League Of Legends Nasıl Oynanır?

League Of Legends yani kısa ismi ile LoL Türkçe anlamı ile de Efsaneler Ligi isimli ve Riot Games tarafından piyasaya sürülen oyun 27 Ekim 2009 tarihinden beri kemikleşmiş bir oyuncu kitlesine ve her geçen gün yeni katılan oyuncu profiline sahiptir. League of Legends efsane bir oyuncular arasında çok sevilen ve oyun efsaneleri arasına giren Warcraft III oyunu için yaratılan Defense of Ancients haritası örnek alınarak yapılmıştır. LoL nasıl oynanır yeni başlayanlar için ve başlamak isteyenler için bir rehber niteliğinde olacak olan bu yazı ile oyun hakkında birçok fikir edineceksiniz.

Oyunun Türü Nedir?

League of Legends Moba türünde bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Peki nedir bu Moba türü. Moba’nın açılımı Multiplayer Online Battle Arena’dır. Türkçe ismi ise çok oyunculu savaş arenası olarak çevrilebilir.

Oyunun ana prensini karşı tarafta olan takımın merkez kulelerini yok ederek puan kazanmaktır. 2,3 ,4 ya da 5’er kişilik takımlardan oluşan karşı takımın karargahını yok etmek için harita üzerinde ilerleyerek oynanan bir çevrimiçi strateji oyunu olan League of Legends piyasaya ilk çıktığı zamanlarda bu kadar sağlam bir hayran ve oyuncu kitlesine ulaşması beklenmiyordu.

Nasıl Oynanır?

LoL oyunu nasıl oynanır sorusuna verilecek olan en güzel cevap elbette sağlam bir strateji ile olacaktır. LoL oyununda rakiplerinizi yenerek kazandığınız puanlar ile (itibar puanı) kendinize yeni karakter alabilirsiniz. Böylece oyun içinde kullanabileceğiniz farklı özelliklerde karakterleriniz olacaktır. Oyun içerisinde kazanılan itibar puanı oyuncunun yeni karakter alımı için önemlidir.

Oyun İçinde Kazanılan Paralar ile Neler Yapılabilir?

Oyun içerisinde minyon olarak tabir edilen yaratıklardan öldürerek para kazanabilirsiniz, kazandığınız bu paralar ile de karakterinizi geliştirebilir düşmana verdiğiniz hasarı yükseltecek ya da kendi hasar alma sayınızı azaltacak yükseltmeler yapabilirsiniz.

Oyun içerisinde tek bir kazanma yolu yoktur, geliştirilecek olan stratejiler ile oyunu farklı yöntemler ile kazanmak ve rakiplerinizi alt etmeniz mümkündür. Oyun içerisinde birçok oyun canavarı bulunmaktadır, Korkabuk ve Antik Gözcü, Kayacıllar, Keskingagalar, Gromp ve Alacakurtlar orman içerisinde karşılaşabileceğiniz yaratıklardır.

Kazanmak İçin İpuçları

Geliştirdiğiniz stratejiler doğrultusunda oyunu kazanıp kazanmayacağınız belli olacaktır. Bu stratejileri geliştirmek ve oyun kazanmak belli bir oyun süresine, tecrübeye ve bilgi birikimine dayalı olacaktır. Oyundaki beceriniz, tecrübeniz, refleksleriniz, pratikliğiniz arttıkça kazanma şansınız da bir o kadar artacaktır. Aynı zamanda oyunu daha hızlı öğrenmek için oyunla ilgili yayınları ve turnuvaları izlemenizde yarar vardır.

Oyun Tuşları ve Kısayollar

 • Q- Şampiyonun 1. yeteneği
 • W- Şampiyonun 2. yeteneği
 • E- Şampiyonun 3. yeteneği
 • R- Şampiyonun 4. Yeteneği (ultimate)
 • Bu tuşlar ctrl tuş kombinasyonu ile birlikte kullanılırsa şampiyonun 1. ,2. ,3. Ve 4. yani ultimate yeteneğine bir puan eklenir. ( örnek; ctrl + Q )
 • F1 tuş kombinasyonu ile kullanılacak olan Q, W, E ve R tuşları şampiyonların sahip oldukları destek büyülerini kendisine atmalarına olanak tanır. (Örnek; Q +F1)
 • Aynı işlevi gören bir diğer tuş kombinasyonu ise Alt tuşu ile kullanılacak olan Q, W, E ve R tuşlarıdır. (örnek; Alt +Q)
 • Shift tuş kombinasyonu ile kullanılacak olan Q, W, E, R tuşları ile de şampiyonun 1., 2. , 3. ve 4. yeteneğini akıllı at komutu verilir. (örnek; Shift + Q)
 • A – Atak ya da saldırı hamlesi için kullanılır. (X tuşu ya da shift ile beraber basılacak olan mouse’un sol tuşu da aynı işleve sahiptir.)
 • S- Stop yani dur komutu. Şampiyonun o anki eylemini durdurur.
 • H- Hold yani bekle komutudur (Basılı tutulunca açılır kapanır.)
 • D ve F Tuşları ile 1. ve 2. Sumonner büyüsü atılır.
 • Klavyede bulunan yön tuşları ile de kamera ilgili tarafa kaydırılabilir.
 • P- Malzeme mağazasını aç.
 • V- Geri çekilme ping imlecini açıp kapatmaya yarayan bir tuştur.

LoL hangi tuşlarla oynanır ve klavye kısa yollarından bazıları nelerdir yukarıda sizler için özetledik.

Originally posted 2022-06-02 09:34:48.