Öğretmenlerimize Dair İlham Verici 10 Film – Öğretmen Filmleri

Öğretmen filmleri konumuz. Daha doğrusu öğretmenlerle ilgili en iyi filmler. Imdb puanı en yüksek en iyi öğretmen filmleri listesiyle kısa özetlerini veriyorum bugün. Filmler bazen vakit öldürmek için güzel bir eğlence, bazen de içerisinde barındırdığı mesajlar ile ufkumuzu genişletmeye yönelik iyi bir araçtır. Film izlerken heyecan, sevinç, hüzün, korku gibi birçok duyguyu yaşarız.

Biliyoruz ki; mühendisleri de, doktorları da, film yönetmenlerini de, kısaca tüm meslek gruplarını öğretmenler yetiştiriyor. Bu yazımızda, gelecek nesilleri yetiştiren öğretmenlerimize ilham verecek, geleceğe dair daha umutla bakmalarını sağlayacak 10 filmden bahsedeceğiz.

Mr Holland Opus - En İyi Öğretmen Filmleri 1. Sıra

 

1. Mr Holland’s Opus / Sevgili Öğretmenim (1995) – Öğretmen Filmleri 1. Sıra

Tür: Dram / Müzikal IMDB: 7.3

1995 yılı ABD yapımlı bu filmde, besteci Bay Holland’ın bir lisede müzik öğretmeni olarak işe başlaması ele alınıyor. Filmde birçok öğrencinin hayatına muazzam bir dokunuşla hayatlarını değiştiriyor. Zaman zaman da dönemsel politik eleştiriler de sunan film, baştan sona keyifli bir 2 buçuk saat geçirmenizi sağlayacak. Tek cümleyle özetlemek gerekirse; bir müzisyenin hayallerle, azimle, mücadeleyle, umutla ve başarıyla dolu yaşam öyküsüdür. Ayrıca filmde 60’lardan 90’lara doğru kültür gelişimine de şahit oluyorsunuz. Aynı zamanda siyahilerin haklarını yavaş yavaş elde ettiği 70’li yıllara ithafen, siyahi bir öğrencinin azimle başarıya ulaşmasının işlendiği sahne de izleyiciyi düşündüren ve duygulandıran cinsten.

Öğretmen filmleri içinde 2. sıramızda gene harika bir yapıt var. Şahsen benim bayıldığım bir film.

2. Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği (1989) – Öğretmen Filmleri 2. Sıra

Tür: Dramatik Komedi IMDB: 8.0

1950 yıllarının Welton Akademisi akademik çevrelerde yüksek saygınlığa sahip, ciddi ve disiplinli fakat yönetiminde gericiliğin yer aldığı bir okuldur. Öğrenciler, yönetimin bu derece muhafazakar ve sıkı tavırları yüzünden sıkılmaktadırlar. Ancak okula yeni bir İngilizce öğretmeni atanır. John Keating. Keating’in öğrencilere okul kitaplarını yırtmalarını ve kalıplaşmış düşüncelerden uzaklaşmalarını söylemeleri okul yönetiminin hoşuna gitmemiştir. Bir süre karşılıklı zıtlaşmalarla devam eden süreç sonunda yönetim, Keating’i okuldan uzaklaştırma kararı alır. Ancak karşısında Keating’in, hayatlarına dokunduğu öğrencileri bulur. Başrolünde Robin Williams’ın olması başlı başına filmi bir başyapıt haline getiriyor.

Yine harika bir öğretmen filmi. Öğretmen filmleri 3. sıra.

3. Monsieur Lazhar / Canım Öğretmenim (2012) – Öğretmen Filmleri 3. Sıra

Tür: Dramatik Komedi IMDB: 7.5

Filmin ana kahramanı olan Bachir Lazhar, Montreal’de Cezayirli bir göçmendir. Öğrencileri tarafından çok sevilen ve intihar sonucu ölen bir ilkokul öğretmeninin yerine öğretmenlik yapmak üzere işe alınmıştır. Öğrencilerini tanıdıkça onlarla arasında bir bağ kurar ve aralarındaki kültürel boşluğun da yavaş yavaş kapanmaya başladığı bir gerçektir. Fakat bilinmeyen bir gerçek vardır. Bachir’in geçmiş yaşamı. O kadar rahatsız edici bir geçmişi vardır ki ortaya çıkarsa sınır dışı edilmesine bile sebep olabilir.

