E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?

Bundan kısa bir süre önce sektörün duayenlerinin bile müşteriye ulaşmak için mutlaka reklama yatırım yapmaları gerekiyordu. Tüketici pazarı ne kadar büyük olursa olsun satıcı ve alıcı arasında kurulması gereken köprülerin az olması satış grafiklerini de önemli ölçüde etkiliyordu. Oysa artık günümüzde ister büyük bir işletme sahibi ister butik bir iş için olsun herkesin kendi müşteri potansiyelini bulma, ulaşma ve satış yapması birkaç dakikalık bir süreci kapsıyor. Çağın en büyük buluşu internetin sayısız faydalarından biri olan bu imkanı siz de kendi işiniz için kullanabilir ve kısa sürede piyasaya sunduğunuz arzı, kendinizi ve işletmenizi tanıtıp karlı bir satış grafiğine ulaşabilirsiniz.

İsim Tescili + İyi Bir Hosting Hizmeti + Güvenlik Sertifikası

Online alışveriş ya da başka bir e-ticaret sitesi açmak için öncelikle güvenilir hosting firmasına ihtiyacınız olacaktır. Daha önce yabancı bir hosting firmasıyla ilgili yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz. Çünkü siteniz olacaksa ve bu bir alışveriş sitesi olacaksa herşeyin başında iyi ve hızlı bir hosting hizmeti almanız gelir. Tabi hosting hizmeti almadan önce domain tescili yaptırmalısınız. Genel de bir çok hosting firması aynı zamanda isim tescilini de sizin için yapıyor.

Ve ayrıca hosting hizmeti aldığınız firmanın güvenlik sertifikası (ssl) konusunda da size yardımcı olabilecek düzeyde olması gerekir. Güvenlik sertifikaları online ödeme kabul edebilmeniz için olmazsa olmaz özelliklerdir. Ve son olarak ya bankanıza ya da diğer online ödeme yöntemlerine başvuru yapmanız gerekiyor. Ama bu aşamaya geçene kadar siteniz hazır ve nazır olmalı. Yani isim tescil + hosting + ssl sertifikası adımları tamamlanmış olmalı.

Mağaza mağaza dolaşarak alışveriş derdine son

Mağazaları dolaşarak yapılan alışverişin nostaljik olarak görüleceği devirlere doğru gidildiği bir gerçek. Çünkü herkes bulunduğu mekanın konforunda her türlü detayı inceleyerek saniyeler içinde dilediği ürünü satın alma keyfini çıkarmanın kolaylığını keşfetmiş durumda. Online satış sitesi kurma hem oldukça kolay hem de büyük bir kitleye ulaşma açısından akıllıca bir çözüm olarak görülüyor. Sizin de ihtiyacınız bu yöndeyse atmanız gereken ilk adım satılacak ürüne iyi karar vermenizdir. Çünkü online alışveriş imkanı veren site kurmak için önceden gerçek bir mağazanız olması da gerekmemektedir.

El emeği ürünler online sitelerde görücüye çıkıyor

El emeği ürünleriniz de dahil olmak üzere uygun fiyata bulduğunuz perakende ürünler gibi pek çok farklı alanda online alışveriş fırsatı sunan bir site açmak istediğinizde önceden fiyat politikanızı belirlemeniz de yerinde bir davranış olacaktır. Müşteri çekmek adına fiyatları düşük tutmanız daha sonra ani artışlarda zıt etki yapacak, fiyatları arttırmadığınız takdirde ise zararına ya da maliyetine satış yapmak zorunda kalacağınız için sitenin size herhangi bir getirisi olmayacaktır. Uygun fiyatı belirlerken ürünlerin size maliyetinin üstüne site için gerekli olan hosting masrafı, sevkiyat giderleri, vergiler, kredi kartı ödemelerindeki kesinti, reklam ve pazarlama masraflarını da ilave etmeyi unutmayın.

Herkes kendi işinin patronu olabilir

Online alışveriş her yerde ve her saatte mümkün olduğu için özellikle müşteri lehine oldukça avantajlı bir seçenek. Satıcılar için de belirli bir mekanı kiralamak zorunda kalmadıkları için aynı ölçüde tercih sebebi. e ticaret sitesi kurmak için gerekenler de gerçek bir mekanı düzenlemek için gerekenlerden çok daha kolay. E-ticaret sitesinde gerçek dünyadaki mekana karşılık gelen şey ise hosting hizmetidir. Bunun için satıcının iki seçeneği bulunmaktadır. Gittigidiyor, n11 ve hepsiburada gibi farklı satıcıları tek bir çatı altına toplayan sitelerin üyesi olmak ya da tamamen satıcıya ait bir web sitesi kurmak. Kendi web sitesini kurmak isteyenler için hosting hizmeti veren pek çok site bulunmaktadır. İhtiyacınız olan pakete karar vermek ve bütçenize uygun bir hizmet satın almak için araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

Ev konforunda alışveriş imkanı

e-ticaret sitesi kurma aşamasının en eğlence kısmı alan ve marka adının belirlenmesi aşamasıdır. Algı yönetiminin en önemli aşaması da olan isim seçme kısmında müşterilerinizin sizi kolayca tanıması için orjinal, akılda kalıcı ve en basiti en güzelidir mottosunun rehberliğinde bir isim seçmeniz öneriliyor. Alışveriş sitesi kurmak istiyorum gibi bir hayal ile yola çıkılan online alışveriş sitesi kurma serüveninde sıra profesyonel destek alınacak aşamaya gelecektir. Sitenin içeriğinin zenginliği, düzenli aralıklar ile güncellenmesi, alıcıların her türlü soru, öneri ve şikayetlerinde ulaşılabilir bir kanalın varlığı sitenin güvenilirliğini önemli ölçüde arttıracaktır. Siteye satış amacı ile koyulan ürünlerin detaylı açıklamalarını görseller ile zenginleştirmeyi de ihmal etmemelisiniz.

 

Originally posted 2022-06-08 03:32:38.