Lego Oynamanın Faydaları

Bugün lego oynamanın faydaları ve çocuklar neden lego oynamalı benzeri konular üzerinde duracağız. Lego oyuncaklar ilk olarak 1932 yılında Danimarkalı bir marangozcu tarafından keşfedildi. Fakat kendisi de bunun farkında değildi. Bu plastik parçaları renk renk boyar ve el emeğiyle oyuncaklar tasarlardı. İşte o zamandan bu zamana zeka oyunları arasında lego oynamak hep ilk sıralarda gelmeye başladı. Günümüzde de zeka oyunları arasında lego oynamak yine popüler olmaya devam ediyor. Bu yönüyle lego oynamanın faydaları nelerdir bunlardan bahsetmek gerekiyor.

Algıda Seçicilik Yönü Gelişiyor

Legolar birbirinden farklı renklerle hazırlanmış kare, dikdörtgen veya üçgen plastik kutucuklar özelliği taşıyor. Çocukların zihinsel gelişimine doğrudan katkıda bulunan legolar onların renk tonlarının birbiri arasındaki ayrımın farkına varmalarına yardımcı oluyor ve kırmızıyla mavinin farkını henüz küçük yaşlarda ayırt edebilen çocuk da algıda seçicilik anlamında akranlarına göre daha dikkatli ve algılama düzeyi yüksek birey haline geliyor.

Sorgulama ve Muhakeme Yönünü Geliştiriyor

Legonun felsefe eğitimine yönelik olarak günümüzde oynandığı bir gerçek. Bunun için lego kaç yaş için uygun diye soracak olursanız yediden yetmişe herkesin kesinlikle oynayabileceği bir zeka oyunu yanıtını vermemiz gerekmektedir.

Her yaştan bireyin sorgulama,yaratıcılık ve muhakeme yönünü geliştiren bu oyunlar yurt dışında felsefe derslerinde pratik eğitim amacıyla kullanılmaktadır. Bu açıdan da karşımıza çıkan bir yönü bulunmaktadır.

Kavramlar Arası Bağlantı Kuruyor

Legoyla oynamanın zihinsel gelişimine yönelik olarak önde gelen özelliklerinden bir diğeri de kavramlar arasında bağlantı kurabilmesidir. İşte bu da lego zeka geliştirir mi yönünden karşımıza çıkan bir diğer yaklaşım tarzı olarak dikkat çekmektedir. Her yönüyle kavramlar arasında bağlantı kurmayı başarabilen kişinin bilişsel zeka ve analitik düşünebilme yönlerinin her yönden gelişimine de katkıda bulunduğunu belirtmek gerekmektedir.

Dünyanın En Büyük Lego Kulesi

Budapeşte’de rengarenk legolar kullanılarak inşa edilen ve dünyanın en büyük kulesi olarak rekor kıran lego kule yine zeka gelişimine yönelik olarak geliştirilmiş ürünlerden biri olma özelliği taşıyor. Bu açıdan her yönden kişisel gelişimine her yönden katkıda bulunmaya devam ettiğini kesinlikle söylemek gerekmektedir.

Lego parklar Artıyor

Öte yandan zeka gelişiminde yadsınamaz payı bulunan legolardan oluşan lego parkların da sayıları giderek artıyor. İçerisinde her açıdan zekayı geliştirmeye dönük oyun türlerin yer aldığı bu park her yönden fark yaratmaya devam eden nitelikleriyle karşımıza çıkıyor. Bu sayede bireyin kişisel gelişiminde herhangi bir yaş aralığı olmaksızın kullanılması son derece mümkün olan nitelikler arasında gelmektedir. Tümüyle ortada duran bu yaklaşımlar esas alındığı zaman karşımıza çıkan yanlarıyla gerçekten de dikkat çekmeye devam ettiğini kesin olarak belirtmek gerekmektedir.

Çocuk Gelişiminde Lego

0-6 yaş aralığındaki okul öncesi çocuk gelişiminde de zihinsel gelişimi desteklemesi bakımından devlet kurumlarında ve özel eğitim kurumlarında legoların yeri de ortada.

Her yönden beklentileri karşılamaya dönük tasarlanan legolar tüm yenilikler ışığında sizlere en iyi şekilde okul öncesi eğitimde yardımcı olacak eğitsel materyaller olma özelliği taşımaktadır. Gerçekten de legoların son derece önem taşıyan nitelikleriyle karşımızdaki yerini korumaya devam ettiğini kesinlikle dile getirmemiz gerekiyor. Tüm bunlar da her anlamda önemlidir.

Ebeveynlerin legoların eğitsel oyuncaklar arasında her yönden kullanım alanının artmaya devam eden ürün gruplarından birisini oluşturduğunu kesinlikle bilmesi gerekiyor. Çocuğunuzun yaratıcılık yeteneğinin gelişmesi gelecekte hayatta başarılı olmasına da önayak olacaktır. Özgür fikirler üretebilmesi nedeniyle çocuğunuzun tek başına ayakta kalabilmesi mümkün olacaktır.

Bütçeniz lego satın almak için uygun değilse slime nasıl yapılır yazımızı ve slime yapımının çocuklara faydaları yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Originally posted 2022-06-03 18:02:30.