4. Detachment (2011)

Tür: Dram IMDB: 7.7

Öğrencilerinin tümüyle özel olarak ilgilenen, yetenekli bir öğretmendir ancak geçici öğretmenlik yapması sebebiyle bu yeteneğini sürekli arka plana atmaktadır. Hiçbir okulda öğrencilerle veya diğer eğitimcilerle bir bağ kuracak kadar uzun kalamaz. Ta ki kadrolu atanana kadar. Son görev yaptığı okulda herkesin içine kapanık ve karamsar tavırlar sergilemesi ilgisini çeker. Zamanla öğrencilerle bir bağ kurar. Öyle ki okuldan kaçmış bir öğrencisinin de geri gelmesini sağlar. Güzel vakit geçirmenizi sağlayacak filmin başrolünde Oscar ödüllü Adrien Brody yer alıyor.

5. 3 Idiots / 3 Aptal (2009)

Tür: Komedi / Bollywood IMDB: 8.5

Hindistan’ın önemli bir mühendislik okulunda okuyan ve okulun yurdunda kalan üç öğrenci zamanla yakınlık kurarlar. Son derece baskıcı ve otoriter olan okul müdür Virüs ile sürekli ters düşerler. Başlarından geçen dramatik ve komik olayları çok güzel bir şekilde izleyiciye aktaran bu filmde, derin bir eğitim sistemi eleştirisi de sunuluyor. Başrolünde Aamir Khan’ın olduğu film, Hindistan’ın en çok izlenen filmleri arasındadır.

6. Like Stars On Earth / Her Çocuk Özeldir (2007)

Tür: Dram / Bollywood IMDB: 8.5

Tembel, kavgacı ve oldukça yaramaz olan Ishaan, kafasında sadece kendi hayal ettiği dünyası olan, okula dair hiçbir sorumluluğunu yerine getirmeyen bir çocuktur. Dersleri de kötü olan Ishaan’dan okuldaki herkes şikayetçidir. Resim öğretmeni Ram Shankar, Ishaan’ın özel bir çocuk olduğunu fark eder ve ona yönelik özel bir eğitim vermeye başlar. Filmde, bir öğretmenin bir çocuğun hayatını ne derece değiştirebileceğini izleyeceğiz.

7. Les choristes / Koro (2004)

Tür: Dramatik Komedi IMDB: 7.9

Fond de I’Etang, Fransa’da, otoriter bir müdür olan M. Rachin tarafından yönetilen, erkek çocuklarının eğitim aldığı yatılı bir okuldur. M. Clement Mathieu, okula yeni müzik öğretmeni olarak geldiğinde işlerin ne kadar kötü olduğunun farkına varır ve işleri yoluna koymak için en iyi bildiği şeyi kullanmaya karar verir; müziği. Müziğin en iyi ilaç olduğuna inanan Mathieu, okulda oluşturduğu koro ile tüm öğrencilerin hayatını değiştirir.

8. The Great Debaters / Muhteşem Münazaracılar (2007)

Tür: Dram / Biyografi IMDB: 7.6

Teksas’ta eğitim veren Wiley College, siyahi öğrencilerin çoğunlukta olduğu bir okuldur. Bu okulda profesörlük yapan Melvin B. Tolson’un gerçek yaşam hikayesinin anlatıldığı filmde eğitim eşitliğinden yararlanamayan öğrencilerin gelişimlerine etki etmek amacıyla bir tartışma ekibi kurar. Başlarda tutuk iletişimleri olan öğrenciler zamanla kelimelerin gücünü fark eder ve bir süre sonra Harvard’a rakip olurlar.

9. Stand and Deliver / Ayağa Kalk (1988)

Tür: Dram IMDB: 7.3

Hispanik öğrencilerin eğitim aldığı bir okulda eğitimci olan Jaime Escalante, sıra dışı öğretme yöntemleri geliştirerek asosyal, içe dönük ve toplum tarafından dışlanmış çete üyelerine sınavlardan geçmeleri için yardımcı olur.

10. Billy Elliot (2001)

Tür: Dramatik Komedi IMDB: 7.7

İngiltere. 1984 yılı. Çalıştırılma şartları yüzünden madencilerin grev yaptıkları dönem. 11 yaşında olan Billy Elliot yaşına rağmen oldukça olgundur. Madenci olan babası ile birlikte grevlere katılmaktadır. Bir gün boksu bırakıp baleye başlamak istediğini söyleyince ailesi şiddetle karşı çıkar.

Daha önce öğretmenlerle ilgili yazdığımız kızım dizisi sevgi öğretmen ve iyi bir öğretmen nasıl olur yazılarımız da ilginizi çekebilir. İyi seyirler ve mutlu günler.

Originally posted 2022-06-17 15:41:47.