Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme,Hamilelikte Dengeli Beslenme

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Nefroloji uzmanı Prof.Dr. Ayşe Katarın,”Hamilelik döneminde ilk değişime uğrayan organ böbreklerdir. Gebelik süresince böbrek fonksiyonları,hipertansiyon, üredeki değişimler ve özellikle preeklampsi ciddi manada gözlenmelidir. Hastanın beslenmesi buna göre düzenlenmelidir.”

Prof.Dr. Ayşe Katarın’ın bu sözü üzerinden başlayacak olursak hamile bayanların böbreklerini ya da genel ifadeyle boşaltım sistemlerini yormayacak gıdalarla beslenmeleri önemlidir.

Dengeli Beslenme

Herşeyden daha önce “Sağlıklı Beslenme” yazısında bahsettiğimiz dengeli beslenme gebeler için olmazsa olmaz bir kuraldır. Sık sık tam kan tahlili yapılarak vücuttaki eksik kimyasallar sıkıca gözetlenmeli ve hamilenin beslenme listesi buna göre düzenlenmelidir.  3 aylık hamilelikle,5 aylık hamilikte,7 aylık hamililelikte gebenin vücudunda farklı kimyasallar azalacağı için diğer bir deyişle anne karnındaki bebeğin büyümesine göre gerekli gıdalar değişeceği için beslenme listesinin takibi ve sık kan tahlilleri hem gebe hem de çocuk için çok fazla önem taşır.

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı beslenme kan ve idrar tahlillerine göre vücuttaki eksik ve fazla kimyallarının tespit edilerek beslenme listesi ve beslenme programının kişiye özel bir şekilde düzenlenmesidir. Tam kan tahlilleri vücutta ihtiyaç duyulan kimyasalları ve hatta vitaminleri de ortaya çıkaracağı için gebeler ve bebekler hayatidir. Bu şekilde böbrekleri ya da boşaltım sistemini yoran gıdalardan kaçınmak da mümkün olacaktır.

Gebelikte Sağlıklı Beslenme İçin Olmazsa Olmaz Faktör

Sağlıklı beslenmenin bir diğer şartı hijyendir. Ve hijyen gebeler için diğer insanlardan daha önemlidir. Çünkü hamileler bulaşıcı hastalıklara karşı daha savunmasızdırlar. Gıdalarda hijyen sağlamanın en basit yolu alınan sebze ve meyvelerin ozonlu su ile yıkanmasıdır. Internette araştırma yaparsanız uygun fiyatlarla musluklara takılan ve sebze meyve yıkamak için özel üretilmiş ozon jeneratörlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca bununla uğraşmak istemezsiniz buzdolapları için yapılmış olan ozon jeneratörlerine de ulaşabilirsiniz.