen, o yıllarda bir kahramandır ve farkında olmadan her öğrencinin hayatına dokunur. Bugün, bir yerlere gelebilmiş, çeşitli dallarda başarılar edinmiş her bireyin hayatında, öğretmeninin parmak izi vardır. Bilgiyle donanan öğrenciler, gelecekte bu bilgiler ışığında olası karanlıkları aydınlatır, nerede nasıl davranacağını gösteren bir eğitim alarak yetiştiğinden, her soruna karşı muhtemel bir çözüm önerisi vardır. Yaşamında atacağı adımları önceden belirlemeyi, henüz çocuk yaşındayken öğretmeninden öğrendiği için, onu hiç bir zorluk yıldıramaz.

Geleceğe En Büyük Yatırım – Fedakar Öğretmenler

Her insan gibi öğretmenler de birbirinin aynısı değildir fakat fedakar bir öğretmen için, tek gaye öğrencilerinin mutluluğudur. Bütün bir ömrü boyunca, öğrencisinin gelecekte mutlu olabilmesi adına didinen öğretmen, yalnızca onların mutluluğuyla huzur bulur, kendisini ancak o zaman değerli hisseder. Kendi aile yaşantısını bile öğretecekleri uğruna erteler, önceliği hep hayatında kocaman bir yere sahip olan öğrencileridir.

Fedakar Öğretmenlerin Diğer Özellikleri – İyi bir öğretmen nasıl olmalıdır?

Ders arası molalarda bile onların ders ile ilgili veya ders dışı sorunlarını oturup dinlemekten keyif alır, eğer çözüme bir katkısı olursa bundan gurur duyar ve onlar için canla başla uğraşmaktan bir an bile vazgeçmez. Çocukların yaratıcılık yeteneğini geliştirir ve bu sayede özgün olmalarını sağlar. Bu çocukların gelecek hayatlarında başarılı olmalarını sağlayacaktır.

Çocuğunu okula göndermek istemeyen ailelerle birebir evlerine giderek görüşür, soruna kendi dilinde çözüm yolu arar. Şayet sorun maddiyat ise, buna da kendince bir çözüm bulmaya çalışır, bulamadığı takdirde ilgili mercilere kadar konuyu taşır. Bugünün çocuğunun, yarının önemli misyonları yerine getirecek bir birey olacağının farkında olarak bir yaşam sürer. Öğrencisinin, hayatta mutlu olacağı bir hayat sürdüğünü bilmek, fedakar öğretmenlerin ortak noktasıdır.

Sizlerin böyle öğretmenleriniz oldu mu bilmiyorum ama benim bir sürü oldu. Ve hepsini saygı ve sevgiyle anıyorum. Sanırım bu yazıda iyi bir öğretmen nasıl olmalıdır sorusunun cevabını da vermiş olduk.

Originally posted 2022-06-10 23:03:44.