Eğitim Alınabilecek En İyi Üniversite

Eğitim Alınabilecek En İyi Üniversite

Üniversite seçimi yapılırken öğrencilerin doğru bir tercih yapmak adına dikkat ettikleri iki konu bulunur. Bu konular bölüm ve üniversite olmak üzere ikiye ayrılır. İyi bir üniversiteden eğitim almak öğrencileri pek çok alan da ileri taşır. Üniversite tercihi yaparken dikkat edilen konuların başında akademik kadro, eğitimi, kurumun imkânları, kurumun bulunduğu şehir ve olanakları gelir. Tercih yapacak bireyin aldığı puanı göz önünde bulundurarak en doğru tercihi yapması bir üniversiteden beklentisinin ne olduğunu tam olarak bilmesi ile gerçekleşir.

Türkiye’de Bulunan En İyi üniversiteler

Üniversitenin öğretim kadrosu, eğitimi, öğrenci sayısı, yabancı dil olanakları, uluslararası anlaşmaları, burs imkânları, kampüsü ve konaklama imkânları en iyi üniversiteler sıralamasını belli eden kriterlerin başında yer alır.

ODTÜ

1956 yılında Ankara’da eğitim vermeye başlayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi akademik yayınları ve öğretim üyeleri ile en iyi üniversiteler sıralamalarında dünya listelerinde yer alıyor. ODTÜ’de 41 lisans programının bulunduğu 5 Fakülte, 107 yüksek lisans ve 69 doktora programı bulunuyor. Aynı zaman da üniversitenin öğrencilere sunduğu burs, barınma, sosyal etkinlikler, beslenme, sağlık hizmetleri ve kampüs gibi imkânları tercih edilme nedenlerinin bazıları olarak gösteriliyor. Her yıl üniversite sınavına giren en yüksek puana sahip olan bin öğrenciden yarısı tercihini Orta Doğu Teknik Üniversitesinden yana kullanıyor. Eğitim dili İngilizcedir.

Odtü eğitim alınabilecek en iyi üniversitelerin başını çeker.
Odtü eğitim alınabilecek en iyi üniversitelerin başını çeker.

Boğaziçi Üniversitesi

1863 yılında öğretime başlayan Boğaziçi Üniversitesi şuan da 4 Fakülte, 6 Enstitü, 2 Yüksekokul içerisinde 33 Lisans, 65 Yüksek Lisans ve 33 Doktora programı yer alıyor. Aynı zaman da 141 Araştırma Laboratuvarı, 31 Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunan Boğaziçi Üniversitesi akademik yayın ve kadrosunun yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere ev sahipliği yapabilen kampüslere sahip. Dünya genelinde yapılan en iyi üniversiteler listelerine giren okul üniversite sınavlarında en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

Boğaziçi Üniversitesi
Boğaziçi üniversitesinin eğitimi de çok iyidir. Mezun olduktan sonra uluslarası iş bulmak isteyen bir çok öğrencinin tercihi Boğaziçi üniversitesi olmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi

Türkiye’de bulunan en iyi teknik üniversitelerden biri olan İTÜ Osmanlı döneminde batı tarzında mühendislik eğitimi vermesi için açıldı ve eğitim hayatına günümüzde de devam ediyor. İTÜ’de 14 fakülte içerisinde 86 lisans ve UOLP programları da dâhil 99 lisans programı ve 184 lisansüstü programı yer alıyor. Uluslararası eğitim, laboratuvar ve araştırma imkânları ile en çok tercih edilen okulların arasında yer alıyor.

Bilkent Üniversitesi

1986’da eğitime başlayan Bilkent Üniversitesinde 34 lisans, 4 ön lisans ve 58 lisansüstü programı yer alıyor. Akademik yayınları, burs imkânları ve kampüs imkanları ile en çok tercih en iyi üniversiteler arasında yer alıyor.

Mezun Olduktan Sonra İş Bulmak

Üniversite okumak kolay şey. Ama mezun olduktan sonra iş bulmak istiyorsanız hatta uluslarası bir iş bulmak istiyorsanız Odtü(Metu),Boğaziçi ve Galatasaray üniversitelerini tercih etmelisiniz. Üniversite mezunlarında işsizliğin hat safhaya çıktığı dönemlerde sadece üniversiteyi bitirmek için değil de iyi bir üniversitede okumak size avantaj kazandıracaktır.

Originally posted 2022-06-06 15:57:48.